DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

W Tyrowie nie będzie fabryki płyt wiórowych

PAP

Autor: tm
Źródło: PAP
Data: 2005-04-21


Fabryka płyt wiórowych niemieckiego koncernu Kronospan nie powstanie w Tyrowie koło Ostródy (warmińsko-mazurskie).

Radni gminy Ostróda wycofali się w czwartek z uchwały za zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, która umożliwiała rozpoczęcie budowy fabryki.

Za uchyleniem poprzedniej uchwały głosowało 13 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Projekt uchwały o uchyleniu poprzedniej uchwały wniósł wójt gminy Ostróda Marek Brzezin.

"Mimo, iż wojewoda stwierdził, że poprzednia uchwała jest zgodna z prawem, zdecydowałem się wnieść ten projekt uchwały, bo chcę zaniechać dalszego konfliktu z przeciwnikami tej inwestycji" - powiedział na sesji wójt.

Wyjaśnił, że poprzednia uchwała, która umożliwiała inwestycje w Tyrowie, nie była przygotowywana dla konkretnej firmy. Powiedział, że to zbieg okoliczności, że akurat w tym samym czasie Kronospan złożył wniosek inwestycyjny w radzie gminy.

W połowie marca radni gminy Ostróda, mimo protestów ekologów i dotychczasowych inwestorów, opowiedzieli się za zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, która umożliwia budowę fabryki. Wśród przeciwników budowy fabryki w zachodniej części Mazur były m.in. firma kosmetyczna Dr Irena Eris, która buduje koło Ostródy hotelowy kompleks odnowy biologicznej i Animex, właściciel Zakładów Mięsnych Morliny.

Uważają oni, że Kronospan, który ma swoje fabryki w Mielcu, Żarach i Szczecinku, zatruwa środowisko, wypuszczając chemikalia i trujące wyziewy. Zdaniem przeciwników budowy fabryki, mogła ona bezpowrotnie zniszczyć mazurskie środowisko: jezioro Drwęckie i rzekę Drwęcę, która jest rezerwatem.

Zarząd Animeksu zagroził, że jeśli radni zdecydują o budowie fabryki, przeniesie produkcję oraz wykorzysta wszelkie sposoby, by publicznie protestować przeciw inwestycji Kronospanu.

Przewodniczący rady nadzorczej firmy Dr Irena Eris Henryk Orfinger powiedział, że gdy jego firma zaczynała 2,5 roku temu budowę kompleksu hotelowego w pobliżu Góry Dylewskiej koło Ostródy, radni gminy zapewniali, że region ten pozostanie ekologiczny. Dodał, że teraz, gdy jego inwestycja jest w połowie zrealizowana, radni postawili go w trudnej sytuacji.

Przeciw budowie fabryki Kronospanu opowiedzieli się także mieszkańcy Ostródy, którzy zrzeszyli się w komitecie Zielona Ostróda oraz władze miasta Ostróda. Ci ostatni uważają, że ciężarówki przewożące surowce i gotowe wyroby z fabryki zablokują miasto.

Budowy fabryki, dzięki której mają powstać nowe miejsca pracy, chcą natomiast bezrobotni. Bezrobocie w powiecie ostródzkim wynosi 33 proc.

W połowie marca dyrektor Kronospanu Jerzy Wakuła nie chciał ujawnić planów inwestycji i raportu ekologicznego. Mówił, że zatrudnienie przy budowie fabryki przez rok znajdzie 1,5 tys. osób, a w samej fabryce 600 osób.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz