/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Drewno wokół nas

Drewniane zabawki - w służbie rozwoju dziecka

Autor: Katarzyna Pabińska, Kamila Iwaszko
Źródło: Wood World
Data: 2014-10-07


Pobudzają wyobraźnię dziecka, rozwijają jego zdolności manualne oraz wspierają rozwój. Są ponadczasowe, wytrzymałe i będą służyć pokoleniom. Zachęcają do zabawy oraz uczą obcowania z naturą. Nazywane są małymi dziełami sztuki - zabawki wykonane z drewna.

Drewniane zabawki - w służbie rozwoju dzieckaDrewniane zabawki - w służbie rozwoju dzieckaFot. Wood World

W segmencie zabawek znajdziemy setki, jak nie tysiące propozycji dla najmłodszych, którzy oczarowani błyszczącymi elementami lub faktem, że zabawka przedstawia ich ulubioną postać z kreskówki, bez problemu namówią rodziców na zakup takiego gadżetu. Wszyscy wiemy, że zazwyczaj kariera takiej zabawki nie jest długa, nie wspominając o jej wartości edukacyjnej. W natłoku kolorowych, plastikowych lalek i świecących robotów warto zastanowić się nad zakupem, który nie tylko urzeknie nasze dziecko, ale również zagwarantuje mu rozwój i duże doznania estetyczne, a także zostanie z pociechą na długie lata. Właśnie po to powstały drewniane zabawki.

Zabawki z drewna - Drewniane zooZabawki z drewna - Drewniane zooFot. Wood World


Zabawki w służbie rozwoju

Plusy zabawek drewnianych można wymienić jednym tchem: od rozwoju zdolności manualnych, po rozwój wyobraźni i kreatywności, na ćwiczeniu koncentracji kończąc. Oczywiście - do tego wszystkiego możemy również dodać dużą wartość estetyczną - zabawki wykonane z drewna to małe dzieła sztuki.

Zdolności manualne i umysłowe
Wyobraźmy sobie, że oddajemy do rąk naszej pociechy drewniane klocki lub słonia wykonanego z drewna, który nie jest statyczną zabawką, lecz posiada w stu procentach ruchome części. Dziecko swobodnie może wyginać jego nogi, trąbę, a nawet ustawiać je na dwóch łapach - wszystko zależy od pomysłowości malucha. Podobnie jest z drewnianymi klockami - dziecko mając je do dyspozycji pozna cały wachlarz nowych kształtów, a dzięki swojej kreatywności samodzielnie zbuduje z nich zamek, dom dla ptaków lub znany tylko swojej wyobraźni obiekt. Stymulację wyobraźni umożliwia również forma zabawek, która - poprzez wyjątkową prostotę - zachęca dziecko do tego, aby samodzielnie tworzyło kolejne możliwe sposoby ich wykorzystania. Bo kto powiedział, że klocki z drewna mają służyć tylko do budowania? I kto powiedział, że drewniana słonica, która dziś jest królową w zoo naszego malucha, jutro nie może towarzyszyć w wymarzonej podróży do Afryki?

-To nauka poprzez eksplorację. Samodzielne odkrycie kolejnej możliwości zabawki to dla dziecka ogromna radość. Nagle okazuje się, że dzięki własnej pomysłowości maluch tworzy kolejny, bajkowy świat, w którym czuje się dobrze. Taka sama radość pojawia się w chwili, gdy pociecha widzi efekt swojej pracy, na przykład patrząc na samodzielnie zbudowaną wieżę z klocków. Drewniane zabawki nie narzucają też sposobu, w jaki mają być wykorzystane przez co pobudzają kreatywność naszych dzieci - mówi Kamila Iwaszko, założycielka Wood World, sklepu z drewnianymi zabawkami.

Nie bez znaczenia jest forma zabawek wykonanych z drewna. Zazwyczaj są to przedmioty o prostym kształcie, które nie posiadają zbędnych elementów mogących rozproszyć uwagę dziecka. Nie ma w nich błyszczących lampek, cekinów, zabawki nie wydają odgłosów. Oszczędność w szczegółach sprzyja koncentracji na najważniejszych elementach i pomaga lepiej wykorzystać edukacyjny charakter przedmiotu.

Zabawki z drewna - JetlinerZabawki z drewna - JetlinerFot. Wood World

Pod hasłem „drewniane zabawki” kryją się nie tylko klocki, ale również…samochody, wózki, samoloty czy jeździki. A te z kolei stymulują aktywność fizyczną dziecka. W dobie elektronicznych zabawek, których używanie sprowadza się do siedzenia na sofie lub przed komputerem, zabawki wykonane z drewna zachęcają do ruchu. Odważny i pełen przygód rajd samochodem po domowym dywanie będzie możliwy tylko wtedy, gdy dziecko zdecyduje się wykonać pierwszy krok. Wtedy też pozna prawdziwą wartość zabawki i radość płynącą z jej użytkowania.

Bezpieczne i trwałe

Jedną z obaw towarzyszących rodzicom podczas zakupu zabawek jest ta dotycząca jakości materiału, z którego zostały wykonane, a także ilości substancji sztucznych, które wykorzystano podczas produkcji. Zabawki wykonane z drewna są w stu procentach stworzone z naturalnego materiału, który jest przyjazny zarówno dzieciom, jak i środowisku.

Zabawki z drewnaZabawki z drewnaFot. Wood World


Natura na wyciągnięcie ręki

O naturalności drewna nie trzeba nikogo przekonywać. Zabawki wykonane z tego materiału już od pierwszego kontaktu sprawiają wrażenie przyjaznych, zdrowych i ekologicznych. Należy jednak pamiętać, że zabawki - poza drewnem - mają w sobie również inne elementy, na przykład substancje, którymi zostały pokryte. W dostępnej na rynku ofercie znajdziemy między innymi drewniane zabawki i dekoracje, które zostały pokryte naturalnymi materiałami takimi jak wosk pszczeli czy olej na bazie roślin. Co ważne - te naturalne substancje nie zabijają wyjątkowego zapachu drewna. 

Bezpieczeństwo to podstawa

Duże znaczenie mają certyfikaty posiadane przez zabawki: -W Wood World zwracamy uwagę na certyfikaty, które posiadają zabawki. Często są one wyznacznikiem, czy dany produkt pojawi się w naszym sklepie. Oczywiście, wszystkie zabawki mają certyfikat CE, ale w tym miejscu warto też powiedzieć o innych, bardzo ważnych oznaczeniach, które znajdują się na naszych produktach: CPSIA, EN71, FSC. Pierwszy z nich - CPSIA jest wydawany przez Komisję ds. bezpieczeństwa wyrobów konsumpcyjnych. Komisja bada, czy w produktach dla dzieci znajdują się farby zawierających ołów. Kolejny EN71 odnosi się do właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek. Ostatni - FSC - jest nadawany przez międzynarodową organizację do spraw właściwego gospodarowania zasobami leśnymi świata. Wszystko to sprawia, że mamy pewność, że nasze zabawki są w pełni bezpieczne - mówi Kamila Iwaszko.

Zabawki z drewna - Drewniane zooZabawki z drewna - Drewniane zooFot. Wood WorldCo za dużo, to bardzo niezdrowo

Drewniane zabawki nie posiadają małych, często podatnych na oderwanie lub uszkodzenie części, które pod nieobecność rodzica mogą znaleźć się w ustach dziecka. Unikamy tym samym ryzyka zakrztuszenia. Dodatkowo, opływowy kształt i brak krawędzi sprawiają, że dziecko nie pokaleczy się podczas zabawy. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt czystości: -Doskonale wiemy, że dzieci mają skłonność brania przedmiotów do buzi. Nie unikniemy tego, ale możemy zapobiec, aby bakterie nie dostały się do ust malucha, ponieważ zabawki wykonane z drewna dużo łatwiej utrzymuje się w czystości. Nie posiadają wielu małych elementów i zakamarków, w których może gromadzić się kurz. Wystarczy przetrzeć zabawkę wilgotną szmatką, nie zajmuje to też dużo czasu - mówi Kamila Iwaszko z Wood World.

Magia ukryta w drewnie
Drewno uważane jest za jeden z najprzyjemniejszych, stwarzających aurę ciepła i przytulności, materiałów. Podobnie jest z zabawkami wykonanymi z tego tworzywa, które już przy pierwszym dotyku stwarzają miłe wrażenie. Wyjątkowe ciepło drewna przywołuje wspomnienia i poczucie bliskości z naturą.

Zabawki z drewna - Drewniane zooZabawki z drewna - Drewniane zooFot. Wood World


Ponadczasowe zabawki dla pokoleń
Wystarczy przypomnieć sobie swoje odczucia, kiedy po raz pierwszy mieliśmy w dłoniach drewnianą zabawkę. Przyciągająca delikatność i ciepło. Zabawki wykonane z drewna nie odstraszają, nie sprawiają uczucia chłodu, tak jak w przypadku zabawek wykonanych z innych materiałów. Trzymając w ręku małe, drewniane dzieło sztuki czujemy, że towarzyszy nam wyjątkowy przedmiot, który zostanie z nami na lata. Produkty dostępne w sklepie Wood World wykonywane są ręcznie. W każdej z nich można dostrzec indywidualny wkład i zaangażowanie twórcy. A jeżeli mowa o twórcach - są to światowej klasy designerzy. 

Zabawki wykonane z drewna uważane są za jedne z najbardziej trwałych przedmiotów. Są odporne na uszkodzenia, dlatego będą towarzyszyć naszym pociechom przez lata. Mogą być też przekazywane
z pokolenia na pokolenie. W końcu na niejednym strychu są jeszcze drewniane konie na biegunach, które służyły nam jako towarzysze największych dziecięcych podróży.
 
-Zabawki z drewna są ponadczasowe i uniwersalne. Wzorowane są na tym, co od lat podoba się dzieciom: zwierzęta, klocki, pojazdy - moda na nie nie przeminie. Drewniany koń na biegunach, który cieszył nas ponad 20 lat temu, dziś skutecznie może sprawić radość naszym dzieciom. Zabawki wykonane z drewna są również bardzo uniwersalne - taką samą frajdę z zabawy klockami czy drewnianymi zwierzakami będą miały dziewczynki, jak i chłopcy. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzeństwa - mówi Kamila Iwaszko. 


Dobry design

Rodzice decydując się na zakup drewnianych zabawek Wood World docenią nie tylko ich trwałość, jakość wykonania oraz walory edukacyjne. Produkty dostępne w sklepie Kamili Iwaszko mają również dużą wartość estetyczną i z powodzeniem można je nazwać małymi dziełami sztuki. Kolorowe ptaki, ciekawe w kształcie kaczki czy oryginalne drewniane niedźwiedzie z powodzeniem mogą stanowić element dekoracji pokoju czy biura - dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności. Nazwiska projektantów znajdują się w czołówce europejskiego i światowego designu, a projekty z powodzeniem zdobywają wyróżnienia i nagrody.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Drewniane zabawki ekologiczne

Moim zdaniem zabawki drewniane to świetna sprawa. Mój dostał na święta kilka zabawek ekologicznych z *** i jak na razie jest zachwycony.

Wpis edytowany przez Administratora

Milka [3]Odpowiedz na ten komentarz2016-04-05 10:07:24

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA