/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Budownictwo szkieletowe

Szkoła w technologii szkieletowej Steico powstaje w ekspresowym tempie

STEICO

Autor:
Źródło: STEICO
Data: 2014-11-19


W październiku rozpoczęły się prace przy budowie nowej szkoły ponadgimnazjalnej w Czarnej Wodzie a budynek jest już gotowy w stanie surowym zamkniętym. -Do końca roku obiekt może zostać oddany do użytku - zapewnia wykonawca, firma Szreder. Będzie to pierwszy obiekt użyteczności publicznej w Polsce wykonany w energooszczędnej technologii szkieletowej Steico.

Wizualizacja budynku szkoły w Czarnej WodzieWizualizacja budynku szkoły w Czarnej WodzieFot. Steico

Rozbudowa zakładu firmy Steico w Czarnej Wodzie przewiduje uruchomienie nowego ciągu drewnopochodnych płyt izolacyjnych oraz fabrykę forniru klejonego warstwowo (LVL). Dzięki tym inwestycjom, szacowanym na 60 mln euro, w fabryce powstanie nawet 120 nowych miejsc pracy. Na terenie fabryki od wielu lat ma swoją siedzibę szkoła ponadgimnazjalna. Zarząd Steico, mając na uwadze komfort pracy uczniów i nauczycieli, zaproponował budowę nowej szkoły z dala od zakładu, a jednocześnie w miejscu dobrze skomunikowanym, aby ułatwić młodzieży dojazd. Obietnicy tej dotrzymano - pod koniec września odebrano pozwolenie na budowę i rozpoczęto prace budowlane. Dla lokalnej społeczności budynek nowej szkoły może być powodem do dumy - jest to bowiem pierwsza szkoła w naszym kraju zaprojektowana w technologii szkieletu drewnianego.

-Obiekt szkoły w Czarnej Wodzie to wyjątkowa inicjatywa - mówi Krzysztof Droszcz, współwłaściciel gdańskiej pracowni architektonicznej Rebel Concept, która zaprojektowała budynek. -Zwykle w budownictwie publicznym, a zwłaszcza przy budowie szkoły czy przedszkola nie myśli się o zachowaniu jak najniższych paramentów przenikalności cieplnej czy minimalnego zapotrzebowania na energię.

Tym razem jest inaczej. Unikalna jest także sama technologia: panelowe, prefabrykowane elementy budynku, wykonane w kontrolowanych warunkach, opierające się na konstrukcji szkieletowej i z wysoce ekologicznych materiałów. Przy budynku energooszczędnym ważny jest bilans wszelkich współczynników obiektu, systemów, przegród, dający nam jak najniższe zużycie energii do ogrzania budynku. Zaletą technologii Steico jest również czas budowy.

Steffen Zimny, prezes zarządu firmy STEICO i inicjator budowy nowej szkoły życzył sobie, by budowa została zrealizowana do końca tego roku. Współwłaściciel firmy Szreder A.C., która realizuje budowę potwierdza, iż dotrzymanie tego terminu jest realne. W ciągu zaledwie 7 tygodni udało się doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego.

-Technologia szkieletu prefabrykowanego w oparciu o materiały STEICO pozwala nam na budowę nawet dużych obiektów w bardzo krótkim czasie przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej precyzji wykonania oraz doskonałych parametrów izolacyjnych budynku. Prace przy budowie szkoły, które rozpoczęliśmy pod koniec września, postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem i powinny zostać zakończone jeszcze w tym roku - mówi Łukasz Szreder.

Nauka w komfortowych warunkach

Technologia szkieletowa jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy krajach Skandynawskich. W Polsce, dzięki coraz większej świadomości ekologicznej, intensywnie rozwija się w budownictwie indywidualnym, natomiast wciąż jest nowością w projektowaniu budynków użyteczności publicznej. Szkoła w Czarnej Wodzie stanowi zatem przedsięwzięcie pionierskie. Budynek o ciekawej nowoczesnej architekturze będzie obiektem dwukondygnacyjnym o powierzchni blisko 7 około 600 m2 powierzchni użytkowej. Oprócz sal edukacyjnych przewidziano również zaplecze biurowe, socjalne i odpowiednią ilość sanitariatów. Szkoła jest również dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. dzięki przestronnej sali wykładowo-szkoleniowej może także pełnić funkcję konferencyjną.

Do budowy szkoły wykorzystane zostaną materiały na bazie naturalnego drewna, jakie są produkowane w Steico, w tym ekologiczne płyty izolacyjne czy belki dwuteowe.

Nowoczesna i prosta bryła budynku została zaprojektowana z poszanowaniem otaczającego środowiska, zgodnie z planami miejscowymi i warunkami zabudowy, a także oczekiwaniami inwestora. Wzorem dla konstrukcji był budynek biurowca STEICO w Monachium, wzniesiony dwa lata temu.

-Ze swojej strony może zapewnić, że nauka odbywać się będzie w bardzo komfortowych warunkach - obiecał prezes Zimny. -Nowoczesny i ekologiczny budynek szkoły w Czarnej Wodzie o bardzo wysokiej efektywności energetycznej powstanie jeszcze w tym roku - zapewnia wykonawca.

Szkoła w technologii szkieletowej Steico powstaje w ekspresowym tempie (Zdjęcia: 2)

Wizualizacja budynku szkoły w Czarnej WodzieWizualizacja budynku szkoły w Czarnej Wodzie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA