/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Wniosek o referendum w sprawie Lasów Państwowych złożony w Sejmie

Autor: oprac. dja
Źródło: PiS
Data: 2014-05-12


9. maja Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Kancelarii Sejmu ponad 2,136 mln podpisów dotyczących referendum w sprawie Lasów Państwowych oraz sprzedaży ziemi cudzoziemcom.

Konferencja prasowa PiS - Nie dla prywatyzacji polskich lasówKonferencja prasowa PiS - Nie dla prywatyzacji polskich lasówFot. PiS

Wniosek o referendum zawiera dwa pytania: 

1. Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, określonego w ustawie z dn. 28 września 1991r. o lasach (Dz. U. 2011 nr 12 poz. 59, ostatnia zmiana Dz. U. 2013 nr 628 poz. 1247), co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych? 

2. Czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce – uwzględniając, iż stanowisko Rządu do zmiany w traktacie powinno być następujące: Zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców będzie możliwy od roku, w którym siła nabywcza średniej pensji Polaka będzie stanowiła minimum 90% średniej siły nabywczej średniej pensji mieszkańców 5 najbogatszych Państw UE? 

Akcja zbierania podpisów została rozpoczęta po uchwaleniu przez koalicję Platformy i PSL-u w lutym tego roku zmiany Ustawy o lasach, która dotyczyła wpłaty przez PGL Lasy Państwowe do budżetu państwa 1,6 mld zł w latach 2014-2015 oraz po 150 mln zł rocznie od 2016r.

Zdaniem inicjatorów zbierania podpisów takie obciążenie finansowe może doprowadzić Lasy Państwowe do załamania się ich gospodarki finansowej i w konsekwencji utraty możliwości finansowania swoich zadań, a to z kolei może skłonić rządzących do powołania na ich majątku spółki Skarbu Państwa i rozpoczęcia procesu jej prywatyzacji.

W przypadku takiego rozwoju sytuacji, ogromnym zagrożeniem dla Lasów jest zniesienie z dniem 1 maja 2015 roku ograniczeń kapitału zagranicznego w dostępie do polskiej ziemi, która będzie mogła być nabywana bez ograniczeń przez cudzoziemców.

Liczba wyświetleń: 1877


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA