/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową fabrykę STEICO w Czarnej Wodzie

STEICO

Autor:
Źródło: STEICO
Data: 2014-07-17


W środę 16 lipca, uroczyście wmurowano kamień węgielny pod nową fabrykę STEICO w Czarnej Wodzie. W maju teren inwestycji objęty został Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. W zakładzie, który jako pierwszy w Polsce produkować będzie drewno fornirowe LVL, bezpośrednie zatrudnienie znajdzie 100 osób.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową fabrykę STEICO w Czarnej WodzieUroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową fabrykę STEICO w Czarnej WodzieFot. Agata Iwańska

- Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział, że Mirosław Klose, grający wówczas w III lidze, zostanie królem strzelców, nikt by w to nie uwierzył. Ale są ludzie, którzy wierzą w marzenia i nie boją się ryzyka - tak o właścicielu firmy STEICO Udo Schramku mówił prezes zarządu polskiej spółki STEICO Steffen Zimny.

Udo Schramek, właściciel firmy STEICO SE, notowanej na frankfurckiej giełdzie, przez ostatnie 15 lat bardzo dużo ryzykował decydując się na inwestycje w Polsce, najpierw kupując zakład w Czarnkowie, potem dzierżawiąc od syndyka zakład w Czarnej Wodzie . Obecnie w dwóch fabrykach w Polsce zatrudnia ponad 800 osób. Firma jest największym producentem płyt porowatych w Europie, a także drugim największym producentem belek dwuteowych, do których produkcji wykorzystuje właśnie LVL. 20% domów w Anglii i Skandynawii jest budowanych z belek z polskiej fabryki STEICO.

- Marzenia i determinacja sprawiły, że doprowadził STEICO do takiego poziomu, że dziś możemy inwestować w tym miejscu 250 mln zł, i utworzyć kolejne 125 miejsc pracy - mówił Steffen Zimny podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę w Czarnej Wodzie. - Dzisiejszy dzień to nie jest finał mistrzostw świata, ale wyszliśmy zwycięsko z etapu kwalifikacji i teraz trzeba nam wsparcia nowych członków naszej drużyny, czyli partnerów, którzy będą tu budować 20 000 m2 hali produkcyjnej, wyposażać ją w nowoczesne maszyny i instalacje.

Pierwsza płyta z fornirów klejonych warstwowo LVL ma opuścić linię do konca przyszłego roku
 - Drewno fornirowe LVL jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych budowlanych produktów drzewnych na świecie. Stawiając nowa fabrykę, mamy już wypracowane rynki zbytu dla tych produktów - mówi Piotr Łysiak, kierownik nowej linii LVL. - Do tej pory kupowaliśmy LVL z Finlandii i Rosji, już za rok będziemy produkować go w Polsce.

Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, na której obecnych było 300 gości, w tym władze wojewódzkie, samorządowe, przedstawiciele lasów państwowych, stowarzyszeń branżowych, klubów biznesu i uczelni wyższych, padło wiele wyrazów uznania i deklaracji wsparcia dla nowej inwestycji.

- Czarna Woda nie miała szczęścia do dużych poważnych inwestycji, i w końcu znalazł się dobry prywatny inwestor i inwestycja oparta zdrowym rachunku ekonomicznym. Chciałbym podkreślić, że szczególną determinacją w przyciągnięciu tej inwestycji do Czarnej Wody wykazał się burmistrz Arkadiusz Gliniecki - mówił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

- Świetny zespół współpracowników, jakich dobrał sobie dyrektor generalny Udo Schramek i ich zaangazowanie w realizację tej inwestycji, to najlepszy prognosta tego, że ta inwestycja powstanie w szybkim tempie, powstaną nowe miejsca pracy i wzrośnie jakość życia w naszym mieście - dodał Arkadiusz Gliniecki, burmistrz miasta Czarna Woda.

Dla firmy i utrzymania stworzonych miejsc pracy, niezwykle ważny jest stały dostęp do wysokiej jakości surowca jest o z pomorskich lasów. Jak zapewnił Jan Szramka, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, ich zasobność z i pozyskanie z roku na rok wzrasta i dla tak ważnej inwestycji na pewno go nie zabraknie. O tym jak ważnym aspektem dla firmy STEICO jest zrównoważony rozwój, ekologia i efektywne wykorzystanie zasobów leśnych świadczył symboliczny gest posadzenia drzewa - sadzonki sosny czarnej, przez właściciela firmy Udo Schramka.

- Nasiona można zasiać wszędzie, ale nie na każdej glebie wyrośnie z nich drzewo - mówiła Katarzyna Schramek. - Taką inwestycję jak nasza, w budowę fabryki LVL, również można by zlokalizować wszędzie, np w krajach gdzie jest tańszy surowiec, niższe koszty pracy, gdzie nie trzeba przestrzegać zasad zrównoważonego leśnictwa i praw człowieka. Ale Steico to fabryka o europejskich korzeniach, o europejskich standardach i europejskiej kulturze zarządzania. Dlatego jestem przekonana, że wybierając Polskę i Czarną Wodą, wybraliśmy odpowiednią glebę pod naszą inwestycję.

LICZBY
przerób drewna okrągłego: 180 000 m3
wydajność produkcji LVL: 80 000 m3
zatrudnieni bezpośrednie - około 100 osób
zatrudnienie pośrednie (outsourcing) - około 25 osób
powierzchnia hal produkcyjnych - 20 000 m2

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową fabrykę STEICO w Czarnej Wodzie (Zdjęcia: 3)

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową fabrykę STEICO w Czarnej WodzieUroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową fabrykę STEICO w Czarnej WodzieUroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową fabrykę STEICO w Czarnej Wodzie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Świetna robota

W zalewie złych informacji takie dobre, jak ta gdzieś się gubią, a nie powinny, bo potrzebne nam są - choćby dla zrównoważenia nastroju - wiadomości pozytywne, że inwestor zagraniczny zdecydował się zbudować w Polsce nową, nowoczesną fabrykę, że wprowadza postęp technologiczny, że daje ludziom pracę, że będzie działał etycznie względem środowiska naturalnego i że już za rok polskie budownictwo otrzyma nowy rodzaj materiałów. Brzmi to wszystko bardzo dobrze - i nie jest bajką, lecz faktem, namacalnym, sprawdzalnym. Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia należą się brawa i życzenia kolejnych sukcesów.

Stanisław Bubin, Bielsko-Biała [1]Odpowiedz na ten komentarz2014-07-18 09:18:29

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz