/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Drewno w budownictwie

Drewno pięknym i nowoczesnym materiałem

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Autor: Małgorzata Gackowska
Źródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Data: 2014-08-26


Od konstrukcji i elewacji, poprzez stolarkę okienną i drzwiową, po elementy wykończeniowe i meble - drewno znaleźć można prawie na wszystkich płaszczyznach domu. Moda na powrót naturalnych materiałów i uniwersalizm drewna sprawiają, że jest ono coraz częściej stosowane we współczesnych wnętrzach oraz architekturze.

Domy wykonane z drewna mogą przybierać niebanalne, nowoczesne formy.Domy wykonane z drewna mogą przybierać niebanalne, nowoczesne formy.Fot. www.inmagz.com

Katalog możliwości jakie daje drewno we wnętrzach i współczesnej architekturze jest w zasadzie nieograniczony. Nowoczesne technologie obróbki oraz modyfikacji drewna sprawiają, że doskonale odnajduje się ono w różnorodnych projektach. Drewno jako materiał naturalny ma niejednorodną budowę i barwę. Te cechy plastyczne wykorzystywane są w kształtowaniu struktur przestrzennych, elementów architektury czy wnętrz mieszkalnych.

Jeśli dom to drewniany
Współczesne budownictwo coraz częściej opiera się na drewnie jako głównym materiale budowlanym. Wynika to z faktu, że surowiec ten łączy w sobie wiele walorów istotnych z ekologicznego i technologicznego punktu widzenia. Jest jednocześnie lekkie i wytrzymałe mechanicznie, ma korzystny współczynnik przewodności cieplnej, jest ciepłe w dotyku, nie zmienia wymiarów przy zmianach temperatury, dobrze tłumi hałas, jest trwałe i odporne na działania destrukcyjnych czynników biologicznych i chemicznych, stanowi surowiec odnawialny, łatwo daje się obrabiać mechanicznie oraz można je modyfikować, a także przekształcać w inne użyteczne materiały konstrukcyjne, izolacyjne bądź wykończeniowe.

Najczęściej drewno stosuje się do konstrukcji wielkowymiarowych lub szkieletowych. Ogromne pole do rozwoju tego obszaru stosowania drewna stwarzają nowoczesne rozwiązania inżynierskie. Szczególnie dynamicznie rozwija się w ostatnich latach produkcja wysoko przetworzonych produktów drewnianych (Engineered Wood Products - EWP), zaliczanych do grupy elementów konstrukcyjnych. Terminem tym obejmowane są takie produkty jak drewno klejone warstwowo (Glulam), drewno klejone z fornirów (LVL, PSL, OSL), dźwigary dwuteowe (I-Beams), drewno klejone na złącza klinowe (FJ) czy tarcica klejona krzyżowo (CLT). To przede wszystkim materiały EWP zapewniają konstrukcjom drewnianym utrzymanie czołowej pozycji w nowoczesnym budownictwie.

Drewno jest również coraz częściej wykorzystywane jako materiał wykończeniowy elewacji budynku. Może pokrywać całą bryłę domu nie tylko stylizowanego na tradycyjny, lecz także nowoczesnego. Jednak dużo bardziej popularne jest łączenie drewna z różnymi materiałami i tworzenie kompozycji. Oczywiście nie ma sztywnych zasad mówiących, gdzie stosować drewno – decyduje o tym wyobraźnia twórcy projektu. 

Doskonałym dopełnieniem drewnianej elewacji jest stolarka wykonana z tego surowca. Spójny wygląd całego domu, jednakowa praca materiału, a także naturalne piękno okien to główne argumenty przemawiające za wyborem drewnianej stolarki. Oprócz dużej dowolności w kwestii kolorów, pod względem estetyki okna drewniane różnią się formą, kształtem listwy przyszybowej i rodzajem ozdobnego frezowania. Okna drewniane mogą mieć praktycznie każdy kształt - tradycyjne prostokąty, okręgi i zwieńczone łukiem konstrukcje. Różnorodne formy okien drewnianych umożliwiają indywidualny wystrój fasad. Stolarka otworowa z naturalnego tworzywa jest bardziej stabilna niż plastikowy odpowiednik, dlatego doskonale sprawdza się w modelach o dużej powierzchni. Ma to znaczenie szczególnie dziś, gdy stawia się na ogromne przeszklenia i budynki pełne naturalnego światła. Co więcej nowoczesne konstrukcje okien drewnianych spełniają wszelkie wymogi dotyczące izolacji termicznej, akustycznej oraz chronią idealnie przed wpływem czynników atmosferycznych.

Ale drewno wykorzystywane jest nie tylko w budownictwie jednorodzinnym. Obecnie architekci zwracają się ku surowcom naturalnym i zastosowanie drewna w architekturze staje się normą. Technologie obróbki, dostępność różnorodnych materiałów drewnopochodnych a także nieocenione walory estetyczne pozwalają na realizację nowoczesnych, a nawet awangardowych projektów. Drapacze chmur czy apartamentowce, hale sportowe i muzea wykonane całkowicie z drewna to nie abstrakcyjne projekty szalonych architektów. To rzeczywiste budynki i obiekty, które wprawiają w zachwyt i dowodzą, że drewno może być nie tylko pięknym ale również nowoczesnym materiałem.

Od podłogi po sufit
Drewno samo w sobie jest materiałem pięknym, a ponadto pasuje do każdego stylu. Sprawdzi się w każdym wnętrzu, zarówno o wystroju klasycznym, jak i nowoczesnym, gdzie łączone jest z elementami szklanymi czy aluminiowymi. Drewno jest materiałem bardzo plastycznym, co pozwala na zabawę formą i stylem, dając ogromne możliwości aranżacyjne. Nie dziwi zatem fakt, iż rośnie jego rola we współczesnych wnętrzach. Występuje ono w różnorodnych postaciach i formach, jako drewniane posadzki, meble, panele ścienne czy sufitowe, schody i drzwi. Wszystkie te elementy wprowadzają do wnętrz harmonię, naturalność, lekkość, elegancję. Ogromną zaletą jest również niepowtarzalność tego surowca. Dzięki unikalnemu usłojeniu każdy drewniany blat kuchenny wygląda inaczej. Z kolei meble wykonane z drewna są solidne i trwałe, a odpowiednio zaimpregnowane sprawdzą się nie tylko w salonie czy w pokoju dziennym, ale też w kuchni i w łazience. Oczywistą jest również przewaga posadzek drewnianych nad panelami. Podłogi drewniane tak naprawdę nigdy nie wyszły z mody. Po chwilowym zachłyśnięciu się panelami laminowanymi klienci znowu wracają do materiału, który nadaje ich pomieszczeniom ciepły i niepowtarzalny wygląd, elegancki charakter. Poza walorami estetycznymi parkiet jest także dobrym izolatorem termicznym, izolatorem akustycznym, dobrym regulatorem wilgotności powietrza i materiałem nie alergizującym. Co ważne jest przede wszystkim trwały i może być wielokrotnie odnawiany.

Trudno sobie również wyobrazić schody w domu wykonane z innego materiału jak drewno. Do ich tworzenia i szczegółowego rozrysowania obecnie wykorzystuje się skomplikowane techniki komputerowe. Schody przybierają dziś różnorodne formy - samonośne proste, zabiegowe w kształtach L, ze skosami, półokrągłe, z wangami wpuszczanymi, siodłowymi, bolcowe, podwieszane, dywanowe, gięte czy w końcu schody nakładane na beton, co sprawia, że każdy może dopasować charakter schodów do wnętrza.

Do łask wracają również boazerie czyli wykonane z drewna okładziny ścienne. Z ich pomocą można w łatwy sposób kreować wnętrze, zmieniając optycznie jego wymiary, wystrój, kolorystykę i klimat. Boazerie stanowią także warstwę ochronną dla ścian oraz rodzaj wewnętrznej izolacji termicznej. Najczęściej spotykane typy tej okładziny to boazerie ramowo - płycinowe, płytowe i deskowe. Poza drewnem litym do ich produkcji coraz częściej stosuje się materiały tworzywowe jak MDF, HDF i całkowicie wykończone panele.

Drewno jest również najpopularniejszym materiałem stosowanym w architekturze ogrodowej. Używany nie tylko w samych budowlach, ale także w nawierzchniach i ściółce okorowującej rośliny. Dzięki dużej wytrzymałości mechanicznej i łatwej obróbce z drewna wykonuje się pergole, trejaże, ogrodzenia, altany oraz rzeźby ogrodowe.

Niestety w wielu grupach wyrobów drewno i materiały drewnopochodne tracą swój udział na korzyść tworzyw sztucznych, metali, szkła czy betonu. Tymczasem wartości, zarówno estetyczne, ekologiczne jak i funkcjonalne, a także wszechstronne możliwości zastosowania pozwalają wierzyć, iż drewno już wkrótce odzyska należne mu miejsce w budownictwie, architekturze oraz ogólnie pojętym wyposażeniu wnętrz.

Drewno pięknym i nowoczesnym materiałem (Zdjęcia: 21)

Domy wykonane z drewna mogą przybierać niebanalne, nowoczesne formy.Budownictwo drewniane to domena domów mieszkalnych nie tylko jednorodzinnych.South Pond Pavilion w Chicago autorstwa Studio Gang to przykład nowoczesnej architektury drewnianej.Konstrukcja Timber Wave zdobiąca wejście do Muzeum Wiktorii i Alberta (LDF 2011) wykonana została z ponad 500 elementów klejonego  czerwonego dębuMetropol Parasol autorstwa pracowni J. MAYER H. Architects mieszczący się w hiszpańskiej Sewilli to jedna z największych drewnianych konstrukcji na świecie.Drewniany budynek Petting Farm to idealne schronienie dla mieszkających w nim owiec.Meble Yasu Credenza autorstwa André Joyau to przykład nowoczesnego spojrzenia na drewno.Lampa wisząca Miss Maple pokazuje wszechstronność drewna, które zostało wykorzystane do stworzenia tkaniny Wooden Textile.Drewniane posadzki nigdy nie wychodzą z mody.Wycięty z jednego kawałka brzozowej sklejki fotel Chair 23D pakowany jest do płaskiego kartonu, a jego montaż przypomina układanie puzzli 3D.Modernistyczna kuchnia powstała z naturalnych fornirów.Designerska lampka FIFFI LE MANNEQUIN udowadnia, że możliwości zastosowania drewna ograniczone są tylko i wyłącznie wizją projektanta.Studio projektowe Mike & Maaike z San Francisco stworzyło zachwycająco proste ławy Divis Bench wykonane z twardych gatunków drewna.Zaawansowane technologie lakierowania i olejowania fabrycznego sprawiają, że ochrona podłogi drewnianej jest optymalna, a efekt wizualny naturalny.Drewniane podłogi nadają wnętrzom niebanalny wygląd.Klasyczny drewniany stołek w nowoczesnym wydaniu.Futurystyczny projekt wnętrza wykonanego z drewna.Meble łazienkowe Nendo Collection wykonane zostały z modrzewia.Schody drewniane mogą przybierać różnorodne formy od klasycznych po nowoczesne.Plastyczność drewna skłania projektantów do poszukiwania nowych form mebli.Schody drewniane w minimalistycznym wydaniu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA