/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Arabia Saudyjska zainteresowana meblami z Warmii i Mazur

Autor:
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Data: 2014-02-25


Wizytę na Warmii i Mazurach odbył przedstawiciel Królestwa Arabii Saudyjskiej, szejk Abdullah F. Alkraidees. Zainteresowania arabskiego gościa miały charakter biznesowy i dotyczyły branż określonych w strategii rozwoju województwa jako inteligentne specjalizacje - zwłaszcza meblarstwo.

Arabia Saudyjska zainteresowana meblami z Warmii i MazurArabia Saudyjska zainteresowana meblami z Warmii i MazurFot. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

We wtorek, 18 lutego szejk spotkał się z marszałkiem Jackiem Protasem oraz przedstawicielami samorządów, na terenie których znajdują się atrakcyjne biznesowo i turystycznie miejsca: Iławy, Gołdapi i Węgorzewa. -Dzisiejsza wizyta to pokłosie kampanii promującej Polskę Wschodnią na Bliskim Wschodzie oraz współpracy z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z Arabią Saudyjską. Cieszymy się, że szejk jest zainteresowany nawiązaniem współpracy z Warmią i Mazurami - powiedział na spotkaniu marszałek Jacek Protas.

-Na Warmii i Mazurach wcześniej przebywałem jako turysta, ale teraz orientuję się, że jest tutaj sporo możliwości zainwestowania w różne branże. Gdybym tych możliwości nie widział, nie przyjeżdżałbym tutaj z wizytą - powiedział Abdullah F. Alkraidees. -Takim obszarem może być oczywiście meblarstwo, ale inwestycje są także możliwe w branżę turystyczną, przemysł mleczarski czy eksport owoców do Arabii. Musimy tylko znaleźć odpowiednich ludzi do współpracy po obu stronach, zwłaszcza, że widać, iż Polsce zależy na dobrych stosunkach z nami. Świadczyć o tym może grudniowa wizyta prezydenta Polski, któremu towarzyszyła krajowa delegacja.

Wizyta gościa z Arabii Saudyjskiej stanowi część planów, dotyczących eksportu warmińsko-mazurskich mebli na Bliski Wschód. -Przygotowujemy obecnie wspólną ofertę branży meblarskiej na rynek arabski - powiedział marszałek. -Składają się na nią oferty firm z naszego regionu, które przyjęły naszą propozycję współpracy. To firmy, zajmujące się produkcją mebli m.in. kuchennych, tapicerowanych czy ekskluzywnych. W planach mamy też misję gospodarczą do Arabii Saudyjskiej.

Podczas spotkania przedstawiciele samorządów skupili się na prezentacji najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych. Gołdap zaprezentował swoją dzielnicę uzdrowiskową z tężniami i pijalnią wód oraz możliwości z wiązane z przejściem granicznym oraz specjalną strefą ekonomiczną. Prezentacja Iławy skupiła się głównie na potencjale Wielkiej Żuławy -położonej na jeziorze Jeziorak największej śródlądowej wyspy w Polsce. Węgorzewo nawiązywało do potencjału Wielkich Jezior Mazurskich.

MEBLARSTWO NA WARMII I MAZURACH

O sile meblarstwa i przemysłu drzewnego w regionie stanowią liczby:
- produkcją mebli zajmuje się ponad 1,1 tys. firm, w których pracuje ponad 12 tys. ludzi, co daje warmińsko-mazurskiemu najwyższy wskaźnik w Europie,
- produkcja arkuszy fornirowanych, sklejek, płyt laminowanych, wiórowych oraz desek daje regionowi trzecie miejsce wśród regionów Unii Europejskiej,
- produkcją pozostałych wyrobów z drewna oraz produkcją wyrobów z korka, słomy i materiałów do wyplatania zajmuje się 1450 podmiotów, co daje czwartą lokatę wśród regionów UE,
- leśnictwem i pozyskiwaniem drewna zajmuje się ponad 1,1 tys. firm (siódme miejsce w UE),
- produkcja opakowań drewnianych daje Warmii i Mazurom ósme miejsce wśród państw Unii.

W regionie zlokalizowane są także fabryki dostarczające produkty finalne - Swedwood (grupa Ikea) w Wielbarku i Lubawie, Mazurskie Meble Trade w Olsztynie, DFM - Dobromiejska Fabryka Mebli w Dobrym Mieście, Wójcik Fabryka Mebli z Elbląga czy Szynaka Meble w Lubawie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA