/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SPP POPULARYZUJE RZETELNE PARKIECIARSKIE

Wywiad z Dariuszem Kozerą - Prezesem Stowarzyszenia "Parkieciarze Polscy"

Drewno.pl

Autor: Jolanta Hoffmann
Źródło: Drewno.pl
Data: 2014-04-07


Za nami już następna edycja targów BUDMA 2014, w których wzięło udział około 50 tysięcy osób. W tym najważniejszym krajowym spotkaniu profesjonalistów branży budowlanej tradycyjnie uczestniczyło również Stowarzyszenie "Parkieciarze Polscy".

Dariusz Kozera, Prezes Stowarzyszenia "Parkieciarze Polscy"Dariusz Kozera, Prezes Stowarzyszenia "Parkieciarze Polscy"Fot. SPP

Podczas tegorocznych Targów BUDMA Stowarzyszenia "Parkieciarze Polscy" przygotowało szereg atrakcyjnych i ważnych wydarzeń dla branży podłóg. Dla samego SPP najważniejsze były Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy. Gościem specjalnym Mistrzostw był prezydent Europäische Förderung der Ausbildung für Parkettleger und Fußbodentechnik e.V. (EUFA P+F) Heinz Brehm.

Zwycięzcą zawodów został Michał Łuka z Gdańska, który wraz z wicemistrzem Danielem Szylar będą reprezentować polskich parkieciarzy na Mistrzostwach Europy w Czeskich Budziejowicach w maju 2014r. Jak zwykle w ramach mistrzostw zorganizowano szereg prezentacji, szkoleń i seminarium promujących nowoczesne technologie w parkieciarstwie. W tym roku, po raz pierwszy do współpracy zaproszono Polskie Stowarzyszenie Posadzkarzy, które zorganizowało pierwsze Mistrzostwa Polski oraz pokazy instalacji wykładzin elastycznych i dywanowych. 

O działaniach i planach Stowarzyszenia "Parkieciarze Polscy" z Prezesem Dariuszem Kozerą rozmawiała Jolanta Hoffmann.

Panie Prezesie W 2001 roku po raz pierwszy zorganizowano Otwarte Mistrzostwa Polski Parkieciarzy. Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie tego typu imprezy?

Od 2000 roku jesteśmy członkiem EUFA P+F (Europejskiego Stowarzyszenia Wspierającego Kształcenie i Doskonalenie Techniki Parkieciarskiej), które jest inicjatorem organizowanych co 2 lata Mistrzostw Europy Młodych Parkieciarzy, nasze mistrzostwa służyły właśnie wyłonieniu składu reprezentacji Polski. Tradycją jest, że stanowią ją mistrz i wicemistrz Polski - zwycięzcy organizowanych tradycyjnie w czasie Budmy zawodów. Oczywiście nie mogę tu pominąć innych celów organizowania tego rodzaju imprez jak możliwość prezentacji profesjonalnego rzemiosła parkieciarskiego, najnowszych technologii w parkieciarstwie (obróbka materiału, stosowana chemia, pomiary, wykonawstwo,…), ale również popularyzacji tego rzemiosła wśród młodzieży zapraszanej na organizowane specjalnie dla niej seminaria. 

Jak Pan ocenia tegoroczne Mistrzostwa i dla kogo one były dedykowane?

Moja ocena zawsze uwzględnia stanowisko firm, które zaangażowały się w organizowane przez nas przedsięwzięcie - a przedstawiciele tych firm są naprawdę zadowoleni. Frekwencja, zwłaszcza pierwszego, drugiego i trzeciego dnia BUDMY, kiedy w naszej strefie odbywał się szczyt wszystkich zawodów i konferencji, była imponująca - czasem trudno było przejść. Ta frekwencja jest odpowiedzią na zadane pytanie, bo to ona weryfikuje czy impreza się udała. Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ dopisali sponsorzy i firmy z branży, a przed wszystkim nasi członkowie - bardzo wielu ich przyjechało - jedni z uwagi na zawody, inni po prostu w odwiedziny. To udowadnia nam, że warto raz w roku robić takie szerokie spotkanie całej branży. Dopisali również uczniowie szkół zawodowych dla których przygotowaliśmy seminaria promujące kształcenie zawodowe dające konkretny zawód.

To jest najlepsze forum, gdzie możemy się spotkać , wymieniać doświadczenia promować profesjonalne parkieciarstwo. Wreszcie w mojej i obserwatorów opinii niezmiernie wysoki jest poziom zawodów, w których młodzi ludzie wykazali się znakomitym kunsztem parkieciarskim o czym mogą świadczyć np. przedłużające się obrady jurorów z ogłoszeniem werdyktu.

Jakie warunki musi spełniać nowo wstępujący w wasze szeregi?

Zarówno w stosunku do członków zwyczajnych (firm parkieciarskich) jak i członków wspierających (producentów, firm handlowych) reguluje to statut stowarzyszenia dostępny na naszej stronie www.parkieciarzepolscy.com.pl. Staramy się zachęcać do wstąpienia firmy o uznanej pozycji na rynku; dotyczy to zarówno członków wspierających jak i firm parkieciarskich. W przypadku tych drugich do wstąpienia do SPP konieczna jest np. rekomendacja dotychczasowego członka i opłata składki rocznej 180,00 PLN.

Stowarzyszenie skupia wiele firm z branży parkieciarskiej. Jakie korzyści mają te firmy, które wstępują do Stowarzyszenia?

To zawsze muszą być wzajemne korzyści zarówno dla Stowarzyszenia jak i członków wstępujących. M.in. poprzez nasze działania zapewniamy dostęp do najnowszych technologii, możliwość wymiany doświadczeń, Posiadamy biuro prawne, z którego usług mogą korzystać, reprezentujemy opinie środowiska na szerszym forum np. w zakresie opiniowania regulacji prawnych czy wdrażanych norm branżowych. Członkowie mają dostęp do naszych publikacji, z których najważniejsze to kompendium wiedzy parkieciarskiej "Parkieciarz, podstawy wiedzy i praktyki zawodowej" oraz "Warunki wykonywania i odbioru robót parkieciarskich". Każdy członek ma możliwość zwrócenia się w sprawach go nurtujących a dotyczących wykonywanej działalności. Staramy się, aby wszyscy nasi członkowie mieli poczucie przynależności do swoistej „rodziny” branży parkieciarskiej.

Jakie ciekawe wydarzenia planuje SPP w najbliższym czasie?

Nasze wydarzenia organizowane na targach Budma tradycyjnie zapoczątkowują rok spotkań branżowych. W najbliższym okresie organizujemy warsztaty parkieciarskie dla naszych członków w Katowicach - Chorzowie w ramach targów DremaSilesia (25-27.04.2014r.), potem wspomniany wyjazd na Mistrzostwa Europy Młodych Parkieciarzy do Budziejowic w Czechach (14-15.05.2014r.). W tym roku wznowimy wydanie książki "Parkieciarz, podstawy wiedzy i praktyki zawodowej", bo dotychczasowy nakład się wyczerpał. We wrześniu w ramach targów Drema drugie po Budmie największe Warsztaty dla branży. W międzyczasie szereg imprez szkoleniowych z udziałem parkieciarzy i firm wspierających.

Czy Stowarzyszenie jest dedykowane tylko dla firm stowarzyszonych czy pomaga również inwestorom podczas realizacji projektów?

Generalnie dla firm, ale poprzez nasze działania propagujące nowoczesne parkieciarstwo również dla inwestorów, projektantów i "Kowalskich". W ramach naszego Stowarzyszenia eksperci - rzeczoznawcy pomagają w rozstrzyganiu ewentualnych sporów co do jakości wykonawstwa.

Czego możemy życzyć Panu na najbliższe lata działalności SPP?

Życzylibyśmy sobie zakończenia kryzysu w budownictwie - tym samym więcej zamówień dla naszych członków. Oczywiście udanego startu naszej reprezentacji na Mistrzostwach Europy w maju w Czeskich Budziejowicach. 

W takim razie własnie tego życzymy i bardzo dziękuję za udzielenie wywiadu dla portalu DREWNO.PL.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz