/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Jubileuszowa submisja drewna w RDLP Katowice

Lasy Państwowe

Autor: Jacek Derek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2014-02-28


16 kontrahentów z kraju i zagranicy (Austrii i Szwajcarii) wzięło udział w X jubileuszowej submisji drewna organizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Oferta 1202 m3 została zakupiona w całości po satysfakcjonujących cenach.

Jubileuszowa submisja drewna w RDLP KatowiceJubileuszowa submisja drewna w RDLP KatowiceFot. Jacek Derek

Po zakończeniu postępowania submisyjnego w siedzibie Nadleśnictwa Opole odbyło się spotkanie z właścicielami firm przerabiających drewno specjalnego przeznaczenia, którzy od 2008 roku byli obecni na wszystkich submisjach w RDLP w Katowicach.

Tegoroczna oferta potwierdziła panujące trendy na rynku drzewnym, nazywanym „z górnej półki”. To na submisjach zaopatrują się w surowiec ci, którzy poszukują drewna do specjalnej produkcji: na okleinę czy do wyrobu np. beczek. Przeważał tradycyjnie dąb - na składach w Szydłowie i Jełowej zgromadzono 725 m3 tego gatunku drewna. Oferta zakupu ze strony firm drzewnych była w przypadku surowca dębowego ponad 5-krotnie wyższa niż wystawiona masa do sprzedaży.

Surowiec jesionowy nadal cieszy się popularnością; wystawionych 218 m3 bez trudu znalazło nabywców. Na submisji nie zabrakło sosny (155 m3), olchy (87 m3) oraz mniej chodliwych gatunków: jawora, lipy i czereśni (razem 17 m3), które zakupiono w całości.

Uzyskane ceny można uznać za zadowalające. Drewno dębowe osiągnęło 1769 zł/m3, jesionowe 1047 zł/m3, lipowe 888 zł/m3, olchowe 746zł/m3, sosnowe 683 zł/m3, jaworowe 626/m3. Najdroższy „los” - dębowy - sprzedano za 4150 zł/m3.

-Dąb i jesion od lat cieszą się dużą popularnością wśród nabywców – ocenia Arkadiusz Dudek, naczelnik Wydziału Gospodarki Drewnem w RDLP w Katowicach. -Ponownie wprowadziliśmy do sprzedaży lipę. Sosna ma w ostatnich latach niższe notowania, ale tym razem 3-krotne zwiększenie oferty w tym gatunku okazało się dobrym wyborem.

Po raz drugi w katowickiej submisji brali udział leśnicy z RDLP w Łodzi, którzy sprzedali surowiec z Nadleśnictwa Piotrków.

W drugiej części spotkania uczestniczyli ci właściciele firm, którzy są stałymi klientami katowickich submisji oraz nadleśniczowie z nadleśnictw skąd pochodzi drewno cenne. Maria Michalska, zastępca dyrektora RDLP w Katowicach ds. ekonomicznych, przedstawiła historię katowickiej submisji dziękując wszystkim zaangażowanym w jej organizację współpracownikom oraz kontrahentom za udział w submisjach drewna specjalnego przeznaczenia z terenu katowickiej RDLP.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz