/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Płyty drewnopochodne

EBOR udzielił 50 mln euro kredytu dla Kronospanu

EBOR

Autor: oprac. pks
Źródło: EBOR
Data: 2014-09-13


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podpisał umowę kredytową opiewającą na 50 mln euro na inwestycje związane z rozbudową fabryki płyt drewnopochodnych grupy Kronospan w miejscowości Smorgoń na Białorusi w obwodzie grodzieńskim.

Fabryka płyt drewnopochodnych na BiałorusiFabryka płyt drewnopochodnych na BiałorusiFot. Kronospan

Kredyt przeznaczony jest na inwestycję spółki Kronospan FLLC, związanej z rozbudową zakładu płyt w miejscowości Smorgoń, której łączna wartość oszacowana została na 90 mln euro.

Kronospan FLLC to spółka całkowicie zależna od Kronospan Holdings East Ltd. z siedzibą w Nikozji (Cypr). Białoruska spółka w grudniu 2012r. uruchomiła w Smorgoni fabrykę płyt wiórowych o rocznej zdolności około 400.000 m³ płyt wiórowych surowych. W 2013r. zakład rozbudowano o instalację do impregnacji i powlekania płyt.

W tym samym czasie rozpoczęto też budowę zakładu produkcji płyt HDF i MDF, którego przewidywana zdolność produkcyjna miała wynieść ok. 300.000 m³ rocznie. Właśnie na współfinansowanie tej inwestycji przeznaczony ma być kredyt z EBOR. Według informacji banku, technologia nowej linii produkcyjnej będzie podobna do istniejących zakładów Kronospanu na Białorusi, w Polsce i Rosji.

W zakładzie mają być użyte najlepsze dostępne techniki ochrony środowiska, w tym zamknięty układ obiegu wody, kontrola emisji do powietrza (m.in. filtry workowe i cyklony). Kora i inne odpady drzewne będą wykorzystywane jako paliwo nowoczesnego kotła biomasowego. Kwestie ochrony środowiska, przede wszystkim związane z emisją pyłów, formaldehydu i innych LZO oraz gospodarka odpadami to szczególnie wrażliwe tematy, które wywołują konflikty pomiędzy fabrykami płyt drewnopochodnych, a lokalnymi społecznościami.

Według założeń ok. 70% produkcji zakładu w Smorgoni ma być eksportowane, głównie do krajów europejskich i Rosji. Pozostałe 30% ma trafiać na rynek Białorusi.

Grupa Kronospan to holding spółek wywodzący się z Austrii. Firma zajmuje się produkcją i dystrybucją płyt drewnopochodnych. Koncern jest wiodącym na świecie producentem płyt wiórowych, płyt MDF, podłóg laminowanych oraz numerem jeden w produkcji płyt OSB w Europie. Kronospan produkuje również papier dekoracyjny, jak i inne produkty dla przemysłu meblarskiego, budownictwa i branży wyposażenia wnętrz.
Do grupy Kronospan należą obecnie 34 zakłady produkcyjne zlokalizowane w 27 krajach. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz