/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Europejski rynek pelletu

Stelmet

Autor: oprac. pks
Źródło: Stelmet
Data: 2014-06-11


W 28 krajach UE wyprodukowano ponad 11 mln ton pelletu, dodatkowo sprowadzono około 5 mln ton, głównie z USA, Kanady i Rosji. Z tej masy około 8 mln ton wykorzystywane jest w sektorze ciepłownictwa.

Europejski rynek pelletuEuropejski rynek pelletuFot. Drewno.pl

W ostatnim czasie znaczący wpływ na rynek pelletu w Europie i w Polsce miała nadpodaż zielonych certyfikatów. Dla rynku sytuacja ta oznaczała spadek ich cen, czego konsekwencją stało się drastyczne ograniczenie zakupów biomasy oraz wycofywanie się zakładów energetycznych z umów zawartych z dostawcami. Spadek zakupów szczególnie mocno odczuli producenci z Ukrainy. Polska jest bowiem największym importerem pelletu ze słomy oraz łusek słonecznika, produkowanych w tym kraju. Nasz udział w ukraińskim eksporcie tych produktów wynosi ponad 90%, jednak w 2013r. wyniósł on zaledwie 200 tys. ton. Jeśli chodzi o pellet drzewny do Polski trafiło jedynie 1/3 ukraińskiej produkcji (ok. 90 tys. ton w 2013r.). 

W krajach Unii Europejskiej wytwarzane jest ok. 50% światowej produkcji tego ekologicznego paliwa, natomiast jego zużycie wynosi blisko 70%. Oznacza to, że UE jest zmuszona importować pellet. Obecnie głółnymi dostawcami są zakłady z USA oraz Kanady. W ostatnich latach gwałtownie wzrosło znaczenie jakości importowanego pelletu, a także posiadanie przez dany produkt certyfikatów. Najbardziej doceniany jest pellet oznaczany normą EN Plus A1. Parametry jakościowe dotyczą: opisu dopuszczalnych wymiarów biopaliwa (średnicy i długości), minimalnej gęstości, trwałości, wartości opałowej, a także ustalają dopuszczalną zawartość pyłu, popiołu, wody (parametr wilgotności) oraz wybranych pierwiastków. Ponadto, normy mogą również określać rodzaj surowca oraz ilość domieszek.

Polskie firmy konkurują z największymi producentami europejskimi: Niemcami, Szwedami, Łotyszami i Austriakami. Co ciekawe na pozycję lidera pod względem zużycia pelletu, wysunęły się Włochy, które spalają ponad 2,5 mln ton pelletu. Włochy to przykład kraju, w którym dzięki wypełnieniu zapisów Krajowego Planu Działań na rzecz OZE, pellet trafia prawie w 100% do użytkowników indywidualnych, zasilając blisko 2 mln instalacji do spalania biomasy.

Stale rośnie ilość pelletu drzewnego wykorzystywanego w unijnym sektorze ciepłownictwa - około 1 miliona ton rocznie. Wg. najnowszych danych Bioenergy International światowe moce produkcyjne pelletu wynoszą już 40 milionów ton, z czego w 2013 ponad 4 mln ton posiadało certyfikat Enplus. W Polsce certyfikaty na swoje produkty uzyskało siedmiu wytwórców. 

Jeszcze w 2014 roku normy z serii EN 14961 dotyczące kwalifikacji biopaliw stałych, na których oparte zostały m.in. systemy certyfikacji ENplus oraz DINplus, zostaną zastąpione międzynarodowymi normami z serii EN ISO 17225. W dużej mierze nowe normy oparte są na normach europejskich i nieznacznie je zmieniają. -Biorąc pod uwagę europejski i światowy trend wskazujący na coraz większy stopień standaryzacji warto uświadamiać klientów o znaczeniu wybierania certyfikowanego pelletu - komentuje Przemysław Bieńkowski, Wiceprezes Zarządu firmy STELMET sp. z o.o. S.K.A.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz