/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Dąbrowa świetlista

Leśnicy ze Strzałowa odtwarzają cenny typ lasu

Lasy Państwowe, PAP

Autor: Andrzej Ryś, RC, oprac. pks
Źródło: Lasy Państwowe, PAP
Data: 2014-09-07


Leśnicy ze Strzałowa kontynuują rozpoczęty w 2013 roku eksperymentalny projekt odtworzenie świetlistej dąbrowy. Dlatego w lesie znów pojawiły się… koniki polskie.

Koniki polskie pomagają przywrócić dąbrowę świetlistąKoniki polskie pomagają przywrócić dąbrowę świetlistąFot. Andrzej Ryś, Lasy Państwowe

Świetlista dąbrowa to unikatowe w skali europejskiej siedlisko przyrodnicze chronione obecnie w ramach unijnej Dyrektywy Siedliskowej. Taki typ drzewostanu był zawsze związany z działalnością ludzi. Wiązał się z serwitutami - wywodzącym się z czasów feudalnych prawem chłopów m.in. do wypasania zwierząt hodowlanych w pańskich lasach. Po II wojnie takiego wypasu zakazano, żeby bydło i konie nie niszczyły upraw leśnych. Tradycja serwitutów zachowała się w szczątkowej formie jedynie w kilku miejscowościach w Polsce - np. w okolicach Wąchocka, gdzie rolnicy mogą brać za darmo z lasu gałęzie na opał. W związku z zaniechaniem wypasu zwierząt gospodarskich w lasach, dąbrowa świetlista jest obecnie silnie zagrożona wymarciem. 

Według leśników aby przywrócić dąbrowę świetlistą konieczne jest wypasanie w lesie zwierząt, które wyjadają składniki runa. Ten typ lasu dębowego wyróżnia się skąpą warstwą krzewów i bogatym gatunkowo, bujnym runem. Brak wypasu powoduje zarastanie siedlisk gatunkami drzew i krzewów, które mocno zacieniają dno lasu.

Jak powiedział Andrzej Ryś z Nadleśnictwa Strzałowo w wywiadzie udzielonemu PAP, podjęta na tym terenie próba rewitalizacji dąbrowy świetlistej polega na wypasaniu 12 koników polskich w wytypowanym fragmencie lasu. Jego zdaniem to pierwsze takie przedsięwzięcie w kraju. Jeśli eksperyment się powiedzie, to z doświadczeń mazurskich leśników będą mogły skorzystać inne nadleśnictwa. - Szacuje się, że obecnie w Polsce jest nie więcej niż 200 ha dobrze zachowanej dąbrowy świetlistej - wyjaśnił Ryś.

-Nie wiadomo do końca dlaczego, ale rośliny zgryzane przez zwierzęta zachowują się inaczej niż w przypadku koszenia. Skoszone trawy nadmiernie się rozrastają, tworząc gęstą darń. Zwierzęta zjadają całą biomasę, która zwiększa ilość azotu w glebie. Nasiona pożądanych gatunków roślin, które przejdą przez ich układ pokarmowy, mają większą siłę kiełkowania - powiedział Ryś.

Koniki polskie wypasane są w jednohektarowych kwaterach ogrodzonych podwójnym pastuchem elektrycznym. Ma to zabezpieczyć koniki przed ewentualnymi atakami wilków, których obecność stwierdzono na wypasanej powierzchni (miesiąc wcześniej zagryzły i zjadły prawdopodobnie chorego jelenia byka). Dwóm konikom przyczepiono do kantarów małe dzwoneczki, według doświadczonych myśliwych dźwięk dzwonka odstrasza wilki od stad zwierząt gospodarskich. W tym roku powierzchnia objęta wypasem wynosi 4,50 ha, natomiast w ubiegłym roku koniki pasły się na 1,00 ha.

Oprócz zabiegu spasania runa na terenie objętym projektem w tym roku usunięto podszyt leszczynowy oraz nalot i podrost grabowy na pow. 4,00 ha. Ponadto ogrodzono odnowienia naturalne dębu na 90 placówkach o wymiarach 4 x 4 m. Placówki lokalizowano tak, żeby znalazło się w nich jak najwięcej pochodzących z naturalnego odnowienia sadzonek dębu. Dodatkowo placówki te starano się tak lokalizować, żeby dodatkowo znalazły się w nich również jarzębiny, jabłonie płonki, dzikie grusze, wierzby iwy, osiki oraz trzmieliny, głogi i inne krzewy). Warto podkreślić, że wymienione gatunki pojawiły się w dużych ilościach po osunięciu zwartych łanów leszczyny i podrostu grabowego.

W tym roku kontynuowany jest również monitoring na sześciu istniejących oraz sześciu nowych powierzchniach badawczych. Na powierzchniach tych wykonywane są zdjęcia fitosocjologiczne. Ponadto na całej powierzchni objętej projektem prowadzony jest spis wszystkich gatunków roślin. Podsumowanie wyników badań nastąpi na początku października tego roku. W chwili obecnej wstępnie można powiedzieć, że pierwsze obiecujące efekty realizacji projektu już można stwierdzić w postaci pojawienia się nowych gatunków charakterystycznych dla świetlistych dąbrów oraz zwiększenie się ilości osobników gatunków stwierdzonych w roku 2013. Dotyczy to między innymi pięciornika białego, omanu wierzbolistnego, bukwicy zwyczajnej, dziurawca skąpolistnego, turzycy pagórkowej, koniczyny dwukłosowej itp.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz