/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Edukacja

Inżynieria Biotworzyw - nowy kierunek na WTD w Poznaniu

Wydział Technologii Drewna UP w Poznaniu

Autor: oprac. dja
Źródło: Wydział Technologii Drewna UP w Poznaniu
Data: 2014-07-14


Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uruchamia nowy kierunek studiów: Inżynieria Biotworzyw. Studenci będą mogli studiować na tym nowoczesnym kierunku już w nadchodzącym roku akademickim 2014/2015.

Inżynieria Biotworzyw - nowy kierunek na WTD w PoznaniuInżynieria Biotworzyw - nowy kierunek na WTD w PoznaniuFot. WTD UP w Poznaniu

Inżynieria Biotworzyw to trzeci kierunek jaki poznański Wydział Technologii Drewna oferuje studentom. Oprócz najnowszej propozycji, tradycyjnie wybrać można naukę na Technologii Drewna (cztery specjalności: Mechaniczna Technologia Drewna, Chemiczna Technologia Drewna, Meblarstwo, Ochrona i Modyfikacja Drewna) oraz na uruchomionym w ubiegłym roku kierunku Projektowanie Mebli.

-Nowe kierunki studiów - Inżynieria Biotworzyw i Projektowanie Mebli - wynikają z zapotrzebowanie gospodarki. W ubiegłym roku wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom zakładów meblarskich, zwłaszcza tych mniejszych, które domagały się kształcenia w jednej osobie technologa drewna, projektanta i konstruktora mebli. Projektowanie Mebli jest odpowiedzią na te potrzeby - mówi prof. dr. hab. Bartłomiej Mazela, Dziekan Wydziału Technologi drewna. -Nasz najnowszy projekt Inżynieria Biotworzyw to z kolei odpowiedź na wyzwania stawiane przez współczesną naukę i przemysł. Dlatego też istotne jest poszerzenie oferty dydaktycznej o nowoczesny kierunek kształcenia i przygotowanie studentów do kariery zawodowej i ciekawej pracy w dynamicznie rozwijającej się przestrzeni gospodarczej i społecznej.

Obecnie na świecie uzyskuje się około 265 mln ton tworzyw sztucznych rocznie. Są one głównie wytwarzane z półproduktów ropy. Ten surowiec w ostatnich latach nieustannie drożeje, a eksperci przepowiadają, że jego wydobycie będzie już w najbliższych dziesięcioleciach malało. W ramach intensywnych poszukiwań surowców alternatywnych dla ropy naftowej, opracowano proces przetwarzania ligniny (jednego ze składników chemicznych drewna) do termoplastycznego polimeru, który przy użyciu odpowiednich pras można na gorąco formować do dowolnych kształtów. Ten wielkocząsteczkowy związek jest swymi licznymi właściwościami podobny do polietylenu i może być przetwarzany w większości przypadków na tych samych maszynach.

Biotworzywa, czyli tworzywa produkowane na bazie surowców odnawialnych, coraz powszechniej stosowane są na świecie w wielu gałęziach przemysłu, między innymi przez największe światowe koncerny chemiczne, farmaceutyczne, kosmetyczne czy motoryzacyjne. Ich właściwości są coraz lepsze w porównaniu do tradycyjnych tworzyw sztucznych. Do ich produkcji wykorzystuje się biomasę, pochodzącą głównie z materiału roślinnego o niskiej wartości technologicznej, jak np. słoma, makuchy, wysłodki buraczane, łodygi traw, kukurydzy czy odpady drzewne. To materiał przyszłości, ponieważ pozwala chronić klimat poprzez redukcję odpadów i ograniczenie zależności od surowców kopalnych, będąc jednocześnie ekologicznym produktem biodegradowalnym.

-Dużo się słyszy o recyklingu, o wykorzystaniu surowców naturalnych, o przetwórstwie biomasy w ramach firm czy jednostek samorządowych, natomiast nie mamy wykształconych specjalistów dysponujących wiedzą o najnowszych osiągnięciach technologii i inżynierii w dziedzinie pozyskiwania biomasy oraz produkcji biotworzyw. Poszerzenie oferty dydaktycznej o nowoczesny kierunek kształcenia i przygotowanie studentów do kariery zawodowej i ciekawej pracy w dynamicznie rozwijającej się przestrzeni gospodarczej i społecznej powinno zapewnić temu kierunkowi duże zainteresowanie młodzieży, a gospodarce wykształconą kadrę, postrzegającą w szerszym wymiarze wykorzystanie biomasy, nie tylko drzewnej - wyjaśnia prof. Mazela i dodaje: -Długo pracowaliśmy nad programem kształcenia i doborem kompetentnego zespołu dydaktyków, ponieważ uruchomienie tego kierunku to właśnie przykład wcześniejszego przygotowania specjalistów do tworzenia u nas przedsiębiorstw produkcji biotworzyw. Plan studiów dla tego kierunku był opracowywany i weryfikowany w gronie nie tylko pracowników Wydziału Technologii Drewna, ale również wydziałów: Rolnictwa i Bioinżynierii, Nauk o Żywności i Żywieniu, Ekonomiczno-Społecznego naszego Uniwersytetu, a także tzw. interesariuszy zewnętrznych, spoza naszej uczelni, w tym pracowników Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Politechniki Poznańskiej oraz przedstawicieli przemysłu.

Inżynieria Biotworzyw na Wydziale Technologii Drewna nauczy studentów, jak wykorzystać biomasę w dziedzinach przemysłu do tej pory nie kojarzonych z kierunkiem inżynierskim. Studiowanie tego kierunku pokaże, że drewno, które, jak powszechnie wiadomo, odgrywa znaczącą rolę w przemyśle budowlanym, meblarskim i chemicznym, można również zastosować w zupełnie nowych dziedzinach gospodarki, ponieważ na bazie biomasy z tego właśnie surowca można wytwarzać „ekologiczne tworzywo sztuczne”, które z powodzeniem zastąpi tradycyjne tworzywa sztuczne produkowane z ropy naftowej. Udowodni, że dzięki współczesnym osiągnięciom nauki w dziedzinach nanotechnologii czy chemii polimerów, wykorzystanie biomasy, a w szczególności biomasy leśnej, zyska nowe oblicze jako nauka o ogromnym potencjale rozwoju.

Nowy kierunek łączy w sobie nowoczesne technologie, ekonomiczne wykorzystanie surowców odnawialnych i troskę o środowisko. Ten wyjątkowy kierunek kształcenia przygotowywać będzie studentów do kariery zawodowej w dynamicznie rozwijającej się przestrzeni gospodarczej w kraju i na świecie, dając szeroką wiedzę i umiejętności w zakresie przetwórstwa biomasy i wytwarzania biotworzyw. Ciekawe studia z perspektywami na przyszłość.

Studia stacjonarne I stopnia na kierunku Inżynieria Biotworzyw trwają 3,5 roku. Po ich ukończeniu mozliwa będzie kontynuacja podczas studiów II stopnia (1,5 roku). Szczegóły dotyczące rekrutacji znaleźć można na stronie: http://wtd.up.poznan.pl/rekrutacja/


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz