/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SPORT

Mistrzostwa Świata Drwali za dwa lata odbędą się w Polsce

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych

Autor: oprac. dja
Źródło: Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych
Data: 2014-06-30


Mistrzostwa Świata Drwali IALC w roku 2016 odbędą się w Polsce. Taką decyzję podjął zarząd International Association Logging Championships wybierając spośród wielu ofert, tę złożoną przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych.

Mistrzostwa Świata Drwali w 2016r. odbędą się w PolsceMistrzostwa Świata Drwali w 2016r. odbędą się w PolsceFot. Husqvarna

06. czerwca 2014r. podpisana została umowa pomiędzy International Association Logging Championships (IALC) i Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Leśnych (SPL) w sprawie organizacji World Logging Championship (WLC - Mistrzostwa Świata Drwali) w 2016r. Zarząd IALC pod przewodnictwem Maxa Fischera uznał, że Polska w pełni zasługuje na przeprowadzenie tej światowej rangi imprezy.

Umowę podpisali: Jan Kubiak - Prezes Zarządu Głównego SPL, Max Fischer - Prezydent IALC oraz Przemysław Remi - członek zarządu IALC. W trakcie spotkania Max Fischer wyraził zadowolenie z dotychczasowej współpracy ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Leśnych - wieloletnim członkiem IALC i podziękował Janowi Kubiakowi za aktywne propagowanie zawodów drwali wg regulaminu IALC na terenie Polski. 

SPL od około pięciu lat namawia do organizowania lokalnych zawodów według zasad IALC. Dzięki temu w ubiegłych latach można było wyłonić m.in. polską reprezentację. W 2012r., podczas zawodów odbywających się na Białorusi, po raz pierwszy w historii WLC jeden ze złotych medali trafił w ręce Polaka. Adam Wawrzak wywalczył tytuł Mistrza Świata Drwali w konkurencji ścinka drzew. To największe osiągnięcie polskiego reprezentanta w historii tych zawodów.

IALC to międzynarodowe stowarzyszenie z siedzibą w Szwajcarii skupiające organizatorów zawodów drwali z całego świata. Celem stowarzyszenia jest profesjonalna organizacja międzynarodowych zawodów, dzięki którym promowany jest zawód drwala. 

Według regulaminu IALC zawodnicy rywalizują w pięciu obowiązkowych konkurencjach: 

• Ścinka drzew - zawodnik ma trzy minuty na ścięcie drzewa tak, aby upadło w wyznaczonym miejscu, z zachowaniem odpowiednich przepisów dotyczących bezpieczeństwa pracy. W trakcie tej konkurencji punktowana jest precyzja, czas oraz umiejętności bezpiecznej i dokładnej pracy pilarką.  

• Wymiana piły łańcuchowej - w tej konkurencji zawodnik ma za zadanie zdemontować i zamontować łańcuch pilarki. Liczy się czas wykonania zadania. Kolejne dwie konkurencje (przerzynka kombinowana i przerzynka na dokładność) wykonywane są bezpośrednio po tej konkurencji, a zawodnicy nie mogą przeprowadzać żadnych zmian w pilarce. 

• Przerzynka kombinowana - zawodnik odcina krążek drewna o grubości nie mniejszej niż 3 cm i nie większej niż 8 cm z dwóch kłód umocowanych skośnie. W tej konkurencji liczy się równomierna grubość krążków i prostopadłość cięcia do osi kłody. 

• Przerzynka na dokładność - zawodnik musi odciąć krążki z dwóch kłód leżących na ziemi tak aby nie uszkodzić zamaskowanej deski znajdującej się pod kłodą. Punktowana jest dokładność cięcia. 

• Okrzesywanie - z umieszczonej na wysokości kłody drewna należy w precyzyjny sposób usunąć zamocowane kilkadziesiąt gałęzi. Punktowany jest czas i dokładność okrzesywania

Początki Mistrzostw Świata Drwali sięgają 1970r. kiedy odbyły się pierwsze międzynarodowe zawody zorganizowane z inicjatywy Węgier i Jugosławii.  Od 1996 roku mistrzostwa odbywają się co dwa lata. W każdej edycji imprezy bierze udział od 100 do 150 zawodników z różnych krajów świata. Tegoroczna, 31. edycja mistrzostw, odbędzie się we wrześniu w Brienz (Szwajcaria).

Mistrzostwa Świata Drwali za dwa lata odbędą się w Polsce (Zdjęcia: 2)

Mistrzostwa Świata Drwali w 2016r. odbędą się w Polsce06. czerwca 2014r. podpisana została umowa pomiędzy IALC i SPL w sprawie organizacji Mistrzostw Świata Drwali w 2016r.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz