/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Pellet drzewny

Bezpieczeństwo energetyczne Europy pachnie żywicą

Stelmet

Autor:
Źródło: Stelmet
Data: 2014-09-10


Komisja Europejska opublikowała coroczne podsumowanie europejskiego rynku biomasy. Według raportu UE Biopaliwa 2014, produkcja energii grzewczej i elektrycznej z biomasy ma w 2020 roku osiągnąć 45% energii uzyskiwanej z odnawialnych źródeł.

Produkcja i konsumpcja pelletu drzewnego w EuropieProdukcja i konsumpcja pelletu drzewnego w EuropieFot. Stelmet

Zdaniem autorów sprawozdania, zapotrzebowanie na pellet drzewny w 2015 roku ma osiągnąć 21 milionów ton. Szacuje się, że wartość koniecznego importu pelletu, tylko ze Stanów Zjednoczonych, w roku 2020 przekroczy miliard dolarów.

Produkcja daleko za konsumpcją
Według szacunków Unii Europejskiej, konsumpcja pelletu drzewnego w roku obecnym osiągnie 20 milionów ton, w porównaniu do 17,5 miliona w roku ubiegłym. Mimo stopniowego wzrostu możliwości produkcyjnych, podaż tego surowca energetycznego wciąż pozostaje daleko w tyle za popytem. W tym roku przewiduje się, że europejska produkcja wyniesie jedynie 12,5 miliona ton, co stanowi zaledwie 62,5% zapotrzebowania na ten surowiec.

Największym w Europie konsumentem biomasy w postaci pelletu pozostaje Wielka Brytania. W tym tylko roku zapotrzebowanie na Wyspach wynieść ma 5 milionów ton. Kolejne na liście krajów o największym zużyciu są Włochy, następnie Dania, Niemcy i Szwecja. Wszędzie tam, rodzima produkcja musi być wspierana importem.

Z raportu wynika, że import pelletu w roku bieżącym utrzyma się na poziomie 7,5 miliona ton, co stanowi 20% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Unia Europejska w 2013 roku najwięcej pelletu sprowadzała ze Stanów Zjednoczonych (2,77 miliona ton), Kanady (1,92) i z Rosji (702, 000).

Główni producenci pelletuGłówni producenci pelletuFot. Stelmet


Polska siódmym europejskim producentem
Jeśli zaś chodzi o produkcję, to w zestawieniu przodują Niemcy. Szacuje się, że nasz zachodni sąsiad do grudnia wyprodukuje 2,35 milionów ton pelletu drzewnego. Kolejnymi czołowymi producentami są Szwecja, Francja, Łotwa i Austria, a listę tę zamykają Portugalia i Polska, z przewidywaną produkcją na poziomie 600 tysięcy ton.

-Polska, ze względu na swoje warunki naturalne nie może w pełni korzystać z odnawialnej energii wiatrowej, słonecznej czy wodnej, ma jednak ogromny potencjał dla produkcji biomasy. Tereny leśne stanowią niemal 30% terytorium kraju, co stwarza wielkie możliwości dla przemysłu produkującego i wykorzystującego biomasę drzewną - komentuje Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Zarządu firmy Stelmet, jednego z największych producentów pelletu w Polsce. -Wykorzystanie biomasy do celów energetycznych zyskuje w Polsce na znaczeniu. Nadal jednak występuje szereg barier dla producentów, utrudniających rozwój tej gałęzi przemysłu - dodaje.

Dlaczego Europa stawia na ekologię?
Unijna aktywność w kwestii wsparcia dla produkcji ekologicznych surowców wynika z występujących obecnie zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty. Główne problemy dotyczą takich kwestii, jak: zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska, ciągle wzrastający popyt na energię przy niewystarczającym poziomie produkcji paliw, a w konsekwencji również z uzależnienia krajów Unii od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych. Skutki ekonomiczne zaniedbania tych zagadnień mogłyby być dla UE katastrofalne.

-Trendy widoczne w tegorocznym raporcie Unii Europejskiej są konsekwencją polityki Unii w odniesieniu do odnawialnych źródeł energii. Strategia zdefiniowana przez Komisję w „Horyzoncie 2020” zakłada stopniowy wzrost udziału biomasy w produkcji energii we wszystkich krajach członkowskich. Zgodnie z założeniami programu, w 2020 roku udział biomasy ma stanowić prawie połowę energii produkowanej z surowców odnawialnych - mówi Bieńkowski. -Inwestowanie w odnawialne źródła energii pozwoli znacznie podnieść bezpieczeństwo energetyczne Europy i zapewni długofalowe pozytywne skutki ekologiczne i ekonomiczne dla społeczeństw państw Unii - dodaje.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Ciekawe [1]

Ciekawe ile z tej żywicy pochodzi z północno-amerykańskiego pelletu, palm kernell shell i łupin orzecha kokosowego.

Piotr k. [8]Odpowiedz na ten komentarz2014-10-13 07:20:24

Zgłoś nadużycie

biomasa z palm chyba nie jest zaliczana do peletu drzewnego, a ameryka ...

północna jak wyżej podano: Usa +Kanada = 4,69 mln ton

Sławek [37]Odpowiedz na ten komentarz2014-10-13 11:47:50

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz