/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Trwa remont drewnianej kaplicy w Kurzelowie

Autor: oprac. pks
Źródło: Telewizja Świętokrzyska
Data: 2014-04-24


Trwa­ją prace przy wy­mia­nie więź­by da­cho­wej i po­ło­że­niu no­we­go gontu w drew­nia­nej ka­pli­cy cmentarnej w Ku­rze­lo­wie. Kaplica pochodząca z I po­ło­wy XVII w. to najstarsza drewniana budowla sakralna w gminie Włoszczowa.

Trwa remont pochodzącej z I poł. XVIIw. drewnianej kaplicy w Kurzelowie Trwa remont pochodzącej z I poł. XVIIw. drewnianej kaplicy w Kurzelowie Fot. Urząd Gminy Włoszczowa

Prace remontowe finansowane są z datków parafian, które mają zostać wsparte unijną dotacją. Re­mont ma za­koń­czyć się w wa­ka­cje.

Styl budynku i obecność barokowej z formy sygnaturki sugerują, iż budynek powstał w pierwszej połowie XVII wieku. Duży wpływ na budowę kaplicy miało prawdopodobnie powstanie w 1619r. Bractwa Literackiego św. Anny. Pierwsza pisemna wzmianka o kościółku pochodzi z 1719 roku, kiedy na terenie wokół niego założono cmentarz. Dziś bu­dow­la pełni rolę ka­pli­cy cmen­tar­nej.

Kaplica o konstrukcji zrębowej zbudowana jest z drewna modrzewiowego. Układ budynku tworzy kwadratowa nawa i węższe od niej, mocno wydłużone, trójbocznie zamknięte prezbiterium. Dach dwukalenicowy, z wieżyczką zwieńczoną baniastym hełmem gontowym z latarnią. Dach kryty gontem. Wejście główne osłonięte jest daszkiem z trójkątnym szczytem, wspartym na dwóch słupach. Wewnątrz kaplicy znajduje się strop płaski, drewniany chór wsparty na dwóch słupach, belka tęczowa z krucyfiksem oraz ołtarz pochodzący z XVIII w.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz