/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Sąd odrzucił kasację Kronospanu

Autor: oprac. pks
Źródło: SIS Terra
Data: 2014-07-08


Sąd Okręgowy w Koszalinie odrzucił kasację jaką złożył Kronospan Szczecinek w sprawie wytoczonej przeciw spółce przez mieszkańców Szczecinka. Firmie grozi pozew zbiorowy ze strony niezadowolonych mieszkańców miasta.

Widok na pracującą w Szczecinku fabrykę KronospanWidok na pracującą w Szczecinku fabrykę KronospanFot. SIS Terra

Wyrok dotyczy procesu jaki przeciw Kronspanowi wygrało sześcioro właścicieli nieruchomości w Szczecinku. W ubiegłym roku uzyskali oni w Sądzie Rejonowym w Szczecinku nakaz zaniechania immisji odorów i pyłów z fabryki płyt drewnopochodnych należącej do spółki oraz uzyskali finansowe odszkodowanie. W marcu br. apelację spółki odrzucił Sąd Okręgowy w Koszalinie.

Kronospan nie złożył broni i złożył skargę kasacyjną, którą wyrokiem z dn. 18. czerwca br. Sąd odrzucił.

Przegrana oznacza dla Kronospanu duże problemy. Już po wyroku w sprawie apelacji Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra ze Szczecinka informowało, ze przygotowuje przeciw spółce pozew zbiorowy, w którym chęć uczestnictwa zgłosiło ponad 200 osób. Odrzucenie kasacji sprawi zapewne, że ilość osób chętnych do przystąpienia do pozwu znacząco wzrośnie.

SIS Terra powstało z inicjatywy mieszkańców Szczecinka, którzy nie chcieli pogodzić się z pogarszającym się stanem środowiska przyrodniczego w mieście i jego okolicach. Celem stowarzyszenia jest ochrona i poprawa jakości wszystkich elementów środowiska przyrodniczego oraz edukacja ekologiczna społeczeństwa.

Według stowarzyszenia Kronospan nie wszędzie działa w sposób tak szkodliwy, jak w Polsce. Za przykład podawany jest zakład z austriackiego Salzburga, w którym zainstalowane są zaawansowane instalacje odpylające oraz oczyszczające gazy odlotowe chroniąc środowisko. Nie wolno tam również spalać odpadów z płyt wiórowych, ponieważ zawierają toksyczne kleje. Podobne odpady spalane są w Szczecinku w piecach na biomasę.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz