/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYNIKI FINANSOWE

Mera: Dywersyfikacja się sprawdza

Mera

Autor: oprac. dja
Źródło: Mera
Data: 2014-06-03


Według raportu jednostkowego za 2013r., producent schodów - spółka Mera SA, w ubiegłym roku odnotowała zysk netto na poziomie 1,376 mln zł (2012: 1,629 mln zł) przy przychodach w wysokości 15,287 mln zł (2012: 13,372 mln zł). Jak informuje zarząd, firma utrzymała pozycję największego producenta schodów w Polsce.

Mera SA nie rezygnuje z produkcji schodów, ale wciąż poszukuje nowych źródeł dochodówMera SA nie rezygnuje z produkcji schodów, ale wciąż poszukuje nowych źródeł dochodówFot. Mera

Od kilku lat spółka realizuje strategię przewidującą stworzenie grupy z branży drzewno-budowlanej, umożliwiająca wykonywanie kompleksowych prac inwestycyjnych, zarówno w zakresie własnym, jak i na zlecenie innych podmiotów. W ramach tego planu firma wciąż rozszerza swoją działalności na inne obszary, co pozwoliło zwiększyć o 26% wolumen sprzedaży grupy kapitałowej pomimo słabej koniunktury jaka miała miejsce w 2013r. tak w Polsce jak i całej Europie. 

Szczególnie korzystny efekt dały rozpoczęte jeszcze w 2012r. działania dotyczące rozwoju prac montażowo-budowlanych, co pozwoliło na zwiększenie sprzedaży krajowej.  

Według raportu skonsolidowanego w 2013r. Grupa Kapitałowa MERA SA osiągnęła przychody w wysokości 53,847 mln zł (2012: 42,324 mln zł) i zanotowała zysk z działalności operacyjnej na poziomie 4,971 mln zł (2012:4,299 mln zł). Zysk neto wyniósł 2,315 mln zł (2012: 3,304 mln zł).

Pozytywny trend w działalności grupy zanotowano również w I kw. 2014r. W pierwszym kwartale przychody Grupy Mera wyniosły 11,5 mln zł i wzrosły o 29,3% rok do roku. EBIDTA grupy kapitałowej wzrosła do kwoty 2,23 mln zł, to jest o ponad 13%, a zysk netto wzrósł kwartalnie do 586 tys. zł, to jest o 18%. 

Kolejnym krokiem oprócz sprzedaży dotychczasowych wyrobów na nowych rynkach jest rozpoczęcie produkcji nowych asortymentów wyrobów takich jak meble z drewna litego. Strategia rozwoju produkcji mebli w MERA S.A. zakłada stopniowe dochodzenie do wolumenów sprzedaży podobnych do sprzedaż schodów. Produkcja mebli i elementów meblowych w KLON S.A. jest oparta na poczynionych w poprzednich okresach inwestycjach. Pierwszy efekt aktywności Grupy w produkcji mebli widać we wzroście sprzedaży mebli litych KLON S.A. W I kwartale 2014r. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego sprzedaż mebli realizowana przez tą spółkę wzrosła o o 172%. Po ilości zapytań ofertowych i realizowanych cyklicznie zamówieniach zarządy KLON S.A. i MERA S.A. prognozują dynamiczne zwiększenie sprzedaży mebli i elementów meblowych w następnych okresach. W pierwszym kwartale br. spółka zależna Arktic-Treppentechnik GmbH przystąpiła do budowania oferty Grupy sprzedaży mebli na terenie Niemiec. 

W skład Grupy Kapitałowej Mera SA wchodzą:

  • Mera SA, Lewin Brzeski - Produkcja i sprzedaż schodów i elementów drewnianych
  • Klon SA, Nowa Święta - Przetwórstwo surowca drzewnego i produkcja klejonych elementów mebli i mebli 
  • SITCONTEC Polska SA, Bolesławiec - Roboty związane z budową obiektów inżynierii wodnej 
  • HST Treppen GmbH, Ravensburg / Niemcy - Sprzedaż i montaż schodów każdego rodzaju 
  • Arktic Treppentechnik GmbH, Schoenkirchen / Niemcy - Dystrybucja schodów i stopni
  • Multi PB sp. z o. o., Wrocław - Pozostałe badania i analizy techniczne
  • NECTOR sp. z o. o., Kraków - Produkcja wyrobów z drutu, łańcuchów i sprężyn.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA