/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Raport za rok 2013

Światowy rynek maszyn do drewna na minusie

Acimall

Autor: oprac. dja
Źródło: Acimall
Data: 2014-07-31


Włoskie stowarzyszenie producentów maszyn do obróbki drewna Acimall opublikowało informacje dotyczące sytuacji na globalnym rynku technologii do obróbki drewna w 2013r. Dane są jednoznaczne: obroty międzynarodowe zanotowały spadek.

Światowy rynek maszyn do drewna na minusie Światowy rynek maszyn do drewna na minusie Fot. Drewno.pl

Według informacji przekazanych przez Acimall pięciu czołowych eksporterów technologii do obróbki drewna to:

Niemcy - sprzedaż eksportowa w porównaniu z 2012r. spadła o 3,1% do poziomu 1,715 mld euro, szczęśliwie dla tego rynku spadek sprzedaży zagranicznej został zrekompensowany wzrostem na rynku krajowym

Włochy - sprzedaż eksportowa, podobnie jak w przypadku Niemiec, spadła o 3,1% do poziomu 1,111 mld euro. Trend spadkowy pojawił się już pod koniec 2012r. i niestety nie został wsparty sprzedaż na rynku wewnętrznym.

Chiny - jedyny z dużych eksporterów maszyn do obróbki drewna, który osiągnął lepsze wyniki niż rok wcześniej. Sprzedaz zagraniczna sięgnęla 790 mln euro co oznacza 12,6% wzrostu

Tajwan - spadek o 0,2% przy całkowitej wartości eksportu wynoszącej 457 mln euro

Austria - spadek eksportu o 0,6% do poziomu 355 mln euro

USA - wartość sprzedaży eksportowej osiągnęła 283 mln euro, co oznacza spadek o 7,5% w porównaniu z rokiem poprzednim


Według raportu obejmującego 50 państw w 28 krajach IMPORT W 2013r. był niższy niż  w roku poprzednim. Procentowo największe spadki zanotowały: Brazylia (minus 32%), Białoruś (minus 39,7%), Malezja (minus 40,1%), Estonia i Łotwa (minus 45%). W 22 krajach zanotowano w wzrosty. Dobrymi rynkami dla producentów maszyn do drewna okazały się: Turcja (plus 14,8% do poziomu 167 mln euro), Węgry (plus 72% do poziomu 53 mln euro) oraz Algieria (plus 45.5% do kwoty 32,4 mln euro.

Pierwsza trójka państw będących największymi importerami prezentuje się następująco:

USA - łączna wartość zakupionych zagranicznych maszyn to 836 mln euro (wzrost o 12%).

Rosja - szacowana wartość importu w 2013r. to 500 mln euro, co oznacza spadek, aż o 24,8%. Według Acimall tak duża zmiana to wynik trudnej sytuacji geopolitycznej i wewnętrzna słabość rubla. Nie bez znaczenia jest zapewne zakończenie części dużych inwestycji związanych projektami realizowanymi w ramach rządowego programu sektorowego mającego na celu restrukturyzację i unowocześnienie rosyjskiego przemysłu drzewnego.

Niemcy - w minionym roku rynek maszyn do obróbki drewna w tym kraju wzrósł o 10,9% do poziomu 397 mln euro.

Jak podał Acimall - Włochy znalazły sie na 11. miejscu z rynkiem importowym wartym 143 mln euro, na którym brylują producenci z Niemiec i Chin.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz