DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Badania radionukleidów w przyrostach drzew

Autor: Paweł Ł. Urban, Paweł Mazur
Źródło: www.radiology.com
Data: 2000-09-13


Każdy kto próbował sprowadzać drewno z Ukrainy prawdopodobnie spotkał się z opinią, że drewno z tamtego regionu "świeci" - czyli inaczej mówiąc jest napromieniowane. Przedstawiamy prace badawcze związane właśnie z pomiarem zawartości izotopów promieniotwórczych w materiale drzewnym.

Manuskrypt z badań wstępnych dostępny jest w serwisie Chemfan.

Nasze badania mają na celu określenie zawartości izotopów promieniotwórczych w materiale drzewnym pochodzącym z polskich lasów.
W odróżnieniu od innych pomiarów, nasz polega na szczegółowej analizie odkładania się tych izotopów w przyrostach rocznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić zmiany skażenia promieniotwórczego poczarnobylskim izotopem cezu-137 i innymi kontaminantami w ciągu dłuższego okresu czasu. Są to więc badania retrospektywne. Potrafimy także oszacować zmiany aborpcji potasu przez drzewa (na podstawie zawartości izotopu K-40), co jest obiektywnym wskaźnikiem warunków fizykochemicznych i biochemicznych w ekosystemie leśnym.
Dotychczas wykonano badania wstępne na terenie woj. opolskiego.

Technika badania uwzględniającego rozdział na warstwy przyrostów rocznych została zarejestrowana w Urzędzie Patentowym RP (P-338691).

Radioizotopowe badanie przyrostów rozpoczyna się w momencie odcięcia fragmentu pnia badanego drzewa (po jego ścięciu). Następnie prowadzi się obróbkę materiału, aż zostaną wydzielone próbki reprezentujące warstwy poszczególnych przyrostów (zwykle w skład każdej z próbek wchodzi materiał ksylemowy z trzech kolejnych lat). Następnie materiał ten poddawany jest złożonej obróbce mającej na celu ograniczenie masy końcowej próbki. Finalnym etapem jest pomiar aktywności poszczególnych radioizotopów przy użyciu nowoczesnego spektrometru promieniowania gamma. Dzięki temu uzyskujemy względne aktywności poszczególnych izotopów (odnoszące się do wyjściowej masy próbki) dla odłożonych w danym okresie warstw ksylemu.

Wyniki takich pomiarów znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Zmiany stężenia sztucznych radioizotopów (np. poczarnobylskich) świadczą o postępującej autodekontaminacji w ekosystemie. Można stwierdzić jak szybko kontaminanty są usuwane z badanego siedliska. Jednocześnie uzyskujemy informację o fizjologii ich pochłaniania i gromadzenia w ksylemie. Z tej perspektywy szczególnie interesujące wydają się badania zmian stężenia potasu-40 w przyrostach rocznych. Jak pokazano, różne gatunki niespecyficznie akumulują ten nuklid. Możliwe, że stopień jego absorpcji w kolejnych latach jest związany ze zmianami klimatu (temperatura, opady). Dlatego dalsze prace będą koncentrować się na wyjaśnieniu wysuniętych hipotez.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz