/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Ruszyły nowe dotacje

ZUS lepszy od Unii Europejskiej - Nawet 90% bezzwrotnej dotacji na inwestycje

Forest Consulting Center

Autor: Dariusz Rutkowski
Źródło: Forest Consulting Center
Data: 2014-06-25


Wciąż nie ruszyły programy dofinansowania przedsiębiorstw z puli środków unijnych przeznaczonych na lata 2014-2020. Tymczasem pojawiła się szansa na dotacje dla inwestycji związanych z poprawą BHP finansowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nawet 90% bezzwrotnej dotacji na inwestycje zwiazane z poprawą BHPNawet 90% bezzwrotnej dotacji na inwestycje zwiazane z poprawą BHPFot. Drewno.pl

Mamy połowę 2014 roku. Od 6 miesięcy znajdujemy się w nowej siedmiolatce współfinansowania Polski przez Unię Europejską (2014-2020), a nie ma jeszcze szans na uszczknięcie unijnych pieniędzy. W polskich instytucjach dopiero powstają programy, które następnie są konsultowane i zatwierdzane przez Komisję Europejską. Wszystko trwa miesiącami i małe są szanse, żeby jeszcze w tym roku można było wystartować w konkursie o środki europejskie. Tymczasem pojawiła się ciekawa alternatywa współfinansowania inwestycji ze środków krajowych. Są to pieniądze wyasygnowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach działalności prewencyjnej.

Informacje o dotacjach z ZUS w roku 2019 znajdziesz tutaj >>>

Na co można dostać dotacje?
Finansowane będą projekty służące poprawie bezpieczeństwa pracy. Interesujące jest to, że w ramach jednego wniosku można ubiegać się o sfinansowanie działań zarówno inwestycyjnych, jak i doradczych. Najbardziej atrakcyjna jest oczywiście możliwość finansowania inwestycji. Może to być zakup i instalacja:
- osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń,
- optoelektrycznych urządzeń ochronnych (kurtyn świetlnych, skanerów laserowych itp.),
- urządzeń ochronnych czułych na nacisk (mat, podłóg, obrzeży, krawędzi itp.),
- elementów systemów sterowania realizujących funkcje bezpieczeństwa (oburęcznych urządzeń sterujących, urządzeń blokujących zezwalających, wyłączników krańcowych itp.),
- kabin i obudów dźwiękoizolacyjnych lub dźwiękochłonnoizolacyjnych,
- obudów, osłon i ekranów chroniących przed promieniowaniem optycznym, hałasem oraz polami elektromagnetycznymi,
- wyrobów i ustrojów przeciwdrganiowych (wibroizolatorów, amortyzatorów itp.),
- neutralizatorów elektryczności statycznej,
- urządzeń oczyszczających powietrze (np.: filtrów, filtropochłaniaczy itp.),
- urządzeń i elementów wentylacji,
- urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości,
- urządzeń służących ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego przy pracach ręcznych związanych z przemieszczaniem ciężkich ładunków,
- urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na szkodliwe czynniki biologiczne.

W ramach projektu można zakupić również środki ochrony indywidualnej dla pracowników.

Oprócz inwestycji twardych w ramach dofinansowania można uzyskać również środki na działania miękkie - doradcze. Dotyczyć one mogą:
- przeprowadzenia identyfikacji zagrożeń w miejscu pracy i ocena ryzyka zawodowego związanego z tymi zagrożeniami;
- wykonania pomiarów stężeń i natężeń szkodliwych czynników, występujących w miejscu pracy np: hałas, drgania, promieniowanie elektromagnetyczne, pyły, nadmierne obciążenie wysiłkiem fizycznym;
- dokonania doboru środków ochrony indywidualnej do zidentyfikowanych zagrożeń (bez uwzględniania kosztów zakupu tych środków);
- przeprowadzenia analizy i oceny ergonomiczności miejsc pracy;
- wykonania oceny bezpieczeństwa maszyn i instalacji technicznych;
- opracowania projektów technicznych środków ochrony zbiorowej lub instalacji innego sprzętu ochronnego na stanowiskach pracy.


Ile można otrzymać ?
Wysokość dotacji zależy od wielkości firmy, liczonej ilością zatrudnionych pracowników:

 

Przedsiębiorstwo Ilość pracowników Poziom dotacji Maksymalna kwota dotacji
doradztwo inwestycje łącznie
Mikro 1-9 90% 40.000 zł 60.000 zł 100.000 zł
Małe 10-49 80% 60.000 zł 90.000 zł 150.000 zł
Średnie 50-249 60% 80.000 zł 180.000 zł 260.000 zł
Duże 250 i więcej 20% 100.000 zł 300.000 zł 400.000 zł

 

Jak widać na powyższej tabeli, małe firmy (których w branży jest najwięcej) mogą zakupić instalacje, urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa o wartości 90.000 zł - inwestując jedynie 18.000 zł. Nawet w przypadku firm średnich poziom dofinansowania (60%) jest atrakcyjny, gdyż w przypadku środków europejskich i firm średnich często spada on poniżej 50%.

Dobrą wiadomością jest również fakt, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje połowę zaplanowanych środków przed wykonaniem inwestycji, a to również rzadkość w przypadku środków europejskich.

Jakie trzeba spełnić warunki ?
Przede wszystkim trzeba reprezentować firmę, która odprowadza składki do ZUS. Następnie trzeba złożyć wniosek, który jest weryfikowany przez ZUS. Po pozytywnej weryfikacji, podpisywana jest umowa i w przeciągu 14 dni przekazywana jest połowa zaplanowanych środków. Następnie następuje odbiór projektu przez eksperta z dziedziny, której dotyczył wniosek. Po pozytywnym odbiorze w terminie 30 dni następuje wypłata drugiej transzy środków.

Przy rozpatrywaniu wniosku liczy się kategoria ryzyka poszczególnych grup działalności, pierwszeństwo mają te o wyższej kategorii. Przykładowo w przypadku działalności polegającej na produkcji mebli, kategoria ryzyka wynosi 7, produkcja wyrobów z drewna - 9 (Maksymalne wartości to np.: 14 - wydobywanie węgla, lub 13 leśnictwo i pozyskiwanie drewna). Działalność gospodarcza prowadzona w branży drzewnej charakteryzuje się więc wysoką kategorią ryzyka - co stawia wnioski o dotację z tej branży już na starcie na wysokiej pozycji.

Ile mamy czasu?
Wnioski można już składać. Zapytaliśmy w ZUS, jaki jest budżet całego przedsięwzięcia i jego ewentualne ramy czasowe. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nie ma wyznaczonego terminu zakończenia projektu, a budżet ma pokryć wszystkie projekty spełniające wymagania. To też lepiej, niż w wypadku środków europejskich, gdzie zazwyczaj terminy są karkołomne, a budżety (szczególnie na inwestycje) dość mocno ograniczone.

Nie pozostaje nic innego, tylko przygotowywać dokumentację i próbować! Nie czekając, aż ZUS weźmie przykład z instytucji unijnych i zbytnio skomplikuje całą procedurę.

***

Autorem artykułu jest Dariusz Rutkowski - specjalista od dotacji w sektorze leśnym i drzewnym, prezes Forest Consulting Center Sp. zo.o. - spółki zajmującej się m.in. doradztwem w pozyskiwaniu funduszy i dotacji ze środków unijnych. Na ponad 80 złożonych wniosków przez firmę tylko dwa zostały odrzucone z powodu niezależnego od FCC tj. wykluczenia działalności usługowej w leśnictwie i nieskutecznego dostarczenia przez Urząd Marszałkowski pisma w sprawie uzupełnień.

Osoby zainteresowane wsparciem w uzyskaniu dotacji mogą kontaktować się z D. Rutkowskim pod nr tel. 609077338 lub za pomocą poczty elektronicznej d.rutkowski@forestcc.pl.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz