/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
WYNIKI FINANSOWE

Klon: Inwestycje kluczem do wzrostu

Klon

Autor: oprac. dja
Źródło: Klon
Data: 2014-06-03


W minionym roku spółka Klon SA zainwestowała, podobnie jak rok wcześniej, ponad 3,7 mln zł w modernizację zakładów i uruchomienie produkcji mebli. Dzięki temu przychody za sprzedaży wzrosły o ponad 25%.

Przykład mebli produkowanych przez Klon SAPrzykład mebli produkowanych przez Klon SAFot. Klon

Według raportu finansowego w 2013r. przychody Klon SA sięgnęły 19,582 mln zł (2012: 15,556 mln zł). Spółk osiągnęła zysk na działalności operacyjnej w wyskości 2,049 mln zł (2012: 1,431 mln zł). Zysk netto wyniósł 874 tys zł (2012: 309 tys. zł).

-Spółka w roku 2013 postawiła na rozwój sprzedaży w dziale ściśle powiązanym z meblarstwem tj. od elementów meblowych po gotowe meble wykonywane pod zamówienie tzw. customer-made. Wzrost sprzedaży w tych działach w porównaniu do roku 2012 to ponad 36%. - pisze w raporcie finansowym Krzysztof Łopuszyński, Prezes Zarządu Klon S.A. -Oczywiście także dział tarcicy odnotował znaczne wzrosty sprzedaży jednak i tu należy zaznaczyć, ze znaczna część tarcicy wykorzystywana jest także w przemyśle meblowym, a tylko nieznaczna ilość w produkcji schodów czy podłóg. 

To ostatnie stwierdzenie jest istotne, ponieważ Klon SA jest spółką zależną od MERA SA - producenta schodów z drewna. Dobra sytuacja w zakresie sprzedaży dotyczy również tarcicy. W minionym roku przychody w tym segmencie wzrosły o 32%.

Spółka Klon posiada dwa zakłady produkcyjne: tartak z suszarniami w Nowej Świętej, w którym prowadzi produkcję tarcicy i elementów meblowych oraz zakład produkcyjny w Jastrowiu, który zajmuje się produkcją płyty klejonej litej i parkietowej.

W minionym roku przedsiębiorstwo poniosło nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 3,7 mln zł i jest to kwota prawie identyczna jak w 2012. 1,8 mln pochłonęła realizacja inwestycja dofinansowywana ze środków unijnych w ramach projektu 8.2. „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B” mająca na celu poprawę współpracy z odbiorcami, 642 tys. zł kosztowała modernizacja suszarni, 500 tys. zł wydatkowano na modernizację hali traków. Na remont stolarni wydatkowano prawie 118 tys. zł, 465 tys. kosztowała obrabiarka CNC do formatek meblowych. Za 180 tys. zł spółka zakupiła ładowarkę.

Również w 2014 spółka realizować będzie kolejne inwestycje, zwłaszcza w zwiększenie mocy suszarniczych. 

W 2013 roku firma rozpoczęła produkcję mebli z własnej płyty. Powodem rozpoczęcia produkcji mebli jest znacznie wyższa marża oraz mniejsza podatność rentowności produkcji na wzrost cen surowca drzewnego. Bazą do rozpoczęcia produkcji mebli były wcześniej wytwarzane elementy oraz płyty, które produkowane są z wytwarzanej przez spółką tarcicy. W I kw. 2014r. sprzedaży mebli w porównaniu do analogicznego okresu 2013r. wzrosła o 172%.

Większość produktów wytwarzanych przez Klon SA trafia na rynek krajowy, ale część z nich sprzedawana jest również za granicą. Spółka bezpośrednio współpracuje z odbiorcami z Niemiec i Danii. Jednocześnie poprzez pośredników z Danii i Polski eksport odbywa się do Chin, Rosji i na Tajwan. Według szacunków zarządu nawet 70% sprzedaży krajowej podlega tzw. eksportowi pośredniemu, gdyż odbiorcy tarcicy i elementów są w szczególności nastawieni na eksport swoich wyrobów poza granice kraju. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz