/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Rynek pelletu z dobrymi perspektywami

Europa stawia na ekologię w przemyśle energetycznym

Stelmet

Autor: Urszula Akinyemi
Źródło: Stelmet
Data: 2014-08-06


W Londynie po raz kolejny odbył się zjazd producentów biomasy. Przedstawiciele branży z całej Europy rozmawiali w stolicy Wielkiej Brytanii o przyszłości pelletu drzewnego i ciągle zwiększającym się udziale alternatywnych źródeł energii w przemyśle energetycznym i grzewczym.

Rynek pelletu z dobrymi perspektywami Rynek pelletu z dobrymi perspektywami Fot. Stelmet

Europejski rynek pelletu drzewnego w 2013 roku zużył 19 milionów ton tego ekologicznego surowca w sektorach grzewczym i energetycznym, przy czym oba sektory wykazują wyraźne tendencje wzrostowe.

Widać tu wyraźną przewagę Europy nad Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, gdzie produkcja pelletu choć wciąż wzrasta, to w ubiegłym roku wyniosła odpowiednio 4,5 i 3,2 milionów ton. Do największych unijnych producentów tego surowca zaliczyć można obecnie Niemcy, Szwecję, Łotwę i Portugalię. Najwięcej zaś pelletu odbierają Wielka Brytania, Dania, Niemcy i Włochy.

Zapotrzebowanie przegania produkcję
Zapotrzebowanie na paliwo z biomasy ma w 2014 roku osiągnąć rekordowy poziom we Francji i Wielkiej Brytanii. Richard Smith z Verdo na corocznej konferencji handlu biomasą w Londynie zwrócił uwagę na ogromny potencjał brytyjskiego rynku paliw ekologicznych. Według szacunków około milion gospodarstw domowych w rolniczych regionach Wysp mogłoby zdecydować się w najbliższej przyszłości na ogrzewanie pelletem.

Również Francuzi stawiają na ekologiczne rozwiązania. Eric Vial z Propellet France poinformował, że zużycie pelletu na rynku francuskim wyprzedziło produkcję tego surowca, w związku z czym konieczne będzie wspomaganie rynku importem. Podobna sytuacja ma miejsce we Włoszech, gdzie w ubiegłym roku zużyto 3,29 milionów ton pelletu, z czego jedynie 20 procent wyprodukowano w kraju.

Ekologicznie i tanio
Firma Stelmet, która w Polsce jest jednym z największych producentów pelletu zwraca uwagę na konkurencyjność ekologicznych rozwiązań w energetyce. -Zwrot ku alternatywnym źródłom energii jaki możemy zaobserwować wśród największych europejskich gospodarek wynika nie tylko z ekologicznych walorów pelletu, ale również z ekonomicznej i społecznej opłacalności wykorzystania biomasy w przemyśle energetycznym i grzewczym - komentuje Przemysław Bieńkowski Wiceprezes Zarządu firmy Stelmet sp. z o.o. sp.j.

Przy tak wielkim zainteresowaniu zachodnich gospodarek biomasą, nie dziwią przewidywania, także europejskie zużycie pelletu drzewnego osiągnie 28 milionów pod koniec roku 2015 i wciąż będzie rosło. Szacuje się, że do końca 2020 roku rynek energetyczny w Unii pochłonie aż 42 miliony ton tego surowca.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz