/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BIOMASA

Wykorzystanie nowoczesnych technologii do szacowania biomasy w leśnictwie

Lasy Państwowe

Autor: Tomasz Zarakowski, Przemysław Rachwał
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2014-11-07


Ponad 100 osób wzięło udział w międzynarodowej konferencji na temat szacowania i modelowania biomasy w lasach.

Mędzynarodowa konferencja na temat szacowania i modelowania biomasy w lasach.Mędzynarodowa konferencja na temat szacowania i modelowania biomasy w lasach.Fot. T. Szymczak

Podczas dwudniowego kongresu, który odbył się w Pogorzelicy na terenie Nadleśnictwa Gryfice, uczestnicy rozmawiali na temat najnowszych technologii wykorzystywanych do szacowania i modelowania biomasy drzew i drzewostanów.

Pierwszego dnia uczestnicy mogli wysłuchać aż 11 prelegentów z Polski i Niemiec, którzy reprezentowali takie instytucje jak: Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Landeskompetenzzentrum Forst Eberswalde, Landesforst Mecklenburg-Vorpommern, Instytut Dendrologii PAN w Kórniku, Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Mówcy prezentowali możliwości metod teledetekcyjnych - naziemny i lotniczy skaning laserowy, zdjęcia lotnicze, zdjęcia hemisferyczne oraz obrazy satelitarne o różnej rozdzielczości - pod kątem ich przydatności do określania biomasy w lesie.

Przedstawione zostały również perspektywy udostępnienia danych o lasach, w tym informacji o biomasie z wykorzystaniem Banku Danych o Lasach, osobom, które nie są pracownikami LP ani żadnej instytucji naukowej.

Na zakończenie sesji referatowej omówiono możliwość wykorzystania systemów monitoringu środowiska na przykładzie projektu „Utworzenie dla obszaru Sudetów i Beskidu Zachodniego leśnego systemu informacyjnego w zakresie monitoringu i oceny stanu lasów”.

W drugim dniu konferencji można było zapoznać się z ofertami firm specjalizujących się w dostawach sprzętu teledetekcyjnego, technologii pomiarowych mobilnego i naziemnego skanowania oraz najnowszego oprogramowania do tych urządzeń.

Konferencja została zorganizowana pod patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i patronatem medialnym „Głosu Lasu”. Spotkanie odbyło się w ramach jubileuszu 90-lecia LP, jego organizatorami były:

  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie,
  • Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
  • Krajowe Centrum Kompetencji Leśnych Eberswalde (LFE Niemcy),
  • Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Szczecinie.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

...

IMO...tradycyjna "konferencja" by LP. Haslo "biomasa" wykorzystywane na niej nie w rozumieniu surowca dla zapewnienia m.in. bezpieczenstwa energetycznego, a w formie groteskowej. Zdaje sie, ze referaty Niemcow byly bardziej praktyczne, ale co tam...hoho - Niemcy leza daleko zatem ich lesnictwo innnnnne, a przez ich obecnosc konferencja jest miedzynarodowa. Droga konferncja...zakladam brak gosci z polskiej eneregtyki...po co to w ogole robic?

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2014-11-08 22:20:12

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz