/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Meble do spania

Polacy śpią zbyt krótko i używają niewygodnych materacy

Newseria

Autor:
Źródło: Newseria
Data: 2014-09-22


Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest sen dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Śpią zbyt krótko, na niewygodnych kanapach i w niezbyt przytulnych pomieszczeniach. Tymczasem zdrowy sen pozwala zregenerować organizm, poprawia samopoczucie i zwiększa witalność organizmu. Jego niedobór prowadzi natomiast do rozkojarzenia, nerwowości i osłabienia wydajności intelektualnej.Sen ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Podczas snu wszystkie komórki ciała przechodzą regenerację, organizm wydziela hormon wzrostu, a tym samym powoduje wzrost i regenerację tkanek, oddech staje się równomierny, uspokaja się rytm serca, tlen głębiej dociera do tkanek. Niedobory snu objawiają się nadmierną drażliwością, spadkiem aktywności fizycznej i wydolności organizmu, obniżeniem wydajności intelektualnej. Tymczasem z badań przeprowadzonych przez IKEA wynika, że zdecydowana większość Polaków nie wie, jakie negatywne skutki może mieć permanentny brak snu.

-W Polsce w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ ma sen na jakość naszego przyszłego dnia. Na przykład duża część z nas śpi przynajmniej raz w tygodniu krócej niż sześć godzin, czyli zdecydowanie za krótko. Na podstawie tego badania stwierdziliśmy, że sen i sypialnia to bardzo ważny temat. Przesypiamy w końcu aż 1/3 życia - mówi Katarzyna Balashov, dekorator IKEA Retail Poland, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Dla komfortu snu bardzo ważny jest odpowiedni materac. Tymczasem większość Polaków rezygnuje z materaca i śpi na niewygodnej kanapie, która w dzień pełni funkcję sofy, a w nocy łóżka. Wiele osób nie zdaje sobie także sprawy z tego, że materac powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby, która z niego korzysta.

-Inne potrzeby ma osoba, która ma problemy z kręgosłupem, inne dziecko. Jeszcze inne rozwiązanie będzie dobre dla osób, które śpią razem i na przykład bardzo różnią się wagowo. W Polsce jest bardzo niewielka świadomość tego rodzaju zagadnień i tego, w jak prosty sposób, po prostu zmieniając materac, możemy radykalnie poprawić jakość swojego snu - mówi Katarzyna Balashov.

Bardzo ważne jest także pomieszczenie, w którym się śpi. Sypialnia powinna być rodzajem azylu, za drzwiami którego zostawia się problemy całego dnia. Przyjemny nastrój, sprzyjający relaksowi pomoże wykreować odpowiednie oświetlenie. W tej roli świetnie sprawdzą się listwy z oświetleniem LED, które dają bardzo miłe, przyjemne i ciepłe światło. Designerzy radzą też, aby w sypialni używać spokojnych, ciepłych barw oraz dodatków, które spotęgują wrażenie przytulności: ozdobnych poduszek, narzut na łóżko lub grubych zasłon.

-Na komfort snu wpływa także pościel - oddychająca, z naturalnych materiałów. Na przykład pościel z lyocellem, który jest naturalnym, ekologicznym materiałem, który pozwala skórze oddychać, jest bardzo dobry dla skóry, a też jest wytwarzany w sposób zgodny z poszanowaniem środowiska - mówi Katarzyna Balashov.

W sypialni powinna ponadto panować odpowiednia temperatura, okna powinny być zasłonięte, a całe pomieszczenie dobrze wywietrzone.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz