/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nowy numer WOOD&PAPER REVIEW - Grudzień 2000

Autor:
Źródło: Wood&Paper Review
Data: 2000-12-20


W najnowszym numerze WOOD&PAPER REVIEW:

DOBRA PASSA SŁABNIE
Wzrost udziału kosztów w przychodach przedsiębiorstw w 2000r. wpłynął na zmniejszenie zysków, a te z kolei wpłynęły na obniżenie wskaźników rentowności. Za trzy kwartały 2000r rentowność obrotu brutto przedsiębiorstw meblowych była o 1,4 punktu procentowego niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej, tak więc kondycja finansowa przedsiębiorstw pogorszyła się.
Zofia PAWŁOWSKA

PRODUKCJA SPADA, EKSPORT ROŚNIE
W pierwszym kwartale 2000r. wyprodukowano 86,3 tys. ton papieru biurowego, tj. o 36,1% mniej niż rok wcześniej, w drugim kwartale produkcja zmniejszyła się do 83,7 tys. ton, natomiast w trzecim do 78 tys. ton. W porównaniu z drugim oraz trzecim kwartałem 1999r. wyprodukowano około 37% mniej.
Zofia PAWŁOWSKA

LIDERZY POLSKIEJ BRANŻY MEBLARSKIEJ
Na zlecenie redakcji Wood&Paper Review - Centrum Analiz Rynkowych - po raz pierwszy w kraju przygotowało ranking 50 największych przedsiębiorstw polskiego przemysłu meblarskiego Liderzy stanowią elitę pośród ponad kilku tysięcy podmiotów gospodarczych tworzących branżę. Jako główną kategorię szeregującą kolejność w zestawieniu przyjęliśmy wysokość przychodów netto ze sprzedaży za rok 1999. Prezentowane zestawienie traktujemy jako podsumowanie 1999 roku w branży, dokonane poprzez pryzmat wyników finansowych firm działających w jej obrębie.

PŁYTY DREWNOPOCHODNE DLA MEBLARSTWA
Krajowa produkcja płyt wiórowych i pilśniowych metodą suchą oparta jest na nowoczesnych ciągach o dużych wydajnościach. Pracująca w Żarach linia płyt OSB, jest pierwszą w świecie, w której do produkcji OSB zastosowano prasę ciągłą. Obecnie zainstalowana roczna zdolność produkcyjna branży przekracza zdecydowanie 3 miliony m3
Maria Antoni HIKIERT.

DREWNO JAKO SUROWIEC PAPIERNICZY
Coraz większe znaczenie w produkcji pierwotnych mas włóknistych odgrywa drewno pochodzące z plantacji drzew szybko rosnących. Areał plantacji zakładanych w różnych regionach świata systematycznie zwiększa się, a masy celulozowe z eukaliptusa pozyskiwanego z plantacji są bardzo cenionym półproduktem w wytwarzaniu szczególnie papierów do celów graficznych.
Piotr STANISŁAWCZYK, Halina STUPIŃSKA

KONDYCJA POLSKIEGO MEBLARSTWA
Rok 1999 nie należał do najbardziej udanych dla rodzimych producentów. Trudności jakie wystąpiły na rynkach wschodnich już rok wcześniej, spowodowały znaczny spadek eksportu. Poza tym okazało się, że nasze firmy nie za bardzo potrafiły w wyniku działań marketingowych zagospodarować wzrostu popytu na meble o 11% (w stosunku do 1998) w pewnych segmentach odbiorców towarów luksusowych.
Bogusław STROZEK


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz