/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Priorytetem drogi leśne

Lasy Państwowe: 700 mln zł na inwestycje w 2014

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2014-05-05


W tym roku Lasy Państwowe wydadzą na inwestycje ok. 700 mln zł - powiedział PAP dyrektor generalny przedsiębiorstwa Adam Wasiak. W 2014 Lasy mają zarobić na czysto ok. 200 mln zł.

Nieutwardzona droga gminna zniszczona podczas wywozu drewnaNieutwardzona droga gminna zniszczona podczas wywozu drewnaFot. D.Jabłoński

-Mamy zatwierdzony plan finansowy, który zabezpiecza zapisy znowelizowanej ustawy o Lasach Państwowych, ale także gwarantuje rozwój przedsiębiorstwa - ocenił Wasiak.

Nowelizacja przewiduje wpłatę do budżetu przez LP w latach 2014-2015 1,6 mld zł. Zdaniem Wasiaka największa obawa związana z jej realizacją dotyczyła groźby znacznego zmniejszenia inwestycji prowadzonych przez LP. -Średnio rocznie wydawaliśmy 500 mln zł, ale tendencja jest rozwojowa - podkreślił. Poinformował, że 700 mln zł, które Lasy mają wydać w 2014 roku, będzie przeznaczone głównie na budowę i remonty dróg leśnych.

2013 rok lasy Państwowe zamknęły zyskiem w wysokości ok. 300 mln zł.

Podczas prac nad nowelizacją ustawy resort środowiska informował, że Lasy mają ponad 1 mld zł nadwyżki. Przedstawiciele LP mówili, że wpłata brakujących 600 mln zł będzie zależała od wyników finansowych przedsiębiorstwa za ten rok. Będzie to powiązane m.in. z sytuacją na rynku drzewnym.

-Nie ukrywam, że obecnie mamy dobrą koniunkturę na drewno i nie ma perturbacji związanych z jego sprzedażą - powiedział Wasiak. Dodał, że na zwiększenie sprzedaży wpływa m.in. rozpędzające się po kryzysie budownictwo mieszkaniowe.

Dyrektor generalny LP poinformował również, że w 2014 przedsiębiorstwo pozyska od 600 do 700 tys. m sześciennych drewna więcej niż w 2013 roku. -Od 20 lat zwiększa się wycinka, ponieważ rośnie zasobność polskich lasów - powiedział. W zeszłym roku LP pozyskały ponad 35,5 mln m3 drewna.

Lasy Państwowe gospodarują na blisko jednej trzeciej powierzchni naszego kraju. Lasy zajmują coraz więcej powierzchni Polski - od zakończenia II wojny światowej ich powierzchnia zwiększyła się z 21% do prawie 30%. Dzięki temu jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA