/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
EDUKACJA

Pierwsza edycja Kursu brakarzy drewna okrągłego

Drewno.pl

Autor: oprac. pks
Źródło: Drewno.pl
Data: 2014-06-04


W minionym tygodniu odbyła się pierwsza edycja Kursu brakarskiego drewna okrągłego organizowanego przez portal Drewno.pl i Forest Consulting Center.

Nauka pomiaru wadNauka pomiaru wadFot. Drewno.pl

Dziewiętnaścioro uczestników kursu przez tydzień poznawało wady drewna i zasady klasyfikacji jakościowo wymiarowej surowca drzewnego.

-Surowiec drzewny to główny koszt w produkcji tartacznej. Każda złotówka zaoszczędzona na jego zakupie to czysty zysk. Pomimo to przedsiębiorcy, zwłaszcza w mniejszych zakładach bardzo często nie korzystają z prawa do reklamacji źle sklasyfikowanego drewna - mówi Dominik Jabłoński z portalu Drewno.pl. -Jest kilka przyczyn takiego stanu. Podstawowymi są brak odpowiedniej wiedzy oraz obawa przed reakcją leśników dostarczających surowiec do tartaków.

W trakcie kursu uczestnicy poznali zagadnienia związane z budową drewna i jego wadami, sposobami ich pomiaru i zasadami klasyfikacji jakościowo wymiarowej. Kurs obejmował też m.in. takie zagadnienia jak proces reklamacji drewna zakupionego z Lasów Państwowych czy zasady sporządzania szacunków brakarskich drzew stojących, a także odbioru drewna kłodowanego.

Wśród uczestników kursu nie zabrakło przedstawicieli Zakładów Usług Leśnych, którzy coraz częściej uprawnieniami brakarskimi muszą okazywać się podczas przetargów organizowanych przez Lasy Państwowe lub przygotowując drewno na potrzeby energetyki.

Kadra instruktorska kursu: dr inż. Robert Kimbar, mgr inż. Tadeusz Moszczeński, mgr inż. Piotr Mrozicki starała się w przystępny sposób nauczyć uczestników kursu zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Zajęcia praktyczne odbywały się w Tartaku Pana Wojciecha Łabińskiego, który w ocenie instruktorów doskonale przygotował potrzebną ilość sztuk i gatunków drewna do ćwiczeń terenowych.

Jako materiały pomocnicze kursanci otrzymali zawierające kompendium wiedzy książki: Wady drewna - Roberta Kimbara oraz Szacunek brakarski i klasyfikacja drewna okrągłego - Dietera F. Giefinga i Witolda Pazdrowskiego.

Kurs zakończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym, w wyniku którego część uczestników uzyskała tytuł Brakarza III stopnia.

-Z opinii uczestników wynika, że kurs spełnił ich oczekiwania. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w praktyce - mówi Dominik Jabłoński.

Pierwsza edycja Kursu brakarzy drewna okrągłego (Zdjęcia: 5)

Nauka pomiaru wadĆwiczenia praktyczneSzacunek brakarski drzew stojącychZajęcia teoretyczne Uczestnicy i wykładowcy I edycji kursu brakarskiego

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Pierwsze zdjęcie

Pierwsze zdjęcie do artykułu i już źle wykonywany pomiar średnicy.

Piotr k. [8]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-05 09:57:04

Zgłoś nadużycie

Uwielbiam taki sposób komentowania. Nie znasz okoliczności w jakich było ...

robione zdjęcie, nigdzie nie jest napisane, że sytuacja dotyczy pomiaru średnicy - ale komentarz jest negatywny....

Dla wyjaśnienia: na zdjęciu uczestnicy szkolenia zapoznają się z wadami drewna. Tu konkretnie wada była widoczna na czole, został odcięty plaster aby zobaczyć jak taka wada wygląda głębiej w kodzie. Na odciętym plastrze omawiano sposób pomiaru takiej wady.

Dominik Jabłoński [456]Odpowiedz na ten komentarz2014-06-05 14:04:08

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA