/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wniosek o referendum w sprawie Lasów Państwowych złożony w Sejmie

Autor: oprac. dja
Źródło: PiS
Data: 2014-05-12


9. maja Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Kancelarii Sejmu ponad 2,136 mln podpisów dotyczących referendum w sprawie Lasów Państwowych oraz sprzedaży ziemi cudzoziemcom.

Konferencja prasowa PiS - Nie dla prywatyzacji polskich lasówKonferencja prasowa PiS - Nie dla prywatyzacji polskich lasówFot. PiS

Wniosek o referendum zawiera dwa pytania: 

1. Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, określonego w ustawie z dn. 28 września 1991r. o lasach (Dz. U. 2011 nr 12 poz. 59, ostatnia zmiana Dz. U. 2013 nr 628 poz. 1247), co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych? 

2. Czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce – uwzględniając, iż stanowisko Rządu do zmiany w traktacie powinno być następujące: Zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców będzie możliwy od roku, w którym siła nabywcza średniej pensji Polaka będzie stanowiła minimum 90% średniej siły nabywczej średniej pensji mieszkańców 5 najbogatszych Państw UE? 

Akcja zbierania podpisów została rozpoczęta po uchwaleniu przez koalicję Platformy i PSL-u w lutym tego roku zmiany Ustawy o lasach, która dotyczyła wpłaty przez PGL Lasy Państwowe do budżetu państwa 1,6 mld zł w latach 2014-2015 oraz po 150 mln zł rocznie od 2016r.

Zdaniem inicjatorów zbierania podpisów takie obciążenie finansowe może doprowadzić Lasy Państwowe do załamania się ich gospodarki finansowej i w konsekwencji utraty możliwości finansowania swoich zadań, a to z kolei może skłonić rządzących do powołania na ich majątku spółki Skarbu Państwa i rozpoczęcia procesu jej prywatyzacji.

W przypadku takiego rozwoju sytuacji, ogromnym zagrożeniem dla Lasów jest zniesienie z dniem 1 maja 2015 roku ograniczeń kapitału zagranicznego w dostępie do polskiej ziemi, która będzie mogła być nabywana bez ograniczeń przez cudzoziemców.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz