/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OCHRONA DREWNA

Jak zabezpieczyć drewno na zimę

Autor:
Źródło: Royal Brand
Data: 2014-10-27


Zima to wyjątkowo trudny okres dla drewnianych konstrukcji - stolarki okiennej i drzwiowej, części fasad oraz małej architektury ogrodowej. Jest jednak skuteczny sposób na zabezpieczenie tych elementów przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, mrozem, wilgocią i promieniowaniem UV. Ochronę zagwarantują lakierobejce, oleje, a także lazury do drewna.

Jak zabezpieczyć drewno na zimęJak zabezpieczyć drewno na zimęFot. PPG

Nasza zima zła

Opady deszczu i nasłonecznienie oraz naprzemiennie zamarzająca i topniejąca na powierzchni obiektów woda - takie warunki skutkują poważnymi uszkodzeniami struktury drewna. W efekcie, powtarzając się przez cały okres jesienno-zimowy, mogą doprowadzić nie tylko do rozszerzenia się pęknięć i łuszczenia się powłoki, ale nawet odkształcenia i rozwarstwienia elementów. Trudne warunki atmosferyczne zimą sprawiają, że drewno znacznie szybciej ulega zniszczeniu, tracąc swoje właściwości techniczne i estetyczne. Dlatego elementy z drewna, które eksponujemy na zewnątrz, należy pomalować środkiem ochronno-dekoracyjnym jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. Właściwa ochrona sprawi, że nawet najcięższa zima nie zaszkodzi naszej architekturze ogrodowej oraz detalom z drewna, dzięki czemu wiosną będziemy mogli znów cieszyć się ich naturalnym urokiem.

 

Wybór odpowiedniego środka

Niektóre elementy drewniane, takie jak krzesła czy stoliki, z łatwością możemy przenieść do suchego i przewiewnego pomieszczenia, co będzie stanowić dla nich najlepsze zabezpieczenie. Nie wszystko jednak zdołamy schować wewnątrz, dlatego drewnianym fasadom domków, tarasom, pergolom, płotom czy altanom należy zapewnić właściwą ochronę w postaci odpowiedniego środka.

 

Powierzchnie poziome 

W celu zabezpieczenia powierzchni poziomych takich jak taras czy pomost, stosowane powinny być oleje. Tworzą one bowiem cienkie powłoki, które nie łuszczą się i nie pękają. Olej do drewna skutecznie chroni drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, promieni UV oraz wody, zapewniając wyjątkową trwałość malowanych powierzchni.

 

Powierzchnie pionowe 

W celu ochrony pozostałych elementów z drewna takich jak płoty, pergole, altany i elementy fasad, stosujemy środki tworzące powłokę np. lazury do drewna lub lakierobejce. Wspomniane środki zapewniają elastyczność powstałej warstwy nawierzchniowej, która pracuje razem z narażonym podłożem.

 

Takie produkty uzupełniają mikroszczeliny, mają właściwości hydrofobowe, więc odpychają wodę, dzięki czemu struktura drewna jest zabezpieczona przed jej szkodliwą penetracją. Zwiększają odporność elementów na uszkodzenia mechaniczne, ponadto chronią przed działaniem promieni UV. 

Kompleksowe zabezpieczenie drewna na zimęKompleksowe zabezpieczenie drewna na zimęFot. PPG

Bezpieczne drewno krok po kroku

Pracę zaczynamy od przygotowania podłoża. Przed czynnościami z wykorzystaniem oleju, lazury czy lakierobejcy do drewna, deski i konstrukcje elementów należy wyczyścić. W przypadku stosowania pierwszego z nich można wykorzystać myjkę ciśnieniową i szczotkę ryżową (tylko wtedy, gdy kładziemy olej na olej). Natomiast zanim nałożymy lazurę bądź lakierobejcę, powłokę musimy zmatowić papierem ściernym, co w konsekwencji zwiększy przyczepność środków finalnych. Dzięki oczyszczeniu powierzchni będziemy też mieć pewność, że nie utrwalimy zabrudzeń i kurzu. Wszelkie uszczerbki uzupełniamy szpachlą parkieciarską. Surowe drewno zawsze impregnujemy impregnatem bezbarwnym (gruntem). Zapewnia on pełną ochronę drewna oraz zmniejsza jego chłonność. Po takim przygotowaniu drewna możemy przystąpić do nakładania właściwego środka. 

 

Każdy środek najpierw musimy dokładnie wymieszać. Konkretne powierzchnie - ściany elementów czy poręcze - malujemy pojedynczo, nakładając warstwę wzdłuż słojów drewna. Stosujemy się do instrukcji zawartych na opakowaniu produktu i uwzględniamy przerwy czasowe pomiędzy kolejnymi warstwami, żeby te mogły wcześniej wyschnąć. Zbyt wczesne nałożenie drugiej, czy kolejnej warstwy uniemożliwi dokładne wyschnięcie wcześniejszej warstwy, przez co finalna powłoka może być klejąca. 

 

Pomiędzy aplikacją kolejnych warstw ważne jest też przeszlifowanie malowanej powierzchni, zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu - podnosi to przyczepność kolejnych warstw oraz gwarantuje wysoki efekt dekoracyjny. 

 

Ważna jest temperatura i warunki pogodowe

Malowanie należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach, w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, przy temperaturze powietrza nie mniejszej niż 5ºC i gdy wilgotność powietrza nie przekracza 80%. Co więcej, malowane powierzchnie nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Po zakończeniu prac otrzymamy skuteczną ochronę drewna na zewnątrz, nie tylko na nadchodzącą jesień i zimę, ale na kolejne długie lata.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz