/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych w Ministerstwie Gospodarki

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Lśnych

Autor:
Źródło: Stowarzyszenie Przedsiębiorców Lśnych
Data: 2014-09-08


27. sierpnia w Warszawie odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych z Wicepremierem, Ministrem Gospodarki Januszem Piechocińskim, podczas którego omawiano problemy firm wykonujących usługi leśne dla PGL Lasy Państwowe.

Przedstwiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych na spotkaniu z wicepremierem Januszem PiechocińskimPrzedstwiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych na spotkaniu z wicepremierem Januszem PiechocińskimFot. SPL

Ze strony SPL w spotkaniu wzięli udział członkowie Zarządu Głownego stowarzyszenia: Jan Kubiak - prezes ZG SPL oraz Romulad Roman - wiceprezes ZG SPL.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych przedstawili wicepremierowi historię powstania, cele i działania organizacji oraz scharakteryzowali najpoważniejsze problemy z jakimi spotykaja się przedsiębiorcy leśni we wspołpracy z LAsami Państwowymi, a których rozwiązanie pozwoliłoby na większą stabilizację i wyższą efektywność firm leśnych.

Do problemów tych zaliczają się:

- Stosowanie Prawa Zamówień Pubicznych - według SPL pilnych działań wymaga upowszechnienie stosowania w przetargach kryteriów pozacenowych (w granicach 30-50%) również w przetargach na usługi leśne. Ważnym jest też określenie rażąco niskiej ceny (stawki) oraz stosowanie do kosztorysowania stawki godzinowej, przynajmniej wyliczonej z najniższego wynagrodzenia w kraju.

- Koszty paliwa - firmy leśne pozyskują i zrywają do dróg wywozowych około 32 mln m3 drewna. Aby tę pracę wykonać zakupujemy około 30 mln litrów paliwa i olejów nie uzyskując w tym procesie żadnej rekompensaty. Rozważenie zastosowania dla przedsiębiorców leśnych wariantu jak dla rolników pozwoliłoby na zwiększenie niskiej rentowności firm leśnych.

- Wsparcie rozwoju technologicznego - słabe utechnicznienie polskich firm leśnych jest mało konkurencyjne w stosunku do firm zachodnich, dlatego należałoby wskazać dodatkowe wsparcie w celu umożliwienia wejścia polskim firmom w nowoczesne techniki i technologie pozyskania i zrywki drewna. Na podkreślenie zasługuje fakt, że zakup zestawu do pozyskania i zrywki drewna to koszt około 3 mln złotych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz