/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Dürr przejmuje Homag

Lider rynku obrabiarek do drewna zmieni właściciela

Homag

Autor: oprac. dja
Źródło: Homag
Data: 2014-07-22


Niemiecka spółka Dürr Technologies poinformowała o zamiarze ogłoszenia wezwania na akcje HOMAG Group AG i wycofania spółki z obrotu giełdowego. Wcześniej uzgodniono transakcje zakupu 53,7% spółki od największych akcjonariuszy.

Fot. Homag

Swoje udziały sprzedadzą Deutsche Beteiligungs AG (39,5%) oraz dwóch mniejszych akcjonariuszy (w sumie ok. 11%). 3% akcji zgodziły się sprzedać rodziny Schuler i Klessmann, w rękach których pozostanie 22,1% akcji spółki. Łączna kwota tych transakcji sięgnie 219 mln euro.

Drobnym akcjonariuszom zaoferowane zostanie 26,35 euro za akcję, co oznacza premię 13,1% w stosunku do kursu akcji z ostatnich trzech miesięcy. Ostateczne warunki oferty przejęcia i wykupu akcji zostaną ogłoszone w dokumencie oferty po zatwierdzeniu opublikowania dokumentu oferty przez Urząd Nadzoru Usług Finansowych. Dürr sfinansuje transakcję ze środków własnych. Na koniec marca br. firma posiadała 867 mln euro wolnych środków finansowych.

Dürr Technologies GmbH to spółka należąca do Grupy Dürr AG z siedzibą główną w Bietigheim-Bissingen w Niemczech, która specjalizuje się  w projektowaniu, produkcji, dostawach, montażu, uruchamianiu i serwisie systemów transportu technologicznego. 80% przychodów stanowią projekty realizowane dla potrzeb przemysłu samochodowego. Firma dostarcza również rozwiązania dla przemysłu lotniczego, maszynowego, chemicznego i farmaceutycznego w zakresie produkcji innowacyjnych technologii i ochrony środowiska. Dürr posiada 54 lokalizacji firmy w 26 krajach na całym świecie i zatrudnia około 8250 pracowników. W 2013 roku sprzedaż firmy Dürr sięgnęła 2,4 mld euro.

HOMAG jest wiodącym światowym producentem maszyn i urządzeń dla przemysłu drzewnego. Spółka została utworzona w 1960r. jako Hornberger Maschinenbaugesellschaft OHG. Je założycielami byli Eugen Hornberger i Gerhard Schuler. W 1987r. została przekształcona w spółką akcyjną Homag Maschinenbau AG. Na przestrzeni lat HOMAG przejął takie marki producentów obrabiarek do drewna jak: BRANDT, FRIZ, BARGSTEDT, WEEKE, HOLZMA, LIGMATECH, WEINMANN, BÜTFERING, TORWEGGE czy ostatnio STILES MACHINERY, jednak krokiem milowym w rozwoju firmy była przeprowadzona w 1999r. fuzja z Grupą IMA (której twórcą był Erich Klessmann). W wyniku połączenia Homag i IMA powstała spółka Lignum Technologie AG, która w 2004r. zmieniła nazwę na HOMAG Group AG. W 2007r. spółka zadebiutowała na niemieckiej giełdzie papierów wartościowych. W tym czasie ostatecznie ze spółką rozstała się spłacona przez pozostałych udziałowców rodzina Hornberger. Obecnie firma działa na całym świecie i według szacunków posiada 28% udziału w światowym rynku urządzeń do obróbki drewna. W 2013 roku Homag Group osiągnął sprzedaż na poziomie 789 mln euro i zatrudniał ok. 5100 pracowników.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz