/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Tartacznictwo

KPPD z większym zyskiem w pierwszej połowie roku

KPPD

Autor: oprac. dja
Źródło: KPPD
Data: 2014-09-01


Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego w I półroczu br. odnotowało wzrost przychodów o 14,3 % i zysku netto o 48,2% w porównaniu do roku ubiegłego.

Siedziba Koszalińskiego PPDSiedziba Koszalińskiego PPDFot. K.Jabłoński

Sprzedaż netto KPPD SA w okresie pierwszych sześciu miesięcy br. sięgnęła 137,870 mln zł (2013: 120,574 mln zł). Spółka osiągnęła 6,827 mln zł zysku operacyjnego  (2013: 4,521 mln zł) i 4,929 mln zł zysku netto (2013: 3,324 mln zł).

W skład KPPD-Szczecinek SA wchodzi 14 oddziałów rozmieszczonych we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w tym: 
- 9 tartaków przetwarzających surowiec iglasty: w Czaplinku, Drawsku Pomorskim, Kaliszu Pomorskim, Krosinie, Łubowie, Manowie, Sławoborzu, Świdwinie i Świerczynie, 
- 2 tartaki przetwarzające surowiec tartaczny liściasty: w Kołaczu i Wierzchowie, 
- zakład produkujący płyty liściaste klejone w Białogardzie, 
- skład fabryczny w Koszalinie, 
- Ośrodek Wczasowo – Kolonijny w Dźwirzynie (aktualnie wydzierżawiony).
W siedzibie spółki mieści się Biuro Spółki, w skład którego wchodzi również Skład Handlowo Techniczny, nie posiadający statusu oddziału.

Około 90% surowca do produkcji pochodzi z Lasów Państwowych. W 2014r. wartość zakupionego surowca stanowi 46% kosztów spółki (w 2013r. było to 42%). W tym roku ceny drewna okrągłego kupowanego przez spółkę wzrosły o ok. 10%. KPPD podejmuje próby uniezależnienia się od głównego dostawcy poprzez inwestycje w tzw. dalszy przerób, co pozwala nabywać materiał do przerobu od wielu dostawców oraz w koncentrację przetarcia dzięki czemu możliwe jest obniżenie jednostkowych kosztów przetarcia.

W dniu 30. maja 2014r. w nowo budowanym tartaku w Kaliszu Pomorskim o planowanej zdolności przerobowej rzędu 120 tys. m3 drewna okrągłego dokonany został odbiór techniczny linii tartacznej wraz ze sterowaniem oraz kłodowiska od generalnego wykonawcy PPH ZWIERUCHO Wojciech Zwierucho. Kontynuowane są natomiast prace nad uruchomieniem sortowni tarcicy.

Według informacji zarządu spółki wzrost sprzedaży, (której ok. 1/3 wartości trafia na eksport) w pierwszym półroczu to efekt zarówno czynników zewnętrznych, takich jak lekka zima, jaki i wewnętrznych działań podejmowanych przez firmę. Do tych ostatnich należą wspomniane wyżej uruchomienie nowej linii produkcyjnej w Kaliszu Pomorskim pozwalające na zwiększenie wielkości produkcji czy pozyskanie nowych kontrahentów na płytę klejoną, dzięki czemu wzrost sprzedaży w tym segmencie wyniósł ok. 35%.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA