/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
WYGODA i PRECYZJA

Stacje kapowania pakietów i drewna okrągłego

PRINZ Polska

Autor:
Źródło: PRINZ Polska
Data: 2014-05-15


Ciesząca się dużą renomą na całym świecie austriacka firma PRINZ, której przedstawicielstwo na Polskę mieści się w Poznaniu, ma w swojej ofercie cały szereg systemów łańcuchowych do kapowania pakietów i drewna okrągłego: zaczynając od pił ręcznych, poprzez mobilne, stacjonarne, a na w pełni automatycznych kończąc.

Stacje kapowania pakietów i drewna okrągłegoStacje kapowania pakietów i drewna okrągłegoFot. Prinz Polska

Polscy klienci najczęściej wybierają piły mobilne, które są maszynami poręcznymi, precyzyjnymi i przydatnymi wszędzie tam, gdzie niezbędne są szybkie i dobre jakościowo cięcia poprzeczne. Sam zakup piły nie wymusza ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych. Obecnie w ofercie firmy znajduje się kilka modeli mobilnych pił do cięcia pakietów i okrąglaków. Każda z tych maszyn cechuje się stabilną i niezawodną konstrukcją obliczoną na wiele lat użytkowania, przy zapewnieniu wysokiej wydajności i dużej dokładności cięcia.

ECOSTAR – tańsze rozwiązanie dla mniejszych zakładów 

Jedną z mobilnych maszyn w ofercie austriackiego producenta jest model ECOSTAR, który powstał w odpowiedzi na liczne zapytania ze strony mniejszych zakładów drzewnych o tańsze piły do kapowania pakietów i drewna okrągłego. O sukcesie tego modelu decyduje głównie optymalna relacja ceny do możliwości maszyny. ECOSTAR to uniwersalna piła do kapowania, docinania, wyrównywania pakietów tarcicy, płyt, zrzyn, drewna okrągłego i wielu innych materiałów. Do największych zalet maszyny należy wymienić jednoosobową obsługę, dużą dokładność cięcia +/- 4mm oraz wydajny system smarowania układu tnącego z dużym 5 litrowym zbiornikiem olejowym.

Zobacz piłę łańcuchową PRINZ ECOSTAR w katalogu maszyn Drewno.pl

MOBIL CUT comfort

Stacjonarna maszyna do kapowania pakietów tarcicy, płyt o maksymalnych wymiarach 120x120 cm (szer. x wys.), z przejezdną jednostką tnącą. Inteligentne rozwiązanie przy ograniczonym powierzchniowo miejscu przerobu na hali (stacjonarny pakiet, przejezdna piła). Bardzo łatwy i szybki montaż stacji. Układ tnący opuszczany/podnoszony hydraulicznie. Przejezdna jednostka tnąca napędzana elektrycznie. Sterowanie z wolnostojącego pulpitu umieszczonego w dowolnym miejscu lub na maszynie. Stacja idealnie wypełnia lukę cenową pomiędzy tańszymi piłami przewoźnymi a automatycznymi liniami stacjonarnymi. Umożliwia kapowanie pakietów z dużą dokładnością +/-2 mm oraz wydajnością ok. 1,5min/m2, przez jednego operatora.

PROFICUT light – najpopularniejsze rozwiązanie w polskich zakładach drzewnych

Atrakcyjnym rozwiązaniem, które od wielu lat cieszy się dużą popularnością w zakładach drzewnych jest mobilna, jednoosobowa piła elektryczna PROFICUT light do kapowania pakietów desek, płyt i drewna okrągłego. Piła charakteryzuje się prostą budową i łatwością w manewrowaniu dzięki kołom z pełnej gumy. Prowadnicę opuszcza się i podnosi manualnie przy pomocy wygodnego uchwytu. Wysoka dokładność cięcia (+/- 4mm, przy równym podłożu) jest zapewniona przez dwa stabilizatory oraz szeroki przedni zderzak, który ustawia maszynę idealnie pod kątem prostym w stosunku do ciętego materiału. Piła wyposażona jest w masywną, żeliwną głowicę z układem naciągowym, układem amortyzowania drgań łańcucha i automatycznym układem smarowania z pompą olejową zębatą i dokładną regulacją dawki. Smarowanie odbywa się od strony ciętego materiału, co ma wpływ na żywotność części układu tnącego.

Austriacki producent oferuje także wersję PROFICUT strong o wzmocnionej konstrukcji i silniku 11kW, wersję stacjonarną do wbudowania w linię przerobową oraz wersje z łukami prowadzącymi, zwiększającymi dokładność cięcia. Większość maszyn z oferty producenta może być dopasowana do indywidualnych potrzeb odbiorcy. Podczas opracowywania projektu, fabryka bierze pod uwagę najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, specyfikę indywidualnych potrzeb technologicznych i właściwości surowca drzewnego.

LOGSTAR - elektro-hydrauliczna stacja przeznaczona do wydajnego kapowania okrąglaków

Idealna do wbudowania w zautomatyzowaną linię. Na życzenie dostarczana z dodatkowymi komponentami m.in.: hydraulicznymi kleszczami przytrzymującymi dłużyce podczas cięcia czy hydrauliczną podstawą przesuwną. Stanowi idealną bazę do zintegrowania z innymi elementami linii przerobu surowca okrągłego. System modułowy oferty pozwala na dopasowanie do szczególnych i indywidualnych wymagań klienta. Masywna konstrukcja sprosta najtrudniejszym warunkom eksploatacji. Wysoka wydajność jednostki gwarantowana również przy kapowaniu większych średnic (standardowo do ø100cm). Maszyna wyposażona w silnik 11 lub 15 kW. Sterowanie z pulpitu umieszczonego na pile lub wolnostojącego.

Zobacz stację PRINZ LOGSTAR w katalogu maszyn Drewno.pl

Prowadnice, łańcuchy tnące

Prowadnice dostępne są w trzech wersjach: hartowane indukcyjnie, jednostronnie i dwustronnie stellitowane. Warstwa stellitu wspawana w powierzchnie nośne przy pomocy nowoczesnych spawarek plazmowych, znacznie wydłuża żywotność prowadnicy.

Wybór łańcucha tnącego uzależniony jest od szeregu czynników, takich jak: typ maszyny, intensywność używania piły czy też rodzaj ciętego materiału. Przy kapowaniu pakietów tarcicy, kantówek najlepiej sprawdzają się łańcuchy typu OPTICUT, PROCUT oraz MULTICUT, charakteryzujące się prostymi ogniwami tnącymi, które pozostawiają powierzchnię po cięciu gładką i idealnie równą.

Do kapowania drewna okrągłego klienci najczęściej wybierają chromowane łańcuchy żłobikowe typu LOGMAX oraz TIMBERCUT z zaokrąglonymi zębami, umożliwiające szybkie cięcia i wydajną pracę piły przy minimalnych kosztach ostrzenia.

Łańcuchy tnące widiowe DURACUT charakteryzują się długim 8mm ostrzem, pozwalającym na wykonanie do 800 cięć bez ostrzenia (pakiety 120x120cm, drewno miękkie). Ich główne przeznaczenie to cięcie twardego, zanieczyszczonego i zmrożonego drewna.

PRINZ Polska oferuje prowadnice i łańcuchy tnące do wszystkich typów pił łańcuchowych, stacji kapowania i wozów manipulująco-sortujących dostępnych na rynku.

Stacje kapowania pakietów i drewna okrągłego (Zdjęcia: 5)

Stacje kapowania pakietów i drewna okrągłegoStacje kapowania pakietów i drewna okrągłegoStacje kapowania pakietów i drewna okrągłegoStacje kapowania pakietów i drewna okrągłegoStacje kapowania pakietów i drewna okrągłego

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz