/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
15. tys m3 wiatrołomów

Huragan powalił drzewa w radomskich lasach

Lasy Państwowe

Autor: Edyta Nowicka
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2014-08-08


Niemal 20 ha lasu zostało całkowicie zniszczonych podczas nawałnicy, która 4 sierpnia nawiedziła Nadleśnictwo Ruda Maleniecka (RDLP w Radomiu). Leśnicy nadal szacują straty.

Huragan powalił drzewa w radomskich lasachHuragan powalił drzewa w radomskich lasachFot. Lasy Państwowe

Huraganowy wiatr towarzyszący gwałtownej nawałnicy spowodował wielohektarowe wiatrołomy w lasach niedaleko Radoszyc, Salachowy Bór i Podlesie.

Nawałnica, która przyszła z południa (Nadleśnictwo Kielce), wytrąciła siłę powodując rozległe wiatrołomy w drzewostanach Nadleśnictwa Ruda Maleniecka, a następnie wyhamowała na zbiorniku Sielpia.

Pod naporem gwałtownego wiatru zostało całkowicie zniszczonych wiele hektarów drzew, głównie sosen. Wiatr był tak silny, że wyrywał drzewa z korzeniami.

Leśnicy szacują straty, przed nimi zagospodarowanie powierzchni po wiatrołomach. Wstępnie określono je na 12-15 tys. m sześc. połamanych drzew.

-Całkowicie zniszczonych powierzchni jest kilka, największa ma 8 ha, łącznie to ok. 18 ha, nie brakuje też szkód pojedynczych - mówi Krzysztof Kuszewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka.

Na powierzchniach uszkodzonych przez huragany leśników czeka ogrom pracy. Po oszacowaniu strat muszą jak najszybciej uprzątnąć drzewa. Ze względu na zagrożenie ludzi i trwające prace został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

pytanie

czy wiadomo jaka jest mniej wiecej struktura klas wieku wywroconych drzewostanow?

Mikolaj Rudawski [5]Odpowiedz na ten komentarz2014-08-11 09:19:40

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz