/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

IKEA straciła certyfikat FSC w Karelii

Drewno.pl

Autor: oprac. pks
Źródło: Drewno.pl
Data: 2014-02-27


Jedna z trzech rosyjskich spółek produkcyjnych IKEA - Swedwood Karelia - straciła certyfikat FSC.

IKEA straciła certyfikat FSC w KareliiIKEA straciła certyfikat FSC w KareliiFot. WDR

Według audytorów Forest Stewardship Council, Swedwood na terenie rosyjskiej Karelii pozyskiwał surowiec na meble z "kluczowych biotopów" - co oznacza m.in. wycinkę drzew ze starodrzewi, w których niektóre okazy mogły mieć nawet 600 lat.

Według IKEA informacje o wycince tak starych drzew jest nieścisła. -Las, który dzierżawimy w Karelii jest lasem z odnowienia naturalnego i średni wiek drzew wynosi 160 lat. W regionie Karelii znajdują się także tereny zaklasyfikowane jako Lasy o Wysokiej Wartości Przyrodniczej, HCFV, zgodnie z definicją przyjętą przez FSC. Nie prowadzimy wycinki na tych terenach. Uwagi w Karelii dotyczyły głównie zagadnień związanych z wyposażeniem i szkoleniem pracowników i w większości przypadków wprowadzono już konieczne zmiany. Obecnie intensywnie pracujemy nad odzyskaniem certyfikacji FSC w zakładzie w Karelii - poinformowała Katarzyna Balashov z biura prasowego IKEA.

Swedwood dzierżawi w Karelii (obszar na granicy fińsko-rosyjskiej) około 300 tysięcy hektarów lasów. Certyfikat FSC spółka posiadała od 2006 roku. Zarzuty o wycinaniu starych drzew pojawiały się już w 2008r. Kolejna fala oskarżeń wobec działań IKEA w Karelii przetoczyła się przez media w 2012r., mimo to spółka w lutym 2013r. uzyskała certyfikat na kolejne 5 lat.

 

Zobacz reportaż niemieckiej telewizji WDR z 2011r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA