/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Konkurs dla uczniów szkół zawodowych

Sprawny w zawodzie: Stolarz i Technik Technologii Drewna

Autor: oprac. dja
Źródło: ZSZ Towarzystwa Salezjańskiego
Data: 2014-11-10


Już po raz 18 uczniowie szkół zawodowych z całej Polski wezmą udział - w organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, we współpracy z Zespołem Szkół im. KEN w Wadowicach - konkursie „SPRAWNY W ZAWODZIE”. Po raz trzeci konkurs będzie miał charakter ogólnopolski i zorganizowany zostanie dla uczniów techników drzewnych oraz szkół zawodowych o profilu drzewnym.

Konkurs Sprawny w zawodzie: Stolarz i Technik Technologii DrewnaKonkurs Sprawny w zawodzie: Stolarz i Technik Technologii DrewnaFot. Sprawny w zawodzie: Stolarz i Technik Technologii Drewna

Konkurs "Sprawny w zawodzie" powstał przed laty z inicjatywy Panów Franciszka Synowca i Jerzego Mikołajka - tegorocznych laureatów nagrody Małopolskiego Kuratora Oświaty. To właśnie oni - wierząc w
potencjał przedmiotów zawodowych - z wielką pasją, mimo przeciwności losu organizowali konkurs mający na celu:

  • umożliwienie rywalizacji uczniom programowo najstarszych klas
  • wyrabianie u uczniów zainteresowań zawodowych, wytwarzanie atmosfery fachowości i prestiżu zawodowego
  • analiza tematyki programów w aspekcie możliwości i jakości ich realizacji
  • umożliwienie kontaktów międzyszkolnych oraz wymianę doświadczeń.


Tegoroczny Konkurs „Sprawny w zawodzie: Stolarz i Technik Technologii Drewna" odbędzie się w dniach 19. marca 2015r. (konkurs: Stolarz dla uczniów szkół zawodowych) oraz 20. marca 2015r. (konkurs: Technik Technologii Drewna dla uczniów techników).

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie zasadniczych szkół zawodowych oraz techników, które posiadają oddziały kształcące o profilu drzewnym. Dopuszcza się możliwość uczestnictwa w konkursie uczniów z klas programowo niższych lub z klas programowo pokrewnych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy uczestnictwa, zdobywcy I, II i III miejsca otrzymają dodatkowo nagrody rzeczowe.

Konkurs składa się z dwóch części teoretycznej, która trwa godzinę oraz praktycznej - czterogodzinnej.

Część teoretyczna jest opracowana w postaci testu wyboru oraz zestawu pytań, na które należy podać krótką odpowiedź, zgodnie z obowiązującymi programami nauczania oraz dostępną literaturą zawodową.

Część praktyczna, składa się z następujących etapów:

  • Etap 1 - polega na wykonaniu za pomocą obróbki ręcznej z użyciem narzędzi ręcznych zadania konkursowego, w którym ocenie podlegać będzie dokładność wykonania:  wymiarów  gabarytowych i profili , dokładność: strugania, piłowania i dłutowania,  oraz estetyka  wykonania pracy. Ponadto ocenie podlega organizacja stanowiska pracy (poszanowanie narzędzi, ład  na stanowisku) , czas wykonania w stosunku do przewidzianego na wykonanie zadania , przestrzeganie przepisów BHP (zachowanie ucznia, ubiór, posługiwanie się narzędziami)
  • Etap 2 - polega na wykonaniu ćwiczenia, w którym uczeń będzie musiał podać dokładną nazwę przygotowanych eksponatów , określić typ konstrukcji, rozpoznać materiał lub gatunek drewna itp.
  • Etap 3 - polega na wykonaniu przewidzianego zadania z użyciem  elektronarzędzi.


Konkurs Sprawny w zawodzie doskonale wpisuje się w formułę „Roku Szkoły Zawodowców” ustanowionego przez Ministra Edukacji Narodowej, który wspiera ideę organizacji konkursu.

Tytuł „SPRAWNEGO W ZAWODZIE” i przyznawane drogocenne nagrody - m.in. Indeks Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - najstarszej tego typu uczelni w Europie (istniejącej od 70 lat) - są potwierdzeniem doskonałego przygotowania młodzieży do zawodu.

Warto skorzystać z szansy, którą daje konkurs i powalczyć o tak prestiżowy tytuł! Serdecznie zapraszamy!

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 28. stycznia 2015r. Szczegóły konkursu oraz formularz zgłoszeniowy na stronie: www.sprawnywzawodzie.pl.

Portal Drewno.pl objął patronat nad nad tym wydarzeniem.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA