DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Z serwisu ekonomicznego MSZ

Autor:
Źródło:
Data: 2005-04-21


 • Deficyt budżetu po marcu 2005 roku wyniósł 12.328,7 mln zł, czyli 35,2 proc. planowanej na cały rok kwoty 35 mld zł - podało Ministerstwo Finansów. Wydatki państwa wyniosły po marcu 53.875,2 mln zł, czyli 25,7 proc. kwoty 209.703,7 mln zł planowanej na 2005 r., a dochody wyniosły 41.546,5 mln zł, czyli 23,8 proc. planu wynoszącego 174.703,7 mln zł.

 • Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 3,4 proc. w stosunku do marca 2004 r., a w porównaniu z lutym 2005 r. ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny(GUS).

 • 2,97 mld zł wyniósł w 2004 r. zysk netto towarzystw ubezpieczeniowych - poinformował GUS. Na poprawę wyników wpłynął wzrost sprzedaży polis i wartości zebranej składki u ubezpieczycieli majątkowych.

 • Deficyt handlu zagranicznego po lutym 2005 r. spadł do 682,9 mln euro z 1 mld 382,3 mln euro po lutym 2004 roku - podał GUS. Eksport po lutym 2005 r. wzrósł do 10 mld 409,5 mln euro, czyli o 26,8 proc. Import po lutym 2005 r. wyniósł 11 mld 92,4 mln euro, czyli wzrósł o 18 proc.

 • Polska jest na 45. miejscu wśród 145 krajów świata pod względem klimatu dla przedsiębiorczości - wynika z raportu, który przedstawiły w Warszawie Bank Światowy, Narodowy Bank Polski i Fundacja Ius et Lex.

  *

  Premierzy Belka i Juszczenko rozmawiali o współpracy gospodarczej
  O współpracy gospodarczej Polski i Ukrainy, głównie w sektorach energetycznym, naftowym, gazowym i transportowym, rozmawiali premier Marek Belka z ukraińskim prezydentem Wiktorem Juszczenką, który przebywał z wizytą w Polsce. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, dyskutowano m.in. o postępach we wdrażaniu projektu budowy rurociągu Odessa-Brody-Płock. Belka i Juszczenko rozmawiali też o możliwościach połączenia systemów energetycznych Polski i Ukrainy, a także o kooperacji w dziedzinie magazynowania gazu na terenie Ukrainy na potrzeby naszego kraju. Chodzi o budowę połączenia kolejowego z Dalekiego Wschodu przez Rosję, Ukrainę i terminal w Sławkowie z Zachodnią Europą.

  Gronicki: Po zgodzie Francji, Polska spłaci 60 proc. długu w Klubie Paryskim
  Po zgodzie Francji, Polska spłaci 60 proc. długu w Klubie Paryskim; do zapłacenia pozostanie 40 proc. z ogólnej kwoty 12,3 mld euro - poinformował minister finansów Mirosław Gronicki. W kwietniu Polska dokona przedterminowej spłaty kolejnej transzy zadłużenia w Klubie Paryskim wobec USA, Szwecji i Hiszpanii, a z końcem czerwca prawdopodobnie także wobec Szwajcarii. Największym wierzycielem w grupie tych czterech krajów są USA, a najmniejszym Hiszpania."Ogólna kwota długu uregulowanego wobec tych czterech wierzycieli Klubu wyniesie 1 mld euro" - powiedział Gronicki.

  Rząd wciąż rozmawia z Francją w sprawie przedterminowej spłaty zadłużenia wobec tego kraju na ok. 1,9 mld euro.

  Hutnictwo: 2,25 mld zł zysku netto, dobre perspektywy
  Najwyższą od ośmiu lat produkcją stali i rekordowym zyskiem netto w wysokości ok. 2,25 mld zł zamknęli ubiegły rok polscy wytwórcy stali. Choć pierwsze dwa miesiące 2005 roku przyniosły blisko 8-procentowy spadek produkcji, również w tym roku perspektywy dla sektora są dobre - ocenia Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) w Katowicach. Przychody hut w 2004 r. wyniosły 23,6 mld zł, a koszty 20,9 mld zł. Rentowność netto wyniosła 9,5 proc.

  Hewlett-Packard uruchomi centrum usług we Wrocławiu za 50 mln USD
  Hewlett Packard zainwestuje w centrum usług finansowo-księgowych we Wrocławiu 50 mln USD w ciągu 5 lat. W Warszawie podpisano dwie umowy w sprawie tej inwestycji. Zatrudnienie w nowych zakładach znajdzie co najmniej tysiąc osób.

  Paliwa
  Należące do Skarbu Państwa Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń Przyjaźń przejęło kontrolę nad Naftoportem zwiększając swoje udziały do 68 proc. - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa

  Gospodarka
  Wartość fuzji i przejęć w Polsce w 2004 r. wzrosła o 120 proc. w porównaniu z rokiem 2003 i wyniosła 6,2 mld USD - poinformowała firma doradcza PricewaterhouseCoopers (PwC). Liczba transakcji wzrosła o 20 proc. do 293. Zdaniem specjalistów PwC, przyczyną tak dużego wzrostu wartości fuzji i przejęć w Polsce było m.in. wstąpienie Polski do UE i wzrost gospodarczy.

  Rolnictwo
  Ponad 400 wniosków na kwotę ok. 800 mln zł złożyły przedsiębiorstwa przemysłu rolno-spożywczego na modernizację zakładów i dostosowanie ich do wymogów unijnych. Unia przeznaczyła na ten cel 1,9 mln zł na lata 2004-2006 - poinformował wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk.

  Inwestycje
  Do 2010 r. koreańska spółka LG Electronics zainwestuje 110 mln USD w budowę drugiej fabryki telewizorów cyfrowych w Mławie. W 2010 r. koncern chce osiągnąć w Polsce obroty 3 mld USD. Dla porównania w tym roku obroty mławskiej fabryki mają wynieść 1 mld USD.

  Hutnictwo
  Europejskie struktury światowego koncernu hutniczego Mittal Steel zostaną połączone, tworząc Mittal Steel Europe. Częścią nowej struktury będą huty, wchodzące w skład Mittal Steel Poland. Na czele polskiej spółki pozostanie Czech Franciszek Chowaniec - poinformował Mittal Steel.

  Lotnictwo
  Wchodzący na rynek niemiecki przewoźnik lotniczy Dauair.com zainauguruje loty z Dortmundu do Poznania z myślą o przyciągnięciu przede wszystkim pasażerów podróżujących w celach biznesowych. Pierwszy lot na tej trasie wyznaczono na 25 kwietnia. Z kolei tania linia lotnicza Wizz Air wprowadziła w końcu marca swoje loty do Frankfurtu - Hahn z Budapesztu, Warszawy i Katowic


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz