/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Papier i celuloza

Arctic Paper nie musi emitować nowych akcji

Arctic Paper

Autor: oprac. dja
Źródło: Arctic Paper
Data: 2014-10-16


Arctic Paper podpisał z konsorcjum banków aneks do umowy kredytowej, zgodnie z którym banki odstąpiły od warunku podwyższenia kapitału zakładowego spółki o kwotę nie mniejszą niż 50 mln zł - poinfomowała spółka w komunikacie.

Arctic Paper nie musi emitować nowych akcjiArctic Paper nie musi emitować nowych akcjiFot. Arcitic Paper

Stroną umowy są należące do grupy spółki: Arctic Paper Kostrzyn SA, Arctic Paper Mochenwangen GmbH oraz Arctic Paper Investment GmbH.
Jednocześnie banki wyraziły zgodę na zaciągnięcie przez spółkę od akcjonariusza, Thomasa Onstada, pożyczki podporządkowanej w wysokości ok. 42 mln zł. Środki z pożyczki zostaną wypłacone do 30. października 2014r.

W aneksie utrzymane zostało zobowiązanie do przeznaczenia środków z pożyczki oraz ze sprzedaży aktywów, w wysokości do 60 mln zł, na reinwestycję w grupę. Jeśli kwota ta będzie wyższa, wówczas różnica ma stanowić przedpłatę zobowiązań wynikających z umowy kredytowej. Podobna zgoda dotyczy wypłaty dywidendy przez Arctic Paper Kostrzyn SA na rzecz Arctic Paper SA. Na mocy porozumienia polska spółka może wypłacić też 75% wypracowanego zysku netto pod warunkiem przeznaczenia środków uzyskanych w ten sposób przez Arctic Paper SA na spłatę zobowiązań z tytułu umowy pożyczki zaciągniętej od Arctic Paper Kostrzyn SA.

Pod koniec 2013r. Arctic Paper i jego spółki zależne podpisały aneks do umowy z konsorcjum banków, który przewidywało m.in. zobowiązanie do podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Arctic Paper realizuje program restrukturyzacji grupy. W efekcie analiz spółka zamierza zmienić strukturę działań w Skandynawii w sferze sprzedaży i logistyki.

W ciągu ostatnich pięciu lat rynek branży papierniczej w Skandynawii szybko się kurczył, co pociągnęło za sobą konieczność usprawnień procesów biznesowych. Celem Grupy Arctic Paper jest pozostanie stabilnym i solidnym dostawcą również w przyszłości i aby temu sprostać, Grupa musi dostosować się do nowych i zmieniających się warunków rynkowych.

Według planów powstanie, jedna efektywna organizacja sprzedaży w Skandynawii, z działami sprzedaży w Danii, Norwegii oraz Szwecji, oraz współpraca międzynarodowa na szeroką skalę w zakresie logistyki będą służyć czterem papierniom w Grupie. Plan restrukturyzacji zakłada utworzenie nowej jednostki centralnej w Polsce dla operacji logistycznych. Magazyny i koordynacja pozostaną niezmienione na poziomie lokalnym. W efekcie wdrożonych rozwiązań poprawią się możliwości zwiększenia poziomu usług i efektywności Grupy.

Zmiany są naturalną kontynuacją długoterminowej strategii Grupy Arctic Paper dla Skandynawii – nadal służyć klientom w Szwecji, Danii i Norwegii w najbardziej efektywny i indywidualny sposób. Podejmowane przez Grupę działania są oparte na dwóch strategicznych filarach – stabilności i mobilności – zgodnie z planem naprawczym zapoczątkowanym w ubiegłym roku. Zaplanowane działania oznaczają koncentrację na stabilności finansowej oraz poprawie pod względem kosztów i efektywności  działalności Grupy.

Wyniki finansowe wypracowane w pierwszym półroczu 2014r. były znacząco lepsze niż w analogicznym okresie 2013 roku. Odnotowany przez Grupę zysk netto wyniósł 22,4 mln zł, w porównaniu do straty w analogicznym okresie ubiegłego roku w wysokości 97,9 mln zł. Przychody w tym okresie osiągnęły poziom 1.558,4 mld zł co oznacza spadek o o 1,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA