/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MISTRZOSTWA EUROPY MŁODYCH PARKIECIARZY

Sukces polskich parkieciarzy

Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy

Autor: oprac. dja
Źródło: Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy
Data: 2014-05-20


Dwaj Polacy na podium podczas X Mistrzostw Europy Młodych Parkieciarzy rozgrywanych w Czeskich Budziejowicach. Tytuł Mistrza Europy wywalczył 17-letni Dawid Szylar. Wicemistrzem Europy został Michał Łuka.

Dawid Szylar i Michał Łuka na podium Mistrzostw Europy Młodych ParkieciarzyDawid Szylar i Michał Łuka na podium Mistrzostw Europy Młodych ParkieciarzyFot. SPP

Mistrzostwa Europy Młodych Parkieciarzy organizowane są przez EUFA P+F (Europejskie Stowarzyszenie Wspierające Kształcenie i Doskonalenie Techniki Parkieciarskiej i Posadzkarskiej od 1996r. Reprezentacja Polski wystartowała w zawodach po raz siódmy. W dotychczasowej historii Polak na podium stanął tylko raz, w 2004 roku w zawody rozgrywane w Kortrijk (Belgia) wygrał Marcin Jankowski.

Tym razem w finałowych zawodach, rozegranych w Czeskich Budziejowicach w dniach 14-15.05. 2014, wzięło udział 14 zawodników z wiodących w technice usług parkieciarskich krajów: z Austrii, Holandii, Polski, Niemiec, Rumunii, Włoch oraz gospodarzy – Czech.

Tradycyjnie w przeddzień zawodów odbyła się prezentacja ekip, której dokonał prezydent EUFA Heinz Brehm: zawodników, szefów reprezentacji, komisji sędziowskiej, oraz parku maszynowego, regulaminu zawodów i wzoru konkursowego. Przez noc zawodnicy i ich opiekunowie mieli czas na wypracowanie koncepcji robót.

Polskę reprezentowali: Dawid Szylar oraz Michał Łuka.

Zawody w dniu 14.05. punktualnie o godz. 9.00 otworzyli prezydent Europejskiej Federacji Heinz Brehm oraz gospodarz Jiri Dvorak.

Do ułożenia był wzór składający się z deszczułek litych jesionu i orzecha amerykańskiego 22x70x400mm. Pierwszego dnia zadaniem zawodników było rozplanowanie prac, montaż listew, przygotowanie podłoża, trasowanie, obróbka maszynowa elementów oraz ich przyklejenie z zachowaniem dylatacji 15mm. Czas na wykonanie I-go etapu - 7 godz. Już po pierwszym dniu prac można było wstępnie ocenić faworytów, a byli wśród nich m.in. Polacy i Włoch B. Thaler.

Drugiego dnia zawodnicy przystąpili do szlifowania oraz olejowania ułożonego parkietu. O godz. 11.15 ogłoszono zakończenie zawodów.

Jurorzy przystąpili do oceny końcowej prac (wcześniej na bieżąco oceniali poszczególne fazy robót). Pod uwagę obok czasu, jakości, organizacji prac, efektu końcowego brano również przestrzeganie przepisów bhp i ppoż.

Po przeciągających się obradach w końcu o godz. 13.30 na specjalnej ceremonii ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody.

Mistrzem Europy Młodych Parkieciarzy na lata 2014-2015 został Dawid Szylar z Polski, Wicemistrzem Europy MP został Michał Łuka. Trzecie miejsce ex aequo zajęli: Włoch Benjamin Thaler oraz Niemiec Paul Fischhaber.

Puchar Przechodni Europejskiej Federacji EUFA+PF odebrał szef reprezentacji Polski Dariusz Kozera.

To największy w historii zawodów sukces polskiego rzemiosła parkieciarskiego.

Dawid Szylar - w czerwcu br. skończy 18 lat, mieszka w Markowej (Podkarpackie). Uczęszcza do Technikum Budowlanego w Rzeszowie, praktykę parkieciarską zdobywa w rodzinnej - pokoleniowej firmie stolarsko-parkieciarskiej Szyl-Drew pod opieką ojca Jerzego Szylara. Na ostatnich Mistrzostwach Polski Młodych Parkieciarzy rozgrywanych w marcu na targach Budma 2014 Dawid zajął drugie miejsce.

Michał Łuka to aktualny Mistrz Polski. Tytuł zdobył w marcu na zawodach rozgrywanych podczas targów Budma. Ma 25 lat, pochodzi z Pruszcza Gdańskiego, umiejętności parkieciarskie zdobywa w firmie "Podłogi Jabłoński" pod okiem Mariusza Jabłońskiego. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku (Logistyka).

Szefem polskiej reprezentacji był Dariusz Kozera, opiekunem technicznym Łukasz Kenio, Jurorem i doradcą Piotr Pióro, oprawę medialną sprawowała Joanna Boniecka.

Wyjazd na Mistrzostwa Europy zorganizowało Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy przy udziale sponsorów i partnerów reprezentacji: firm Bona, Domalux, Mafell, Mapei, Budma.

Sukces polskich parkieciarzy (Zdjęcia: 4)

Dawid Szylar i Michał Łuka na podium Mistrzostw Europy Młodych Parkieciarzy

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz