/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SEJM

Zapis o lasach w Konstytucji wrócił do Komisji

Sejm RP

Autor: oprac. dja
Źródło: Sejm RP
Data: 2014-11-11


W ostatnim dniu 79. posiedzenia Sejmu posłowie rozpatrzyli w drugim czytaniu poselski projekt ustawy nowelizującej Konstytucję. Zgłoszona poprawka spowodowała, że projekt wrócił do sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Posłowie debatowali nad zmianą w Konstytucji dotyczącą lasów państwowychPosłowie debatowali nad zmianą w Konstytucji dotyczącą lasów państwowychFot. Rafał Zambrzycki

Według pomysłodawców, proponowana nowelizacja ma na celu dodanie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nowego artykułu, który będzie nakładał obowiązek ochrony lasów przed niepotrzebnym obrotem, by chronić je przed przekształceniami własnościowymi (prywatyzacją lub komercjalizacją), ale przede wszystkim, aby chronić lasy jako dobro wspólne i zagwarantować ich udostępniania ludności na równych zasadach.

Regulacja konstytucyjna ma być nadrzędną zasadą i trwałym wyznacznikiem kierunków działania i polityki w stosunku do lasów, włącznie z bardzo ważnymi gwarancjami dostępności lasów dla obywateli RP.

Projekt, który jest inicjatywą legislacyjną klubów PO, PSL, SLD oraz posłów niezrzeszonych zakłada umieszczenie artykułu dotyczącego lasów w rozdziale II konstytucji, który odnosi się do praw i wolności. Pierwotnie wnioskodawcy chcieli dodać do ustawy zasadniczej art. 74a w rozdziale II, poświęconym ochronie środowiska i bezpieczeństwu ekologicznemu.

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, która pracowała nad projektem po pierwszym czytaniu, zaproponowała poprawki głównie o charakterze legislacyjno-redakcyjnym. Zamiast proponowanego art. 74a, komisja wprowadziła nowe jednostki redakcyjne w art. 74 tj. ust. 2a, 2b oraz 3a. Komisja zaproponowała też m.in. zmianę vacatio legis z jednego na sześć miesięcy. Na etapie komisyjnym doprecyzowano też, że określone w ustawie wyjątki od zakazu przekształceń własnościowych lasów państwowych mają być uzasadnione celami publicznymi lub zrównoważonej gospodarki leśnej.

W świetle opinii prawnej prof. dra hab. Andrzeja Szmyta przywołanej w toku sejmowej dyskusji przez posłów PiS, projekt zmiany konstytucji nie wnosi nic nowego, gdyż obecna konstytucja, kierując się zrównoważonym rozwojem, zabezpiecza je przed przekształceniem własnościowym, chroni dobro wspólne czy też zapewnia bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.

W związku z poprawką zgłoszoną w drugim czytaniu w imieniu Klubu Parlamentarnego PiS  przez prof. Jan Szyszko, projekt trafił ponownie do prac Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Zgłoszona poprawka dotyczy faktu, że zapisy w Konstytucji nie powinny odsyłać do ustawy. W szczególności chodzi o fragment: „Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym. Wyjątki od tej zasady, uzasadnione celami publicznymi lub celami zrównoważonej gospodarki leśnej, określa ustawa”.Relacja iTV z konferencji prasowej PSL "Koniec z kłamstwami o prywatyzacji Lasów Państwowych" jaka odbyła się 7. listopada 2014r. przed obradami SejmuRelacja iTV z konferencji prasowej PiS "W obronie polskich lasów i polskiej ziemi" jaka odbyła się 7. listopada 2014r. po obradach Sejmu.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

...

a może dodamy w konstytucji zapis o rozwiązaniu organizacji LP i zatrudnieniu skutecznej ochrony lasów np. w postaci wojska, policji i ochotników? - a może dodamy zapis o przekształceniu nadleśnictw i dyrekcji regionalnych w przedszkola dla naszych dzieci? - a może dodamy do konstytucji zapisy o wytyczeniu alejek parkowych w lasach po to żeby obywatel miał doń swobodny dostęp podczas zbierania grzybów? :))))))

Dlaczego pracownicy organizacji LP mówią o prywatyzacji, skoro nikt jej nie proponuje? - ano po to żeby tłum stanął za nimi...słabe.
A komercjalizacja LP dla racjonalnej gospodarki pt. nie marnowanie drewna w drzewostanach przeszłorębnych jest złe??? - że tak łatwo "kupić" poslów darmowym pieczonym dzikiem i darmową choinką się nie dziwię, ale, że sami pracownicy LP nie widzą, że tym samym ta organizacja to skansen gdzie po prostu nie promuje się mądrych gospodarczo rozwiązań...

Wrinks [173]Odpowiedz na ten komentarz2014-11-12 22:54:31

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA