/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Szkolenie NEPCon: Certyfikacja FSC i PEFC oraz wymogi rozporządzenia EUTR

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2014-04-18


W marcu 2014r. w Krakowie odbyło się szkolenie skierowane do firm zainteresowanych certyfikacją FSC, PEFC oraz wymogami unijnymi dotyczącymi weryfikacji legalności drewna (rozporządzenie EUTR). Szkolenie zorganizowane zostało przez jednostkę certyfikującą NEPCon, pod patronatem portalu Drewno.pl.

Szkolenie NEPCon: Certyfikacja FSC i PEFC oraz wymogi rozporządzenia EUTRSzkolenie NEPCon: Certyfikacja FSC i PEFC oraz wymogi rozporządzenia EUTRFot. NEPCon

Coroczne szkolenie miało na celu przybliżenie wymogów certyfikacji organizacjom planującym uzyskanie certyfikatu oraz utrwalenie i zaktualizowanie wiedzy firm, które posiadają certyfikat FSC bądź PEFC. Dodatkowo, odkąd weszło w życie rozporządzenie EUTR, czyli od marca 2013r., NEPCon kładzie duży nacisk na szczegółowe omówienie obowiązku weryfikacji legalności produktów drewnopochodnych.

Jak co roku, część poświęcona certyfikacji FSC cieszyła się dużym zainteresowaniem. Aby dopasować tematykę do potrzeb uczestników, szkolenie było prowadzone na dwóch poziomach zaawansowania. System FSC jest pierwszym i najpopularniejszym systemem certyfikacji gospodarki leśnej i produktów drewnopochodnych. Pierwszym ogniwem certyfikacji są przedsiębiorstwa leśne, które muszą spełnić rygorystyczne standardy dotyczące odpowiedzialnej, zgodnej z prawem gospodarki leśnej, ochrony przyrody, BHP itp. Obecnie ponad 180 mln ha lasów na świecie posiada certyfikat FSC. Aby produkt pochodzenia leśnego mógł utrzymać status certyfikowanego na całej drodze przetwarzania i dystrybucji, każda organizacja w łańcuchu dostaw musi posiadać certyfikat FSC kontroli pochodzenia produktu. 

Idea certyfikacji PEFC jest podobna do FSC, a wymogi w pewnym zakresie się pokrywają. W tym roku prelegenci zwracali szczególną uwagę na zmiany w normie PEFC, które są obowiązujące od 24 lutego 2014r.

Stosunkowo nowym tematem były wymogi związane z zapewnieniem legalności produktów drewnopochodnych importowanych na teren Unii Europejskiej. Tzw. rozporządzenie EUTR dotyczy w głównej mierze przedsiębiorców, którzy jako pierwsi wprowadzają produkty drewnopochodne na rynek UE. Szkolenie prowadził specjalista NEPCon ds. weryfikacji legalności - p. Piotr Nowak, który od lat zdobywa doświadczenie w tej dziedzinie poprzez udział w konferencjach w Polsce i za granicą, a także przez bezpośrednią pracę z przedsiębiorcami, dla których zapewnienie legalności pozyskiwanego surowca jest sprawą dużej wagi.

Szkolenie NEPCon: Certyfikacja FSC i PEFC oraz wymogi rozporządzenia EUTRSzkolenie NEPCon: Certyfikacja FSC i PEFC oraz wymogi rozporządzenia EUTRFot. NEPCon

Wśród firm zainteresowanych tematem często pojawiają się pytania jak będą wyglądały kontrole i jakie będą sankcje za niedostosowanie się do ww. regulacji. Na te oraz inne pytania odpowiadał p. Łukasz Wróbel z Ministerstwa Środowiska, Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przyrody, który był gościem specjalnym na części poświęconej EUTR. Bardzo interesujące było również wystąpienie p. Roberta Markowskiego, który zaprezentował politykę zakupową oraz System Należytej Staranności na przykładzie reprezentowanej przez niego firmy Mondi Świecie S.A. - wiodącego producenta papieru opakowaniowego. 

NEPCon, jako pierwszy, w oparciu o rozporządzenie EUTR i światowe regulacje dotyczące legalności drewna opracował standard LegalSource™. W sierpniu 2013 roku NEPCon został zatwierdzony przez Komisję Europejską jako Organizacja Monitorująca. Na chwilę obecną jedynie 4 organizacje na świecie mają taki status. Zadaniem Organizacji Monitorującej jest udzielanie pomocy operatorom z UE w wypełnianiu swoich obowiązków, poprzez stworzenie Systemu Należytej Staranności (DDS) dla legalnie pozyskiwanego drewna oraz prowadzenie regularnej oceny wdrożonego systemu. 

W ramach usług LegalSource™ NEPCon oferuje opracowanie DDS wraz ze szkoleniem, ocenę wdrożonego już przez firmę Systemu Należytej Staranności, analizę ryzyka oraz weryfikację dostawców. NEPCon oferuje również certyfikację LegalSource™. Więcej informacji na stronie www.nepcon.pl 

NEPCon jest jednostką certyfikującą w zakresie FSC (nr licencji FSC-N001927), PEFC (nr licencji PEFC/09-44-02) oraz ISO 9001. Świadczy także usługi dla firm z zakresu zarządzania emisjami CO2. Usługi w zakresie FSC zapewnia przy współpracy z Rainforest Alliance.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz