/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Edukacja

Meblarstwo - nowy kierunek na WTD SGGW

WTD SGGW

Autor: oprac. dja
Źródło: WTD SGGW
Data: 2014-06-10


Wydział Technologii Drewna SGGW w Warszawie w roku akademickim 2014/2015 uruchamia nowy kierunek: Meblarstwo. O tym jak nowy kierunek powstał i czego będzie można się na nim nauczyć w rozmowie z portalem Drewno.pl mówią dr hab. inż. Piotr Borysiuk - Prodziekan ds. Dydaktyki oraz dr inż. Izabela Niziałek - Koordynator ds. Promocji wydziału.

Meblarstwo - nowy kierunek na WTD SGGWMeblarstwo - nowy kierunek na WTD SGGW

Skąd wziął się pomysł otwarcia nowego kierunku nauczania?

Wydział Technologii Drewna SGGW w Warszawie od ponad dwóch lat prowadził intensywne rozmowy z przemysłem meblarskim w celu poznania opinii i oczekiwań wobec absolwentów Wydziału. Informacje, które uzyskaliśmy pokazały, jak duże jest zapotrzebowanie branży meblarskiej na wykwalifikowanych technologów meblarstwa. Od tego momentu na Wydziale rozpoczęły się intensywne przygotowania do uruchomienia nowego kierunku Meblarstwo, które przede wszystkim dotyczyły ułożenia programu studiów. Nie ukrywamy, że program został skonsultowany z przedstawicielami branży meblarskiej, którzy wyrazili swoje opinie na jakie obszary kształcenia należy zwrócić szczególną uwagę.

Na czym polegała współpraca przemysłu przy tworzeniu kierunku?

Jak już wspomniano wcześniej przedstawiciele przemysłu meblarskiego byli konsultantami programu meblarstwa. Ale nie jest to jedyna pomoc jaką otrzymaliśmy. Od października 2014 będą prowadzone regularne seminaria, szkolenia i  warsztaty prowadzone przez pracowników HOMAG POLSKA z programu WoodCAM. Jest to niezbędne aby absolwenci kierunku Meblarstwo znali najnowsze technologie wykorzystywane do produkcji mebli. W planach mamy również cykl szkoleń uczących właściwego projektowanie procesów produkcyjnych mebli jak ich optymalizacji. Stałym elementem na kierunku Meblarstwo, będą również wycieczki do zakładów meblarskich w całej Polsce zarówno tych największych jak i małych przedsiębiorstw rodzinnych, w celu poznania specyfiki branży.
 
Jaką wiedzę i umiejętności uzyskają absolwenci Meblarstwa?

Absolwenci kierunku Meblarstwo będą specjalistami o gruntownej wiedzy i wszechstronnym przygotowaniu w zakresie projektowania, planowania produkcji, wytwarzania i dystrybucji w branży meblarskiej, jak również aspektów związanych z organizacją pracy i zarządzaniem w przedsiębiorstwie. Absolwent kierunku Meblarstwo uzyska podstawową wiedzę z zakresu: grafiki inżynierskiej, materiałoznawstwa, konstrukcji i szerokiego spektrum nowoczesnych technik wytwarzania mebli ze szczególnym uwzględnieniem technologii proekologicznych, wzornictwa przemysłowego, kompozytów drewnopochodnych, użytkowania maszyn i narzędzi stosowanych do produkcji mebli, elastycznej automatyzacji procesów wytwarzania mebli, planowania zasobów przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Po zakończeniu studiów absolwent będzie posiadał również wiedzę i umiejętności w obszarze zarządzania rozwojem nowego produktu w meblarstwie, mapowania procesów produkcyjnych oraz kreowania innowacyjnych pomysłów i środków do realizacji celów. Na studiach na kierunku Meblarstwo studenci nabędą umiejętności pracy w zespole, również interdyscyplinarnym, kierowania zespołem, planowania i skutecznej realizacji wytyczonych zadań, umiejętności posługiwania się środkami informatycznymi jak również wykorzystania zdobytej wiedzy w procesach decyzyjnych. Absolwenci będą dysponować umiejętnościami niezbędnymi do pracy na różnych szczeblach w przedsiębiorstwach o strukturach organizacyjnych różnej skali, tj. od mikroprzedsiębiorstw do scentralizowanych koncernów międzynarodowych, a także w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.

Jakie są wymagania rekrutacyjne wobec osób, które chciałyby studiować na nowym kierunku?

W roku akademickim 2014/2015 planujemy przyjąć na pierwszy rok studiów na nowy kierunek 60 osób. Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia na kierunku Meblarstwo powinny wykazywać zainteresowania przyrodniczo-techniczne, znajdujące swój wyraz w dobrych wynikach maturalnych z takich przedmiotów jak: matematyka, fizyka, chemia, biologia. Każdy z wymienionych wyżej czterech przedmiotów może stanowić podstawę do kwalifikacji na studia I stopnia na kierunek meblarstwo, przy czym do przeliczenia na punkty rankingowe SGGW wybiera się tylko jeden z nich. Ze względu na przyrodniczo techniczny charakter studiów wymienione wyżej przedmioty traktowane są równorzędnie. Laureaci centralnych olimpiad przedmiotowych (matematyka, fizyka, chemia, biologia) a ponadto olimpiad z wiedzy technicznej, wiedzy i umiejętności budowlanych, a także laureaci wybranych konkursów (Olimpiada Innowacji Technicznych, Olimpiada Wiedzy Technicznej, Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Mechaniczny, Ogólnopolski Młodzieżowy Konkursu Wiedzy o Drewnie, Ogólnopolski Konkurs „Sprawny w Zawodzie – Stolarz i Technik Technologii Drewna”), przy rekrutacji uzyskują maksymalną punktację. Z uprawnień tych mogą skorzystać maturzyści w roku uzyskania matury, składając razem z dokumentami na studia zaświadczenie lub dyplom uprawniający do zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego.

Jakie przedmioty będą wykładane na kierunku Meblarstwo?

Studia I stopnia na kierunku Meblarstwo trwają 7 semestrów. Na 5, 6 i 7 semestrze studenci będą mieli do wyboru 2 moduły specjalizacyjne z przedmiotami kierunkowymi. Po 4 i 6 semestrze studenci odbywać będą dwie 3-tygodniowe praktyki wakacyjne w zakładach przemysłowych. W ramach studiów poza przedmiotami podstawowymi studenci będą realizowali zajęcia z przedmiotów kierunkowych takich jak na przykład: Tworzywa sztuczne i tkaniny w meblarstwie, Zarządzanie projektami, Konstrukcje i technologie mebli skrzyniowych, Podstawy ekonomii przedsiębiorstw, Obrabiarki stosowane w meblarstwie, Konstrukcje i technologie mebli szkieletowych i tapicerowanych, Technologie klejenia w meblarstwie, Projektowanie mebli w systemach CAD, Systemy CAM w produkcji mebli, Rozwój nowego produktu, Podstawy aranżacji wnętrz, Projektowanie form użytkowych, Techniki zdobnicze mebli, Wybrane zagadnienia psychologii pracy we współczesnej inżynierii produkcji, Systemy MRP/ERP, Zarządzanie małym przedsiębiorstwem. Całość programu nauczania na kierunku Meblarstwo wraz z podstawowymi informacjami dostępna jest na stronie http://wtd.sggw.pl/rekrutacja/program-studiow-i-sylwetka-absolwenta/

W chwili obecnej na stronach internetowych WTD znajduje się informacja o uruchomieniu studiów inżynierskich. Czy w przyszłości będzie możliwość kontynuowania dalszej nauki na tym kierunku?

Na Wydziale Technologii Drewna realizujemy wszystkie trzy stopnie studiów: inżynierski, magisterski i doktorancki. Po ukończeniu studiów I stopnia na kierunku Meblarstwo możliwe będzie kontynuowanie nauki na kolejnych stopniach. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem 3 semestralnych studiów II stopnia na kierunku Meblarstwo, jak również prowadzimy 3 semestralne studia II stopnia na kierunku Technologia drewna. Dla osób które chciałyby się dalej rozwijać naukowo mamy w ofercie 4-letnie studia doktoranckie prowadzone przy naszym Wydziale.   

Wspomnieli Państwo o bliskiej współpracy z przemysłem meblarskim. Czy w jej ramach odbywać się będą praktyki lub staże dla studentów?

Jako Wydział staramy się pomagać studentom w rozpoczynaniu kariery zawodowej już na studiach. Poza wspomnianymi już obowiązkowymi praktykami wpisanymi w program studiów, od ponad roku na Wydziale działa Program Płatnych Staży dla studentów, który powstał we współpracy z Fabrykami Mebli Forte S.A, Bydgoskimi Fabrykami Mebli, Nowym Stylem, Homag Polska, Steico, Porta Drzwi, Pfleiderer Grajewo, Klastrem Lignum. Ideą programu jest przyjęcia na staż wybranych w procesie rekrutacyjnym studentów do konkretnego przedsiębiorstwa na okres 3-6 miesięcy. Powierzone są im konkretne zadania i cele do wykonania. Po odbyciu stażu najlepsi otrzymują propozycje pracy na etacie. Możemy pochwalić się, że od początku programu stażowego zatrudnienie w ten sposób znalazło pond 30 naszych studentów.

Chętnych do studiowania na Wydziale Technologi Drewna SGGW w Warszawie zapraszamy do odwiedzenia strony http://wtd.sggw.pl/rekrutacja/formy-studiow-i-specjalnosci/ , na której znajduje się więcej informacji dotyczących rekrutacji studentów.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz