/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Konkurs dla uczniów szkół zawodowych

Sprawny w zawodzie: Stolarz i Technik Technologii Drewna

Autor: oprac. dja
Źródło: ZSZ Towarzystwa Salezjańskiego
Data: 2014-11-10


Już po raz 18 uczniowie szkół zawodowych z całej Polski wezmą udział - w organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, we współpracy z Zespołem Szkół im. KEN w Wadowicach - konkursie „SPRAWNY W ZAWODZIE”. Po raz trzeci konkurs będzie miał charakter ogólnopolski i zorganizowany zostanie dla uczniów techników drzewnych oraz szkół zawodowych o profilu drzewnym.

Konkurs Sprawny w zawodzie: Stolarz i Technik Technologii DrewnaKonkurs Sprawny w zawodzie: Stolarz i Technik Technologii DrewnaFot. Sprawny w zawodzie: Stolarz i Technik Technologii Drewna

Konkurs "Sprawny w zawodzie" powstał przed laty z inicjatywy Panów Franciszka Synowca i Jerzego Mikołajka - tegorocznych laureatów nagrody Małopolskiego Kuratora Oświaty. To właśnie oni - wierząc w
potencjał przedmiotów zawodowych - z wielką pasją, mimo przeciwności losu organizowali konkurs mający na celu:

  • umożliwienie rywalizacji uczniom programowo najstarszych klas
  • wyrabianie u uczniów zainteresowań zawodowych, wytwarzanie atmosfery fachowości i prestiżu zawodowego
  • analiza tematyki programów w aspekcie możliwości i jakości ich realizacji
  • umożliwienie kontaktów międzyszkolnych oraz wymianę doświadczeń.


Tegoroczny Konkurs „Sprawny w zawodzie: Stolarz i Technik Technologii Drewna" odbędzie się w dniach 19. marca 2015r. (konkurs: Stolarz dla uczniów szkół zawodowych) oraz 20. marca 2015r. (konkurs: Technik Technologii Drewna dla uczniów techników).

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie zasadniczych szkół zawodowych oraz techników, które posiadają oddziały kształcące o profilu drzewnym. Dopuszcza się możliwość uczestnictwa w konkursie uczniów z klas programowo niższych lub z klas programowo pokrewnych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy uczestnictwa, zdobywcy I, II i III miejsca otrzymają dodatkowo nagrody rzeczowe.

Konkurs składa się z dwóch części teoretycznej, która trwa godzinę oraz praktycznej - czterogodzinnej.

Część teoretyczna jest opracowana w postaci testu wyboru oraz zestawu pytań, na które należy podać krótką odpowiedź, zgodnie z obowiązującymi programami nauczania oraz dostępną literaturą zawodową.

Część praktyczna, składa się z następujących etapów:

  • Etap 1 - polega na wykonaniu za pomocą obróbki ręcznej z użyciem narzędzi ręcznych zadania konkursowego, w którym ocenie podlegać będzie dokładność wykonania:  wymiarów  gabarytowych i profili , dokładność: strugania, piłowania i dłutowania,  oraz estetyka  wykonania pracy. Ponadto ocenie podlega organizacja stanowiska pracy (poszanowanie narzędzi, ład  na stanowisku) , czas wykonania w stosunku do przewidzianego na wykonanie zadania , przestrzeganie przepisów BHP (zachowanie ucznia, ubiór, posługiwanie się narzędziami)
  • Etap 2 - polega na wykonaniu ćwiczenia, w którym uczeń będzie musiał podać dokładną nazwę przygotowanych eksponatów , określić typ konstrukcji, rozpoznać materiał lub gatunek drewna itp.
  • Etap 3 - polega na wykonaniu przewidzianego zadania z użyciem  elektronarzędzi.


Konkurs Sprawny w zawodzie doskonale wpisuje się w formułę „Roku Szkoły Zawodowców” ustanowionego przez Ministra Edukacji Narodowej, który wspiera ideę organizacji konkursu.

Tytuł „SPRAWNEGO W ZAWODZIE” i przyznawane drogocenne nagrody - m.in. Indeks Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - najstarszej tego typu uczelni w Europie (istniejącej od 70 lat) - są potwierdzeniem doskonałego przygotowania młodzieży do zawodu.

Warto skorzystać z szansy, którą daje konkurs i powalczyć o tak prestiżowy tytuł! Serdecznie zapraszamy!

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 28. stycznia 2015r. Szczegóły konkursu oraz formularz zgłoszeniowy na stronie: www.sprawnywzawodzie.pl.

Portal Drewno.pl objął patronat nad nad tym wydarzeniem.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz