/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Certyfikacja usług leśnych

Lasy Państwowe: Spotkanie z niemieckimi organizacjami przedsiębiorców leśnych

Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2014-07-22


Podczas tegorocznych targów Interforst w Monachium (16-20 lipca) przedstawiciele Lasów Państwowych spotkali się z niemieckimi organizacjami zajmującymi się przedsiębiorczością leśną. Delegacji LP przewodniczył Wiesław Krzewina, dyrektor ds. Strategii, Organizacji i Rozwoju.

Lasy Państwowe: Spotkanie z niemieckimi organizacjami przedsiębiorców leśnychLasy Państwowe: Spotkanie z niemieckimi organizacjami przedsiębiorców leśnychFot. Andrzej Schleser

W trakcie licznych  spotkań, m.in. z przedstawicielami Stowarzyszenia Zarządzania Jakością RAL, Niemieckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych oraz Europejskiej Sieci Przedsiębiorców Leśnych, poruszono szereg tematów związanych z sytuacją na rynku usług leśnych po obu stronach granicy.

Zarówno na polskim jak i niemieckim rynku przeważają małe firmy, zatrudniające do pięciu pracowników. Tym samym struktura niemieckich firm jest podobna do polskich przedsiębiorstw.

Jednym z omawianych punktów było znaczenie certyfikacji przedsiębiorstw specjalizujących się w usługach leśnych. Klaus Wigan, przewodniczący Stowarzyszenia Zarządzania Jakością RAL, które od  20 lat prowadzi certyfikację przedsiębiorstw leśnych w Niemczech, wyjaśnił że celem certyfikacji jest przede wszystkim stworzenie warunków  umożliwiających przedsiębiorcom świadczenie wysokiej jakości usług za dobre wynagrodzenie.

Według dyrektora Krzewiny możliwość korzystania z wieloletnich doświadczeń partnerów zagranicznych, powinna przyspieszyć proces certyfikowania i podnoszenia jakości świadczenia usług leśnych w Polsce. Jednak ze względu na inne warunki, niemieckich rozwiązań nie można wprost przenieść na polski grunt.

Podczas prowadzonych rozmów pojawiła się kolejna szansa na nawiązanie współpracy Lasów Państwowych z podmiotami zagranicznymi. Klaus Wigan zauważył, że nawiązywanie współpracy to kolejny ważny krok w kierunku wymiany doświadczeń oraz ważny sygnał , że rozpoczyna się kolejny etap budowania relacji gospodarczych w leśnictwie pomiędzy krajami. 

Wobec aktualnych wyzwań rynku i gospodarki europejskiej budowanie spójnych systemów zarządzania jakością w Europie staje się koniecznością. Edgar Karstenholz z ENFE w wystąpieniu mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed przedsiębiorcami w związku ze zmianami demograficznymi w Europie.

Delegacja z Polski przywiozła dla niemieckich partnerów zaproszenie na konferencję poświęconą sytuacji na rynku usług leśnych w środkowej Europie i Polsce.

Spotkanie, które ma się odbyć już jesienią będzie podsumowaniem kolejnego etapu projektu Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne zainicjowanego przez RDLP w Gdańsku.

Konferencja zostanie poświęcona rozwojowi współpracy międzynarodowej w leśnictwie ze szczególnym uwzględnieniem sektora usług leśnych.

Końcowym efektem powinno być wdrożenie do końca 2016r. funkcjonującego systemu certyfikacji usług leśnych na całym obszarze zarządzanym przez Lasy Państwowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz