DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wizyta Premiera RP w Oslo

Autor:
Źródło:
Data: 2005-04-21


Rozmowy bilateralne z premierem Kjellem Magne Bondevikiem, wizyty w norweskim Parlamencie oraz u następcy tronu, a także wykład w Instytucie Nobla – to główne punkty roboczej wizyty premiera Marka Belki w Oslo. Szefowi polskiego rządu towarzyszyła delegacja przedsiębiorców, którzy wzięli udział w obradach „okrągłego stołu” do spraw polsko-norweskiej współpracy gospodarczej. Rozmowom w ramach „okrągłego stołu” przewodniczyli ministrowie gospodarki Polski i Norwegii...

Rozmowy delegacji pod przewodnictwem szefów rządów dotyczyły m.in. możliwości zwiększenia współpracy w dziedzinie przemysłu gazowego oraz stoczniowego. W dziedzinie polityki energetycznej premierzy rozmawiali m.in. o możliwościach zakupu do Polski gazu norweskiego w postaci ciekłej lub sprężonej. Do praktycznego wykorzystania gazu w takiej postaci niezbędny byłby punkt odbioru na Morzu Bałtyckim.
Politycy rozmawiali również o Norweskim Mechanizmie Finansowym i Mechanizmie Finansowym EOG, w ramach których - na lata 2004 – 2009 - przyznano Polsce środki w wysokości ponad 500 milionów euro. Środki, udostępnione w ramach tych mechanizmów, dostępne będą na realizację przedsięwzięć prorozwojowych i modernizacyjnych w obszarach m.in.: ochrony środowiska i kulturowego dziedzictwa europejskiego, promowania zrównoważonego rozwoju, rozwoju zasobów ludzkich i opieki zdrowotnej. Przy okazji spotkania polski premier przekazał na ręce K.M. Bondevika wyrazy wdzięczności za pomoc Norwegii dla Polski w ramach tych mechanizmów.
Obaj politycy zgodnie stwierdzili, że stosunki między naszymi krajami są bardzo dobre. Prowadzony jest intensywny dialog polityczny. Na szczególną uwagę zasługują także stosunki gospodarcze. Polska posiada dodatnie saldo w wymianie handlowej z Norwegią. W ubiegłym roku, według wstępnych danych statystycznych, obroty handlowe pomiędzy Polską i Norwegią zamknęły się kwotą 2.665 milionów dolarów, przy czym dynamika eksportu wzrosła o około 18 proc.
Towarzyszący premierowi przedstawiciele przemysłu stoczniowego – w ramach obrad „okrągłego stołu” ds. polsko-norweskiej współpracy gospodarczej – odbyli ze swoimi odpowiednikami rozmowy o kontynuowaniu i dalszych możliwościach współpracy. Współpraca polskiego przemysłu stoczniowego z odbiorcami norweskimi trwa od wielu lat i obejmuje remonty statków, wykonawstwo promów i innych specjalizowanych statków. Stocznia Szczecińska Nowa posiada podpisane kontrakty na budowę 8 chemikaliowców dla armatora norweskiego. Ich wartość to prawie 460 milionów dolarów.
Stocznia Północna w Gdańsku obecna jest na rynku norweskim od początku lat dziewięćdziesiątych. Początkowo zajmowała się dostawami kadłubów jednostek, następnie współwykonastwem promów, częściowo we współpracy z Gdańską Stocznią Remontową. W ubiegłym roku zakontraktowano budowę dwóch jednostek do połowów przybrzeżnych.
W 2005 roku, na zlecenie Gdańskiej Stoczni Remontowej, Stocznia Północna zakończyła budowę promu fiordowego. Jest to jedna z największych tego typu jednostek w Norwegii. Również w tym roku przewiduje się, że partnerstwo Gdańskiej Stoczni Remontowej ze stocznią Północną zaowocuje budową kolejnego promu pasażersko-samochodowego dla jednego z armatorów norweskich. Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia także od wielu lat współpracuje z partnerami norweskimi. Zakres tych kontaktów jest szeroki - od remontów statków, do budów i przebudów statków. W 2004 r. dokonano remontów blisko 15 jednostek. W bieżącym roku stocznia ta dostarczyła już 5 statków (remonty) oraz ma podpisany kontrakt na następny. Oprócz tego Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia posiada kontrakty na budowę pięciu statków - patrolowców dla ochrony wybrzeża Królestwa Norwegii.
Dla Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu Norwegia to jeden z największych partnerów. Sprzedaż na rynek norweski sięga prawie 40 proc. sprzedaży Stoczni.

Popołudniu premier Marek Belka wygłosił w Instytucie Nobla w Oslo wykład na temat polskiego punktu widzenia na integrację europejską. Z zaproszonymi gośćmi szef rządu rozmawiał m.in. o drodze Polski do Unii Europejskiej i korzyściach wynikających z naszego członkostwa w Zjednoczonej Europie.

CIR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz