/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Rozmowa z UDO SCHRAMKIEM, prezesem zarządu STEICO SE

Dziś płyty pilśniowe, jutro LVL, pojutrze OSB

Steico

Autor:
Źródło: Steico
Data: 2014-05-28


STEICO buduje w Polsce kolejną linię płyt pilśniowych, za kilka miesięcy ruszy z budową fabryki LVL, a już planuje budowę fabryki płyt OSB.

Udo Schramek, Prezes zarządu STEICO SEUdo Schramek, Prezes zarządu STEICO SEFot. Steico

Jak ocenia pan obecną koniunkturę w przemyśle drzewnym w Europie?

Rynek zbytu dla produktów drzewnych można podzielić na dwa główne sektory: meblarski i budowlany. Rynek meblarski jest obecnie w sytuacji stabilnej, ale wciąż na niskim poziomie, natomiast w budownictwie jako konsumencie wyrobów drzewnych widać już wzrosty. W Anglii czy Skandynawii, które są w tym względzie tradycyjnymi rynkami zbytu nastawionymi na wykorzystanie drewna i wyrobów drewnopochodnych w budownictwie, przez kilka ostatnich lat sytuacja była trudna, ale to się powoli zmienia. Także budownictwo niemieckie wychodzi z bessy, co potwierdzają zamówienia od naszych klientów.

W ubiegłym roku Pańska firma osiągnęła bardzo dobre wyniki finansowe. Przychód ze sprzedaży Steico SE wzrósł do około 158 mln euro. Jak Pan prognozuje wyniki na ten rok?

Biorąc pod uwagę sytuację na rynku, jaka była w ubiegłym roku, to rzeczywiście osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki, bo w tym samym czasie trzech naszych konkurentów zostało zmuszonych do zamknięcia swoich fabryk z powodu słabej koniunktury. Jeśli natomiast patrzymy na rynek z perspektywy obecnej sytuacji gdzie - jak wspomniałem - mamy już do czynienia z pewnym ożywieniem w budownictwie, jestem przekonany, że ten rok dla Steico będzie jeszcze lepszy. Jesteśmy przecież na etapie intensywnego rozwoju mocy produkcyjnych.

Jaką rolę w osiągnięciu tych wyników odgrywają polskie zakłady?

Mają one bezpośrednie przełożenie na osiągane przez nas sukcesy. W Polsce Steico sp. z o.o. odnotowała aż 8% wzrost zysku netto ze sprzedaży produktów. W ciągu ostatnich pięciu lat wskaźnik ten wyniósł 40%. Zakład w Czarnkowie jest naszym najlepszym zakładem, najbardziej zaawansowanym pod względem technicznym. To także największy zakład produkcji płyt pilśniowych w Europie.

Steico planuje budowę nowej fabryki LVL w Polsce. Dlaczego wybraliście akurat lokalizację w Polsce, w Czarnej Wodzie, a nie rozwinięcie produkcji w waszym zakładzie np. we Francji?

Firma Steico jest bardzo mocno związana z Polską - zarówno osobiście, jak i pod względem biznesowym. W ciągu mojej - trwającej już kilkadziesiąt lat - współpracy zdobyłem bardzo pozytywne doświadczenia w kontaktach z polskimi partnerami, spotykałem się z przyjaznym nastawieniem władz lokalnych, chęcią pomocy. Będziemy z pewnością również inwestować we Francji, ale akurat ten projekt, czyli budowę linii LVL, chcemy rozwijać w Polsce. Ta fabryka i nowe miejsca pracy są potrzebne Czarnej Wodzie. Chciałbym też przypomnieć, że zakład płyt pilśniowych w Czarnej Wodzie, od początku jego powstania w latach 50. ubiegłego wieku, był kuźnią kadr dla całego przemysłu płyt drewnopochodnych w Polsce i tak jest do dziś. Pracują tu świetni fachowcy, obok zakładu funkcjonuje ośrodek badawczo-rozwojowy, a to wszystko przekłada się na innowacyjność i duży potencjał rozwoju.

Niemniej ważne są też koszty, dlatego wiele fabryk płyt drewnopochodnych decyduje się przenosić produkcję poza Unię Europejską, na wschód Europy a nawet do Stanów Zjednoczonych, gdzie nie ma tak restrykcyjnych wymogów np. odnośnie ochrony środowiska, w tym emisji CO2.

Ale polityka ekologiczna Unii Europejskiej to właśnie sposób na stymulację rynku odbiorców ekologicznych produktów, takich jak produkuje Steico. Nie można być tylko beneficjentem tej polityki i korzystać na wzroście popytu w budownictwie energooszczędnym. Trzeba również samemu dołączyć do tych, którzy produkują w sposób ekologiczny, dążą do zrównoważonego rozwoju, prowadzą biznes w sposób odpowiedzialny społecznie. Nasi klienci to konsumenci bardzo świadomi i nie jest dla nich obojętne, czy producent wywiązuje się z realizacji polityki ekologicznej, czy też ucieka przed tym na kontynenty, gdzie te zasady nie obowiązują, a liczą się tylko niskie podatki, niskie koszty pracy i tani surowiec.

Budowa nowego zakładu w Czarnej Wodzie, to spore wyzwanie ekologiczne, bo teren ten znajduje się na obszarze Natura 2000.

Kiedy przejmowaliśmy upadłą fabrykę płyt w Czarnej Wodzie w 2003 roku, musieliśmy dokonać wielu inwestycji, by zmodernizować zakład, zwiększyć bezpieczeństwo pracy, zmniejszyć emisję CO2, zredukować hałas, zapylenie, zaprzestać odprowadzania ścieków bezpośrednio do rzeki. Tylko w ostatnich pięciu latach Steico SE wydało 15 mln zł na modernizację zakładu w Czarnej Wodzie.

Ostatnio kosztem 3 mln zł całkowicie przebudowaliśmy kotłownię. Dzięki pomysłom naszych technologów zastosowaliśmy taki system produkcji energii, który pozwolił na ograniczenie zużycia węgla o 40% na jedną tonę produktu. W planach jest budowa kolejnego kotła, który miałby dostarczać zieloną energię z odpadów drzewnych dla nowej inwestycji - linii produkcji LVL. Postanowiliśmy także wybudować w ekologicznej technologii Steico obiekt, który będzie nową siedzibą dla szkoły średniej, której obecny budynek znajduje się w obszarze oddziaływania naszej ewentualnej inwestycji. Podobnych działań podejmujemy bardzo wiele i to nie dlatego, że takie są przepisy czy nakazuje nam to Unia Europejska, ale po prostu wpisują sie one w naszą filozofię rozwoju i budowania relacji z otoczeniem, w którym funkcjonujemy.

Budowa nowej linii miała ruszyć już wiosną tego roku. Dlaczego prace się jeszcze nie rozpoczęły?

Wciąż czekamy na decyzję odnośnie stworzenia podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Czarnej Wodzie. Jesteśmy na dobrej drodze, wszystkie potrzebne dokumenty są w Ministerstwie Gospodarki. W marcu osobiście spotkałem się z panią Iloną Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki, która przyjęła delegację STEICO bardzo uprzejmie. Dla nas bardzo ważne jest otrzymanie tej decyzji jeszcze w maju, żebyśmy mogli jak najszybciej przystąpić do realizacji inwestycji i wykorzystać sezon letni na prace budowlane. Jeśli decyzja się opóźni, dodatkowym problemem będzie wchodząca w lipcu
w życie zmiana zasad funkcjonowania stref, która spowoduje opóźnienie biurokratyczne, konieczność przygotowania kolejnych dokumentacji, a wtedy z budową nie ruszymy już w tym roku, ale dopiero na wiosnę 2015 roku.

To będzie pierwsza w Polsce linia produkcji LVL, czyli forniru klejonego warstwowo. W jakich obszarach ten produkt znajduje zastosowanie?

Obecnie w fabryce w Czarnkowie wykorzystujemy LVL, kupowane od zewnętrznych dostawców z Rosji i Finlandii, w konstrukcjach belek dwuteowych. Z LVL wykonujemy stopki, które są doskonałą alternatywą dla drewna litego. Przy niższej gęstości, wynoszącej około 480 kg/m3, fornir klejony warstwowo ma wyższe parametry wytrzymałości na zginanie w stosunku do drewna litego. Poza tym LVL, znane też jako Steico Ultralam, charakteryzuje się znakomitą stabilnością wymiarów, praktycznie nie występują tu odkształcenia typu paczenie, czy pęknięcia. LVL świetnie dopełnia naszą ofertę ekologicznych materiałów budowlanych. Jest typowym tworzywem konstrukcyjnym stosowanym w formie desek czy belek np. na dźwigary. W przypadku forniru klejonego warstwowo możemy uzyskać większe wymiary takich belek czy desek niż w przypadku tarcicy konstrukcyjnej, a przez to zmniejsza się ilość połączeń montażowych. Jestem przekonany, że jest to materiał przyszłości, który z powodzeniem może konkurować nawet ze stalą.

Czy LVL wytwarzane w nowej fabryce w Czarnej Wodzie będzie wykorzystywane tylko na potrzeby produkcji belek dwuteowych w Czarnkowie?

Moc produkcyjna nowej linii wyniesie 80 000 m3 rocznie, z czego 30 000 m3 będziemy wykorzystywać do produkcji belek dwuteowych, a resztę będziemy sprzedawać tak jak obecnie, łącznie z płytami izolacyjnymi w kompleksowym systemie materiałów do budowy ekologicznych domów. Oczywiście znaczna część przeznaczona będzie na eksport, ale widzimy także potencjał wzrostu budownictwa ekologicznego w Polsce.

Steico produkuje już zarówno płyty pilśniowe metodą mokrą, jak i LDF produkowany metodą suchą a także belki dwuteowe. Wkrótce rozpoczniecie produkcję płyt konstrukcyjnych LVL, zatem do całego kompleksu płyt budowlanych brakuje tylko OSB. Czy Steico planuje rozwój tego typu produkcji w przyszłości, by uniezależnić się od zewnętrznych dostawców?

W długofalowej strategii bierzemy pod uwagę taki kierunek rozwoju inwestycji. Być może uda nam się go zrealizować w ciągu następnych kilku lat. Nie chcemy być w ten sposób konkurentem dla koncernów produkujących płyty OSB, takich jak np. Kronospan. Nasza strategia rozwoju jest zupełnie inna. My nie nastawiamy się na sprzedaż produktu, ale oferujemy kompleksowe rozwiązania dla budownictwa. Dostarczamy materiał, ale wraz z nim również całą filozofię budowy, konkretne rozwiązania inżynierskie, know-how, wiedzę i szkolenia.

I taka fabryka płyt OSB również powstanie w Polsce?

Wybór Polski byłby najbardziej optymalny. Przy naszym obecnym potencjale produkcyjnym w Polsce, wykwalifikowanej kadrze, rozwiązaniach logistycznych, nie ma sensu poszukiwać jakichś odległych lokalizacji na budowanie nowych zakładów. Także Francja nie jest pod tym względem atrakcyjnym miejscem lokalizacji inwestycji, choćby ze względu na utrudniony dostęp do surowca.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA