DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Dzień Ziemi

Autor:
Źródło:
Data: 2005-04-22


W piątek przypada Dzień Ziemi - ekologiczne święto naszej planety. Idea Dnia Ziemi zrodziła się w Stanach Zjednoczonych - obchodzono go tam po raz pierwszy 22 kwietnia 1970 r...

Każdego roku tematyka Dnia Ziemi jest związana z innymi problemami ekologicznymi. Obejmowała już m.in. takie zagadnienia, jak czysta woda i energia, ochrona drzew i lasów tropikalnych, czyste powietrze oraz ochrona ptaków. W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r.
W Warszawie, jak co roku, ekolodzy i mieszkańcy stolicy spotkają się na imprezie w niedzielę na Polach Mokotowskich. Atrakcją tegorocznego festynu mają być koncerty regionalnych zespołów muzycznych oraz regionalne specjały kulinarne.
Atrakcją będzie "Stół Darów Ziemi" - prezentacja regionalnych potraw, m.in. tradycyjnie wypiekanego chleba, miodów z ekologicznie czystych regionów czy piwa jałowcowego.
Swoje stoiska zaprezentują zarówno instytucje państwowe, parki narodowe, jak i instytuty naukowe, wyższe uczelnie, organizacje pozarządowe i muzea. Obecność tak wielu organizacji, działających na rzecz ochrony środowiska, daje niepowtarzalną możliwość uzyskania różnorodnych informacji oraz odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące ekologii. Jak co roku w trakcie festynu będzie można zamienić odpady na rośliny. Za 5 kg makulatury lub 10 opakowań szklanych będzie można dostać sadzonkę drzewa, a za 25 zużytych baterii - krzew róży.
Tegorocznym Człowiekiem Roku Polskiej Ekologii została nagrodzona Mira Stanisławska-Meysztowicz z Fundacji Nasza Ziemia, inicjatorka akcji "Sprzątanie Świata". Laureat nagrody ogłaszany jest co roku przed Dniem Ziemi.
Patronami tegorocznych obchodów Dnia Ziemi są m.in. premier Marek Belka, minister środowiska Jerzy Swatoń, minister edukacji Mirosław Sawicki i minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.
Organizatorami obchodów są m.in. Społeczny Instytut Ekologiczny oraz Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Ministerstwo Środowiska.

PAP, MFi /2005-04-22


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz