/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SPORT

Mistrzostwa Europy Arborystów

Autor: oprac. dja
Źródło: Federacja Arborystów Polskich
Data: 2014-09-29


W dniach 30-31 sierpnia 2014r. w Świerklańcu odbyły się jedne z najważniejszych zawodów dla Arborystów - Mistrzostwa Europy we Wspinaczce Drzewnej. Celem zawodów oprócz rywalizacji w konkurencjach była również możliwość zwiększenia komunikacji pomiędzy arborystami z całej Europy. Zawodnicy i uczestnicy mistrzostw mogli wymienić się doświadczeniami, zapoznać z najnowszym sprzętem, technikami, jak również bezpiecznymi metodami pracy.

Mistrzostwa Europy we Wspinaczce DrzewnejMistrzostwa Europy we Wspinaczce DrzewnejFot. Małgorzata Grygierczyk

W zawodach wzięło udział 48 zawodników, w tym trzech Polaków: Marcin Anczakowski, Tomasz Franikowski i Maciej Słaboń. W pierwszym dniu zawodów odbyły się eliminacje składające się z pięciu konkurencji: pracy w koronie (Work Climb), ratownictwie (Rescue), instalacji liny (Throwline), wspinaczce na czas (Speed Climb) oraz wspinaczce po linie (Footlock).

Polcy mogą pochwalić się rewelacyjnymi wynikami: Marcin Anczakowski zdobył maksymalne 30 pkt. na rzutce (jako jeden z czterech zawodników), a Tomasz Franikowski uzyskał czas 14,54 sekundy w Footlock'u (najlepszy czas w tej konkurencji).

Drugiego dnia odbyła się konkurencja finałowa - Master Challenge. W konkurencji tej wystartowali najlepsi zawodnicy wyłonieni w elimnacjach, którzy oceniani są pod kątem znajomości i wprawy w posługiwaniu się różnymi technikami wspinaczkowymi, umiejetności posługiwania się sprzętem, sprawności poruszania się po drzewach i bezpieczeństwa wykonywanej pracy. Zawodnicy wspinaja się na drzewo, a nastęþnie poruszając się w koronie drzewa muszą zaliczyć cztery zadania symulujące pracę aroborysty np. odcięcie gałęzi. Jednym z zadań jest np. wyjęcie z zawieszonego wiaderka drewnianego kołka i rzucenie go na ziemię tak, aby trafić do niewielkiego pojemnika.


Wyniki ETCC:

Masters kobiet:
1. Josephine Hedger - Wielka Brytania
2. Anja Erni- Szwajcaria
3. Boel Hammerstrand - Szwecja

Masters mężczyzn:
1. Matt Glen - Wielka Brytania
2. Ronny Epple - Niemcy
3. Gregor Hansch - Niemcy
4. Simon Bjorkstrom - Szwecja
5. Tomasz Franikowski - Polska

Polacy w klasyfikacji generalnej mężczyzn:
Tomasz Franikowski - 5 miejsce
Marcin Anczakowski - 23 miejsce
Maciej Słaboń - 31 miejsce


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA