/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Stolarka otworowa

Okna i drzwi wśród hitów polskiego eksportu

Polskie Okna i Drzwi

Autor:
Źródło: Polskie Okna i Drzwi
Data: 2014-10-30


Według danych GUS-u, III RP po raz pierwszy w swojej historii wypracowała w tym roku dodatnie saldo w handlu zagranicznym. W okresie styczeń-maj tego roku, saldo obrotów w handlu zagranicznym wyniosło symboliczne 65 mln euro. Poniżej przedstawiamy pierwszą część 9 największych „hitów” eksportowych Polski, których sprzedaż za granicą przyczyniła się do tej historycznej zmiany w polskiej gospodarce.

Fot. POID

Polska znajduje się w czołówce europejskich producentów okien i drzwi, a w niektórych segmentach eksportu jesteśmy liderami Starego Kontynentu. Polscy producenci w zeszłym roku wyeksportowali okna i drzwi za 1,15 mld euro. To o 10,95% więcej aniżeli w 2012 roku i prawie czterokrotnie więcej niż w 2004 roku. Jednocześnie był to drugi najlepszy po Niemczech wynik w Europie. Włochy, które uplasowały się na trzecim miejscu osiągnęły wartość sprzedaży zagranicznej na poziomie „zaledwie” 0,5 mld euro.

„Wzrosty eksportu na przestrzeni minionego roku odnotowano we wszystkich kategoriach produktowych (PVC, drewno, aluminium, żeliwo lub stal), ale warto podkreślić, że najwięcej zyskali producenci wyrobów z drewna, bo aż 21,35%. Przyglądając się bardziej szczegółowo danym GUS zauważyć należy, że wzrost ten to głównie zasługa rosnącego eksportu okien drewnianych (29,5%), podczas gdy wzrost wartości eksportu drzwi drewnianych był symboliczny – zaledwie 0,62%. Nie zmienia to faktu, że dzięki temu okna i drzwi z drewna miały największy udział w polskim eksporcie, spychając po wielu latach z pierwszego miejsca wyroby z PVC. Godny zauważenia jest ponadto 17,17% wzrost wartości sprzedanych za granicą produktów z aluminium” - podał portal internetowy oknoserwis.pl w kwietniu tego roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA