/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nowa kadencja Kolegium Lasów Państwowych

Lasy Państwowe

Autor: Krzysztof Trębski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2014-04-22


15. kwietnia odbyło się pierwsze w nowej, trzyletniej kadencji posiedzenie Kolegium Lasów Państwowych, organu opiniodawczo-doradczego przy dyrektorze generalnym.

Nowa kadencja Kolegium Lasów PaństwowychNowa kadencja Kolegium Lasów PaństwowychFot. Sergiusz Sachno

Dyrektor generalny LP Adam Wasiak wręczył nominacje 51 członkom kolegium, wśród których znaleźli się reprezentanci pracowników jednostek LP różnego szczebla, środowiska naukowego, organizacji społecznych, związków zawodowych i przemysłu drzewnego. Obradujące już w nowym składzie kolegium na swojego przewodniczącego wybrało ponownie dr Ryszarda Kapuścińskiego, prezesa Ligi Ochrony Przyrody, a do prezydium dyrektorów regionalnych LP Małgorzatę Błyskun i Kazimierza Szablę, nadleśniczego Piotra Uścian-Szaciłowskiego, dyrektora IBL prof. Janusza Czerepkę, szefa KSPL NSZZ „Solidarność” Kazimierza Ulenieckiego oraz prezesa International Paper-Kwidzyn Marka Krzykowskiego.

Kierownictwo Dyrekcji Generalnej LP przedstawiło członkom kolegium plan finansowo-gospodarczy na rok 2014 oraz porównanie jego założeń z wynikami osiągniętymi w minionych trzech latach w podstawowych dziedzinach gospodarki leśnej: hodowli i ochronie lasu oraz pozyskaniu i sprzedaży drewna. Aktualny plan uwzględnia już zmianę wynikającą z niedawnej nowelizacji ustawy o lasach, czyli obowiązek wpłacenia przez Lasy Państwowe do budżetu 800 mln zł w tym roku. Zgodnie z planem, na koniec 2014r. Lasy osiągną wynik brutto w wysokości bez mała 123 mln zł (o 63,6 proc. niższy niż rok wcześniej). Sprzedaż drewna ma sięgnąć 37,4 mln m3, czyli nieco więcej niż w roku poprzednim. Utrzymany zostanie wciąż wysoki - choć niższy niż w latach wcześniejszych - poziom inwestycji, których wartość zaplanowano na 705 mln zł. Plan zakłada też wzrost zatrudnienia w LP do 25,6 tys. osób.

Dyrektor generalny zwrócił uwagę, że plan finansowo-gospodarczy na rok bieżący powstawał w trudnych warunkach. -Budowaliśmy go rozsądnie, patrząc realnie na ograniczenia związane z dużą wpłatą do budżetu. Ale jest on zarazem odważny, bo nie ulegliśmy przesadzonym czarnym prognozom. To plan umiarkowanego, ale konsekwentnego rozwoju Lasów Państwowych, oddający ducha zrównoważonej gospodarki leśnej - mówił Adam Wasiak. Zwrócił uwagę, że sytuacja na rynku drzewnym pozwala na umiarkowany optymizm, Lasy nadal planują dość znaczne inwestycje, duże środki przekażą też na wsparcie parków narodowych i badania naukowe. -Wyróżnikiem tego planu jest przewidywany wzrost zatrudnienia, bo przecież redukowaliśmy je sukcesywnie przez ostatnie 25 lat. Chcemy w ten sposób wspomóc pracowników w terenie, którym przybyło mnóstwo zadań, a wykonują je nadal przy niezmienionej obsadzie - wyjaśnił dyrektor generalny. Jego zdaniem, w Lasach tkwią jeszcze rezerwy organizacyjne, które pozwalają na usprawnienie ich działania i poprawę efektywności. Służyć temu będą m.in. planowane zmiany w zakresie szacunków brakarskich, norm na drewno i zasad jego odbiórki.

Kolegium LP zaopiniowało pozytywnie plan finansowo-gospodarczy na rok 2014.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Kolegium...= koszty, koszty, koszty...co za kraj...zapuszczam wąsy w nosie...+ ...

wzrosty zatrudnienia???

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2014-04-23 18:20:01

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz