/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Rynek peletu

Producenci peletu drzewnego z dobrymi perspektywami na najbliższą dekadę

Autor: oprac. dja
Źródło: RISI
Data: 2014-09-05


Globalny popyt na pelet drzewny wciąż szybko rośnie. To efekt poszukiwań alternatywy dla paliw kopalnych jakich dokonują konsumenci, przedsiębiorstwa oraz regulatorzy rynku.

Wzrost europejskiego zapotrzebowanie na pelet do celów grzewczych w latach 2004-2013 [mln ton]Wzrost europejskiego zapotrzebowanie na pelet do celów grzewczych w latach 2004-2013 [mln ton]Fot. RISI

Według szacunków amerykańskiej agencji RISI światowy popyt na pelet drzewny wzrośnie z około 23 milionów ton w roku 2014 do 50 mln ton w 2024.

-To bardzo ekscytujący czas dla obserwacji rynku peletu. Widzimy silny wzrost popytu ze strony europejskiego sektora ciepłowniczego, gdzie ze wzędu na wysokie ceny konsumenci poszukują alternatywnych (tańszych) paliw. Dodatkowo polityka promująca wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych zachęca do wykorzystanie peletów jako substytutu węgla w elektrowniach - mówi Seth Walker, ekonomista RISI zajmujący się tematyką zielonej energii.

Europa jest obecnie największym na świecie rynkiem pelletu. To tu trafiają miliony ton granulatu drzewnego wyprodukowanego m.in. w Ameryce Północnej.

W ostatnim czasie silny wzrost zużycia peletu odnotowywany jest również w Korei i Japonii. Te dwa państwa stają się rosnącymi gwiazdami na rynku pelletu drzewnego, mającymi coraz większy wpływ na globalny rynek i kierunki transakcji handlowych. -Teraz otrzymujemy małą próbkę tego, jak rynek będzie wyglądał za 10 lat - dodaje Walker, mając na myśli istotny wzrost znaczenia rynku azjatyckiego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz